czynniki Rh i konflikt serologiczny

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
gusia91
Posty: 4
Rejestracja: 4 lut 2009, o 00:44

czynniki Rh i konflikt serologiczny

Post autor: gusia91 »

hej
mam zadanie z którym nie mogę sobie poradzić i bardzo bardzo proszę o pomoc (nie było mnie na lekcjach i nie nadrobiłam jeszcze wszystkiego.), a mianowicie:

Kobieta ma grupę krwi 0 Rh(-), jej partner AB Rh(+).
a) określ, jakie grupy krwi u potomstwa tej pary (pod względem Rh i układu AB0)
b) oceń, czy konflikt serologiczny u tej pary jest nieunikniony, czy może nie wystąpić? w jakim przypadku?
c) wyjaśnij dlaczego nie dochodzi do konfliktu gdy matka ma grupę krwi z czynnikiem Rh(+) a płód Rh(-)

i czy dodatkowo może mi ktoś wyjaśnić jak dokładnie określa się fenotyp? w jednym zadaniu wyszło mi 2:2:2:2:2:2:2:2 i coś mam dziwne przeczucie iż jest to zupełnie bez sensu.


jak krzyżówkę zrobiłam (a nawet dwie), tak dalej nie wiem nic. więc bardzo proszę o jakąkolwiek pomoc.
z góry dziękuję
Danas
Posty: 117
Rejestracja: 23 gru 2008, o 17:36

Re: czynniki Rh i konflikt serologiczny

Post autor: Danas »

No to jeśli zrobiłaś dobrze krzyżówkę to żaden problem już. Konflikt serologiczny jest wtedy, gdy kobieta ma Rh-, a dziecko Rh+. Nie chce mi się robić krzyżówki, ale od razu widać, że kobieta mi Rh-, a ojciec Rh +, czyli dziecko też będzie mogło mieć +, czyli wśród pokolenia potomnego masz na pewno jakieś dziecko z +. Widzisz czy masz też dziecko z Rh- na krzyżówce, jeśli nie ma takiego to nieunikniony, jak jest to konflikt nie nieunikniony, ale możliwy.
gusia91 pisze:C) wyjaśnij dlaczego nie dochodzi do konfliktu gdy matka ma grupę krwi z czynnikiem Rh(+) a płód Rh(-)
Bo Rh to taki czynnik zgodności krwi, konkretnie po prostu białko na krwinkach czerwonych jak pamiętam. + znaczy, że ono występuje, - iż go nie ma. Więc rozumuj to tak, jeśli matka ma Rh+ to ma te białko, czyli jak dziecko ma Rh- to nie ma go, czyli nie ma żadnego obcego białka dla organizmu matki - i to jest Twoja odpowiedź na C.
Gdyby matka miała Rh-, to znaczy że nie ma tego białka, a dziecko Rh+, czyli je ma. Skoro organizm matki nie ma, a dziecko ma, to dziecko posiada dla org. matki ciało obce, nieznane, a takie coś już jest atakowane przez system immunologiczny.
Najlepiej jakbyś sobie jeszcze sprawdziła w książce, czy się nie pomyliłem w czymś.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: czynniki Rh i konflikt serologiczny

Post autor: malgosi35 »

Kobieta ma grupę krwi 0 Rh(-), jej partner AB Rh(+).

kobieta: iidd
Mężczyzna: IAIBDD lub IAIBDd

I wariant

iidd*IAIBDD

.IAD.IBD
id.IAiDdIBiDd

wszystkie dzieci bedąmiały Rh(+) połowa grupę A połowa B
_-
II wariant

id
IADIAiDdA Rh(+)
IAd.IAiddA Rh(-)
IBD.IBiDdB Rh(+)
IBd.IBiddB Rh(-)

[ Dodano: Nie Maj 24, 2009 20:58 ]
gusia91 pisze:czy dodatkowo może mi ktoś wyjaśnić jak dokładnie określa się fenotyp? w jednym zadaniu wyszło mi 2:2:2:2:2:2:2:2 i coś mam dziwne przeczucie iż jest to zupełnie bez sensu.
Podaj przykład czego nie rozumiesz
gusia91
Posty: 4
Rejestracja: 4 lut 2009, o 00:44

Re: czynniki Rh i konflikt serologiczny

Post autor: gusia91 »

dziękuję bardzo

a krzyżówki wyszły mi tak samo (znaczy się że chyba dobrze ze mną )

dziękuję dziękuję


malgosi35 pisze:Kobieta ma grupę krwi 0 Rh(-), jej partner AB Rh(+).

[ Dodano: Nie Maj 24, 2009 20:58 ]
gusia91 pisze:czy dodatkowo może mi ktoś wyjaśnić jak dokładnie określa się fenotyp? w jednym zadaniu wyszło mi 2:2:2:2:2:2:2:2 i coś mam dziwne przeczucie iż jest to zupełnie bez sensu.
Podaj przykład czego nie rozumiesz
Miałam krzyżówkę praworęcznego daltonisty - Tomka którego ojciec był prawidłowowidzącym leworęcznym z Agatą - leworęczną, normalnie widzącą której matka była praworęczną daltonistką. Krzyżowałam Tomka z Agatą i wyszło mi, że:
będą dwie córki leworęczne widzące prawidłowo
dwie leworęczne daltonistki
dwie praworęczne widzące prawidłowo
dwie praworęczne daltonistki
dwóch synów leworęcznych widzących prawidłowo
dwóch leworęcznych daltonistów
dwóch praworęcznych widzących prawidłowo
i dwóch praworęcznych daltonistów

czyli wszystko x2

i teraz nie wiem czy to jest prawidłowo opisany fenotyp. tzn. niby mi się zgadaza, ale ogólnie nie spotkałam się z takim zapisem.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: czynniki Rh i konflikt serologiczny

Post autor: malgosi35 »

gusia91 pisze:Miałam krzyżówkę praworęcznego daltonisty - Tomka którego ojciec był prawidłowowidzącym leworęcznym z Agatą - leworęczną, normalnie widzącą której matka była praworęczną daltonistką
P-praworęczny
p-leworęczny
D-normalne widzenie
d-daltonista

Tomek: P_XdY - jego ojciec był leworęczny pp więc musiał dać mu p jego genotyp PpXdY

Agata: ppXDX_ jej matka daltonistak więc dała jej d jej genotyp ppXDXd

ppXDXd*PpXdY
F1
.pXD.pXd
PXD.PpXDXD PpXDXd praworęczne, normalne widzenie -2
PYPpXDY.PpXdY praworęczni, jeden zdrowy drugi chory 1:1
pXD.ppXDXDppXDXdleworęczne zdrowe 2
pYppXDYppXdYleworęczni, zdrowy i chory 1:1
czyli 2:1:1:2:1:1
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości