Co to za zwierzę? [pytanie + zdjęcia]

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Conn
Posty: 3
Rejestracja: 23 lip 2006, o 21:51

Co to za zwierzę? [pytanie + zdjęcia]

Post autor: Conn »

Witam (mój pierwszy post ),
Zarejestrowałem się tutaj, ponieważ mam poważną sprawę
Ostatnio, wraz ze swoją panią, byliśmy nad pewnym zalewem w okolicach Kielc. Już mieliśmy wracać gdy zauważyła ona nagle niezwykle dziwne zwierzę. Ja jestem, przyznaję, laikiem , znam się tylko troszkę na stawonogach (hoduję pająki), zaś ona jest biologiem - i mimo wszystko nie mogliśmy dojść cóż takiego zobaczyliśmy.
Zrobiłem kilka zdjęć - niestety, to fotki z aparatu komórkowego, bez funkcji makro, więc niewiele będzie widać.

W każdym razie - może opis by pomógł:

Zwierzę miało ok. 4-5 cm. Ciało podzielone na segmenty, ale w formie płytek pancerzowych (coś na kształt chityny?). Brak odnóży, a przynajmniej widocznych gołym okiem.
Część brzuszna spłaszczona. Z przodu, najprawdopodobniej otwór gębowy, w formie czegoś na kształt miniaturowej trąbki.
Znaleźliśmy je tuż nad zalewem, w piasku, zatem albo jest częściowo wodne, bądź mieszka w takich okolicach.

Typowaliśmy że to może jakiś stawonóg, ale - cholibka - było pozbawione odnóży i z drugiej strony to mogła być jakaś pierścienica.
Moja pani ma popytać u siebie na uniwersytecie, ale postanowiłem też na własną rękę poszukać i popytać - może tutejsi specjaliści będą coś wiedzieli.
Postaram się też znaleźć kogoś z aparatem cyfrowym i zrobić zdjęcia w dobrej jakości.

Pewnie to jakiś popularny stwór, ale nie wiemy co to było, a - rozumiecie - zmysł odkrywcy się obudził

W każdym razie dziękuję z góry za jakikolwiek odzew
Awatar użytkownika
Mawr
Posty: 542
Rejestracja: 26 sie 2005, o 01:00

Re: Co to za zwierzę? [pytanie + zdjęcia]

Post autor: Mawr »

Moze jakas pijawka.
A w jaki sposob sie poruszało to cos?
Miało to cos przssawki?
Było mękkie czy miało twarsy chitynowy pancerz?
Stawonog to to chyba nie jest chyba ze jakas larwa/poczwarka.
Robin
Posty: 119
Rejestracja: 22 lip 2006, o 19:07

Re: Co to za zwierzę? [pytanie + zdjęcia]

Post autor: Robin »

mnie tez przyszlo do glowy ze larwa ale troche to duze
conn sprobuj podac dokladniejsze informacje i moze uda sie zrobic lepsze zdjecia.
jesli Twoja nauczycielka dowie sie predzej co to napisz koniecznie
Conn
Posty: 3
Rejestracja: 23 lip 2006, o 21:51

Re: Co to za zwierzę? [pytanie + zdjęcia]

Post autor: Conn »

Hm, problem w tym, że wszystkie larwy stawonogów, o których wiem, czy które widziałem, mają choć jedną parę odnóż - a to stworzenie bylo całkowicie ich pozbawione

W każdym razie - dzisiaj znów tam jadę, zabieram znajomego z aparatem i postaram się znaleźć jakiś okaz tego zwierzęcia - mam nadzieję, że mi się uda i wtedy zdjęcia na pewno będą w doskonałej jakości.

Mawr - zwierzę poruszało się jak dżdżownica. Nie wiem czy miało przyssawki - jedyną taką mogłaby być tatrąbka w części głowowej. I cała zabawa zawiera się w tym, że miało regularne płytki pancerzowe, tak jak np. larwy mącznika młynarka. A poczwarki z reguły nie mają tak twardego pancerza. Gdy spojrzałem na to pierwszy raz, jeszcze nie przyglądając się, do głowy przyszły mi jakieś skorkowate - ale to nie to, bo, jak mówiłem, nie ma odnóży, nie ma szczypczyków, no i zupełnie nie wygląda jak regularny owad

Natomiast, tak - jak na larwę, jest zdecydowanie za duże - miało ok. 5 cm, a w Polsce nie widziałem tak ogromnych larw

Robin - to nie nauczycielka, tylko moja dziewczyna Studiuje biologię i z zamiłowania grzebie się w entomologii i pobocznych dziedzinach

Anyway - dzisiaj wieczorkiem na pewno wrzucę jakieś lepsze zdjęcia z wszystkich stron. O ile uda mi się je znaleźć
Robin
Posty: 119
Rejestracja: 22 lip 2006, o 19:07

Re: Co to za zwierzę? [pytanie + zdjęcia]

Post autor: Robin »

Conn pisze:Robin - to nie nauczycielka, tylko moja dziewczyna Studiuje biologię i z zamiłowania grzebie się w entomologii i pobocznych dziedzinach
boshe. sory - tak to jestja sie czyta jednym okiem. drugie patrzylo juz na zdjecia . ciekawa jestem dalszych informacji.
Conn
Posty: 3
Rejestracja: 23 lip 2006, o 21:51

Re: Co to za zwierzę? [pytanie + zdjęcia]

Post autor: Conn »

A więc tak - raport dalszy

Nie udało mi się znaleźć larw w dniu dzisiejszym niestety

Ale właśnie - larw. Bowiem moja nadworna biolog przegrzebała się przez masę książek o stawonogach i innych i chyba znalazła prawdopodobne rozwiązanie.

Otóż może być to larwa Zmróżka Kameleona (Stratiomys chamaeleon), gdyż ich larwy dorastają do 4cm i wyglądem bardzo przypominają to, co spotkaliśmy. Zmróżek, oględnie mówiąc, to muchówka która udaje osę
Oto zdjęcie dorosłego osobnika:
1.jpg
Oczywiście to nie musi być ten konkretny gatunek, zatem poszukiwania trwają, ale jest to najprawdopodobniej jakiś Stratiomys sp.
Problem w tym, że w większości przypadków ich larwy są dość małe - a ta była ogromna jak na owadzie standardy.
Żyją generalnie w wodzie i odnotowano tylko przypadki gdy znajdowano je kilka metrów w głąb lądu - także prawdopodobnie mieliśmy szczęście

Na razie to tyle, gdybym się czegoś dowiedział, nie omieszkam napisać
Nadal też proszę - zwłaszcza jeśli ktoś ma jakieś duże atlasy owadów - by poszukał w nich jak najwięcej o Stratiomys sp. - bo to może być jakiś konkretny gatunek, niekoniecznie Chamaeleon
My oczywiście też zrobimy co w naszej mocy, by to sprawdzić
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość