Średnie przyspieszenie

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
edith
Posty: 32
Rejestracja: 29 maja 2009, o 12:26

Średnie przyspieszenie

Post autor: edith »

Mam rozwiązać takie zadanie:
Kierowca samochodu rajdowego, ruszając z linii mety, osiągnął prędkość 108 km/h na drodze 150m. Oblicz średnie przyspieszenie samochodu.

Wyczytałam coś w internecie na temat przypieszenia średniego i wydedukowałam, że powinnam obliczyć prędkość średnią. o.O Ja się pierwszy raz spotkałam z prędkośćią średnią dotyczącą ruchu jednostajnie przyspieszonego ( jestem w 3 klasie gimnazjum ) i miałam ją tylko przy ruchu niejednostajnym (cała droga przez cały czas). Więc zrobiłam to zadanie, ale nie wiem, czy dobrze (niby wg odpowiedzi tak samo wyszło, ale wolę się upewnić )
To zamieniłam prędkosc z km/h na m/s i przekształciłam wzor, aby obliczyć czas.
Aha, jeszcze podzieliłam to co mi wyszło, czyli 30 m/s na 2, bo wyczytałam, ze Vśr=Vpoczątkowa+V końcowa/2. Czyli 30m/s na 2. Tak?

t=s/V
t=150m/15m/s
t=10s
a=2s/tkwadrat
a=2*150m/10 s do kwadratu
a=3m/s do kwadratu

Byłabym wdzięczna, jeżeli ktoś powiedziałby, czy mój tok myślenia jest dobry.
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Średnie przyspieszenie

Post autor: Batha »

ja liczyłam trochę inaczej, lecz wyszło mi tak samo:)
edith
Posty: 32
Rejestracja: 29 maja 2009, o 12:26

Re: Średnie przyspieszenie

Post autor: edith »

Teraz mi przyszło do głowy takie coś, ale nie wiem tak do końca, czy moge tak zrobić:
s=a*t(2)/2
I tu zamiast a*t wstawiam V
s=V*t/:2
2s=V*t
2s/V=t
s=2*150m/30m/s
t=10s
po przekształceniu wzoru
a=2s/t(2)
a=2*150m/10s(2)
a=3m/s(2)
Będę wdzięczna za rozwianie mojej wątpliwości.
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Średnie przyspieszenie

Post autor: Batha »

możesz
ja natomiast początek liczyłam tak samo, ale gdy chciałam policzyć a śr. to wstawiłam Δv/tc
(czyli 30 m/s przez 10 s)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość