parametry ciśnienia tętniczego

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: parametry ciśnienia tętniczego

Post autor: Iwus »

spróbuj sama zbadać sobie puls [tylko nie po wysiłku fizycznym]
Jak będzie za wysoki wtedy powinnaś się martwić.
Borys92

Re: parametry ciśnienia tętniczego

Post autor: Borys92 »

Pozwolę się dołączyc do tego wątku.
Mam pytanie jakie mogą byc przyczyny nadciśnienia w wieku 17 lat? Jestem szczupły, odkąd pamiętam mam podwyższone ciśnienie (wczoraj miałem 143/96).
epinefrynka

Re: parametry ciśnienia tętniczego

Post autor: epinefrynka »

A ciśnienie mierzyłś sam w domu czy mierzone było przez lekarza lub pielęgniarkę w gabinecie?
Przyczyn nadciśnienia jest bardzo dużo i prawdę mówiąc ciężko na ten temat cokolwiek powiedzieć bez jakichkolwiek badań, a statystycznie rzecz biorąc to może być to również tak zwane nadciśnienie pierwotne (najogólniej mówiąc - czyli bez uchwytnej przyczyny). Tak czy inaczej - diagnozowaniem go powinien się zająć lekarz
Borys92

Re: parametry ciśnienia tętniczego

Post autor: Borys92 »

Ciśnienie mierzyła mi higienistka w szkole, a mój lek. rodzinny zawsze bagatelizował moje problemy z ciśnieniem i nigdy nie zlecił mi żadnego badania.
Wilson
Posty: 90
Rejestracja: 12 gru 2008, o 10:04

Re: parametry ciśnienia tętniczego

Post autor: Wilson »

Jesteś niepełnoletni ale pozwolę sobie napisać, że palenie jest jednym z głównych powodów nadciśnienia. Spróbuj mierzyć sobie ciśnienie w domu co jakiś czas i zapisuj. Być może tamto było spowodowane szkolnym stresem .
Borys92

Re: parametry ciśnienia tętniczego

Post autor: Borys92 »

Podczas mierzenia ciśnienia niczym się nie stresowałem, zawsze kiedy mam mierzone ciśnienie (w różnych sytuacjach) jest niepokojąco podwyższone. Nie palę.
epinefrynka

Re: parametry ciśnienia tętniczego

Post autor: epinefrynka »

Istnieje coś takiego jak nadciśnienie białego fartucha (ogólnie - ciśnienie jest wyższe jeśli mierzy je tzw personel medyczny). Dlatego warto abyś sam zmierzył ciśnienie w domu i porównał z wartościami otrzymywanymi w gabinecie.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: parametry ciśnienia tętniczego

Post autor: doktorka »

Borys92 pisze:Mam pytanie jakie mogą byc przyczyny nadciśnienia w wieku 17 lat? Jestem szczupły, odkąd pamiętam mam podwyższone ciśnienie (wczoraj miałem 143/96).
oo dokladnie taki sam przypadek prezentuje moj brat, lat 17, szczuply, cisnienie podobne. Musisz koniecznie zglosic sie do lekarza rodzinnego, ktoremu NIE WOLNO zbagatelizowac sprawy (powiedz mu to wyraznie, to nie jest prawidlowe cisnienie dla Twojego wieku). Rodzinny powinien przede wszystkim zlecic badania krwi: morfologie, elektrolity, hormony tarczycy, badanie MOCZU, najlepiej od razu zbiorke dobowa na oznaczenie kwasu wanilinomigdalowego (VMA). Jesli z tych badan nic mu nie wyjdzie trzeba szukac dalej, tzn zrobic USG nadnerczy, nerek. Dopiero po wykluczeniu wszystkich mozliwych przyczyn nadcisnienia wtornego mozna uznac, ze masz nadcisnienie pierwotne, idiopatyczne i wdrozyc ewentualne leczenie farmakologiczne na stale badz doraznie, jesli okaze sie, ze wartosci cisnienia jakie miewasz wskazuja na taka koniecznosc.

Powinienes mierzyc codziennie w domu cisnienie i zapisywac codziennie na kartce jego wartosc, potem taki notatnik zabiera sie ze soba do lekarza. Koniecznie wyjasnij te sprawe!

[ Dodano: Wto Cze 16, 2009 21:59 ]
Wilson pisze:że palenie jest jednym z głównych powodów nadciśnienia.
ale tam.znam glowniejsze powody, szczegolnie w tak mlodym wieku palenie w zasadzie nie gra zbyt duzej roli. Pozniej owszem, ale zdecydowanie mniejsza niz miazdzyca np.
Borys92

Re: parametry ciśnienia tętniczego

Post autor: Borys92 »

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Jutro pójdę do lekarza.

[ Dodano: Wto Cze 16, 2009 22:41 ]
A tak przy okazji, w związku z tym, że nie posiadam ciśnieniomierza możecie mi jakieś polecić? Będę wdzięczny za linki.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: parametry ciśnienia tętniczego

Post autor: doktorka »

A tak przy okazji, w związku z tym, że nie posiadam ciśnieniomierza możecie mi jakieś polecić? Będę wdzięczny za linki.
_
najlepiej by bylo, jakby ktos z rodziny nauczyl sie mierzyc tradycyjnym cisnieniomierzem, to bardzo proste jest, a daje najbardziej wiarygodne wyniki, te elektroniczne sa do d. jak juz bedziesz mierzyl elektronicznym to zwroc uwage na robienie tego w poprawny sposob, ulozenie reki itd na serio ma znaczenie, to nie jest sciema dla picu]]
Danas
Posty: 117
Rejestracja: 23 gru 2008, o 17:36

Re: parametry ciśnienia tętniczego

Post autor: Danas »

Ja z trochę innej beczki - jak duże ma znaczenie ułożenie ręki kiedy mierzę sobie ciśnienie automatem ? Bo przed chwilą czytając ten temat stwierdziłem, że tak sobie zmierzę i wyszło 172/98 (ręka zgięta lekko w łokciu, na wysokość serca, bez żadnego podparcia pod nią) ten wynik mnie zdenerwował trochę i zaskoczył mocno, więc drugi raz zmierzyłem rękę mając luźno na stole (ale to już było wbrew ich rysunkowi, że równo z poziomem serca, ręka była poniżej) i wyszło 133/72, potem już dokładnie wedle tego rysunku, lekko zgięta, ale luźna z podparciem i wynik 140/80, 122/67, 124/64 -mierzyłem 3 razy dla pewności. Czy ciśnienie może mieć aż takie wahania, bo niby jest pewna tendencja w tym, czy może takie znaczenie miało ułożenie reki, a może po prostu ta maszynka jest głupia ? Zawsze kiedyś miałem stosunkowo niskie ciśnienie (takie 100 kilkanaście na 70 coś, bądź niżej) i puls wysoki od 80 do 100, zwykle około 90, 90 kilka. Dziś 60 trochę się powtarzało, a nawet raz 54. Dziwne to wszystko, może maszynka zgłupiała.
PS Zamierzałem wybrać się do kardiologa, żeby nie było (a przyczyną miał być wysoki puls )
epinefrynka

Re: parametry ciśnienia tętniczego

Post autor: epinefrynka »

Ręka powinna być podparta - a nie jak to opisałeś, utrzymywana przez ciebie w powietrzu. Praca Twoich mięśni utrzymujących rękę wpłynęła znacząco na wynik pomiaru
Ręka zawsze powinna być podparta, a mięśnie rozluźnione
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: parametry ciśnienia tętniczego

Post autor: doktorka »

Danas pisze:a może po prostu ta maszynka jest głupia ?
tak] dlatego imo aparaty elektroniczne powinny wymrzec

[ Dodano: Sro Cze 17, 2009 07:24 ]
Danas pisze:puls wysoki od 80 do 100, zwykle około 90, 90 kilka.
zmierz sobie puls na palec dla porownania.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości