Krzyżówki genetyczne

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Krzyżówki genetyczne

Post autor: Padre Morf »

malgosi35 pisze:Ty możesz mieć: fenotyp Bombay
hihihi niedługo okaże się, że połowa Polaków go ma.
pupu pisze:Ja mam grupę O.
kiedy ostatni raz miałaś oznaczaną?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Krzyżówki genetyczne

Post autor: malgosi35 »

Morfeusz pisze:malgosi35 napisał/a:
Ty możesz mieć: fenotyp Bombay
hihihi niedługo okaże się, że połowa Polaków go ma.
pupu napisał/a:
Ja mam grupę O.
kiedy ostatni raz miałaś oznaczaną?
Morfeusz a nie może mieć?
Grupa krwi 0, rodzinne podobieństwo i jedna z 38mln polaków. -)
pupu
Posty: 4
Rejestracja: 17 maja 2009, o 22:56

Re: Krzyżówki genetyczne

Post autor: pupu »

kiedy ostatni raz miałaś oznaczaną?
Chyba w 1997.

No ktoś w końcu przecież ma ten fenotyp, jakoś nie ma tu tysięcy postów w tym stylu.

Czy idzie to jakoś zbadac laboratoryjnie? No i jak to jest z tym przetaczaniem?

[ Dodano: Wto Maj 19, 2009 18:03 ]
Czy idzie to jakoś zbadac laboratoryjnie? No i jak to jest z tym przetaczaniem?


[ Dodano: Wto Maj 19, 2009 18:05 ]
Wie ktoś
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Krzyżówki genetyczne

Post autor: Padre Morf »

malgosi35 pisze: Morfeusz a nie może mieć?
może ale takie sprawy wychodzą przy oznaczaniu grupy krwi, bo surowica grupy bombay daje aglutynację z krwinkami wzorcowymi grupy 0.

[ Dodano: Wto Maj 19, 2009 18:54 ]
pupu pisze:Czy idzie to jakoś zbadac laboratoryjnie?
idzie. Takie rzeczy wychodzą podczas oznaczania grupy krwi. Jesli w badaniu nie wyszło nic nadzwyczajnego to nie masz fenotypu Bombay.
pupu
Posty: 4
Rejestracja: 17 maja 2009, o 22:56

Re: Krzyżówki genetyczne

Post autor: pupu »

A ktoś wie jak rzadko zdarzają się te fenotypy Bombay?

No i jest jeszcze jakaś druga możliwosc.? Mój ojciec miał AB, ktoś pisał że mogło byc z tą jego grupą coś nie tak. On już nie żyje od 22 lat, i miał oznaczaną tę grupę bardzo dawno temu
Naprawdę jestem do niego bardzo podobna, a moja babcia ( tzn. matka ojca), na zdjęciach w moim wieku, wygląda prawie tak samo jak ja teraz Więc coś nie bardzo w to wszystko wierzę
Izia2404
Posty: 3
Rejestracja: 29 maja 2009, o 14:29

Re: Krzyżówki genetyczne

Post autor: Izia2404 »

malgosi35,


Hej , widze ,ze jestes bardzo dobra z krzyzowek , czy moglabys mi pomoc w rozwiazaniu dwoch ?

1. Jakie grupy krwii beda mialy dizeci matki o grupie B ,ktorej matka miala grupe 0 , a ojciec A. ( Musze zorbic tu dwie krzyzowki )

2. Wykonano doswiadczenie . Skrzyzowano odmiane grochu o kwiatach czerwonych z odmiana o kwiatach białych. W pierwszym pokolniu otrzymano 50% roslin o kwiatach czerwonych i 50% roslin o kwiatach białych. Określ genotyp rosliny o kwiatach czerwnocyh i białych oraz wykonaj krzyzowke .

Bylabym bardzo wdzieczna


PS - jak ktos moze to niech tez pomoze , ja to mam na Poniedzialek na 1 czerwca .
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Krzyżówki genetyczne

Post autor: malgosi35 »

1. Jakie grupy krwii beda mialy dizeci matki o grupie B ,ktorej matka miala grupe 0 , a ojciec A. ( Musze zorbic tu dwie krzyzowki )
matki o grupie B możliwe genotypy IBIB, IBi,ktorej matka miala grupe 0 czylli ii,więc jedno i dała córce genotyp IBi.
a ojciec A możliwe genotypy IAIA, IAi ta sama sytuacja tylko nic nie wiemy o rodzicach. Więco oba genotypy możliwe.

I krzyżówka
IBi*IAIA
F1

.IA
IBIAIB grupa AB
i.IAi. grrupa A

II kryżowka IBi* IAi

spróbuj sama

[ Dodano: Pią Maj 29, 2009 17:19 ]
Izia2404 pisze:2. Wykonano doswiadczenie . Skrzyzowano odmiane grochu o kwiatach czerwonych z odmiana o kwiatach białych. W pierwszym pokolniu otrzymano 50% roslin o kwiatach czerwonych i 50% roslin o kwiatach białych. Określ genotyp rosliny o kwiatach czerwnocyh i białych oraz wykonaj krzyzowke .
Rozszczepienie 1:1 (50%:50%)
czyli krrzyżówka testowa:

Aa*aa F1: Aa i aa
Trix
Posty: 95
Rejestracja: 27 maja 2009, o 07:35

Re: Krzyżówki genetyczne

Post autor: Trix »

zad. 2

Generalnie wiadomo,że czerwony kolor grochu jest cechą dominującą(np. oznaczasz jako A), a biały recesywną( a ) . Skoro wiesz ,że w F1 jest 50% na 50% to oznacza,że na pewno jest 50 % homozygot recesywnych aa. A,że jeden z alleli w tej homozygocie pochodzi od drugiego osobnika to oznacza,że jest on heterozygotą(jest czerwony więc musi posiadać allel dominujący).

czyli:

A a

a Aa aa

a Aa aa
Izia2404
Posty: 3
Rejestracja: 29 maja 2009, o 14:29

Re: Krzyżówki genetyczne

Post autor: Izia2404 »

Pierwsza krzyzowka :
wyszlo ze dzieci maja glupe AB i A ,

Druga krzyzowka :

IAi x IBi

wyszly mi dzieci grypy : AB, B, A, 0 ,

czyli jaka mam odpowiedz napisac ? Biorac pod uwage dwie krzyzowki czy jak ?

PS . wielkie dzieki )

[ Dodano: Pią Maj 29, 2009 19:53 ]
w zadaniu drugim , Zrobilam krzyzowke f1 - wyszlo Aa ,aa - tak jak w poprzedniej, a jakie genotypy roslin o kwiatach czerwonych i białych z gory dzieki
Trix
Posty: 95
Rejestracja: 27 maja 2009, o 07:35

Re: Krzyżówki genetyczne

Post autor: Trix »

Tak, biorąc pod uwagę dwie krzyżówki, bo nie wiadomo jaki genotyp miał ojciec czy Ai czy AA
Izia2404
Posty: 3
Rejestracja: 29 maja 2009, o 14:29

Re: Krzyżówki genetyczne

Post autor: Izia2404 »

w zadaniu drugim , ( Z GROCHEM )

Zrobilam krzyzowke f1 - wyszlo Aa ,aa - tak jak w poprzedniej,
a jakie genotypy roslin o kwiatach czerwonych i białych
z gory dzieki



Jak ktos moze to pomozcie mi jeszcze to ,bo mam jeszcze krzyzowke z 19 pytan troche zrobilam ,a z tym sobie poradzic nie moge : jak wiecie to piszcie dziekuje za pomoc w poprzednich krzyzowkach genetycznych

1. zespoł chromosomow - np u cżłowieka = na 8 LITER
2. Choroba dziedziczona ,której nazwa jest zwiazana z jednym z gł.ównych jej objawów- skurczami miesni = 9 LITER
3. Mleczny produkt biotechnologiczny otrzymywany dzieki speclanym
szczpom bakterii = 6 LITER
4. CHoroba wynikajaca z niewłasciwej liczby chromosomow w kariotypie człowieka w pozycji 21. = 5 LITER
5. Jedna z chorob genetycznych,ktorej najgroźniejszym skutkiem jest uszkodzenie układu nerwowego = 15 LITER
6. jedna z tracycyjnych metod biotechnologicznych stosowana do przetwarzania kapusty czy ogorkow. = 8 LITER
7. Przewidywanie prawdopodobienstwa wystepiowania chorob genetycznych umozliwiaja badania . = 10 LITER
Trix
Posty: 95
Rejestracja: 27 maja 2009, o 07:35

Re: Krzyżówki genetyczne

Post autor: Trix »

genotyp czerwonych Aa, białych aa
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości