próba wody ze strumienia

Przepisy na proste doświadczenia z biologii. Pomoc w zrozumieniu podstaw biologii i zachodzących zjawisk biologicznych.
nikt_ciekawy
Posty: 31
Rejestracja: 6 wrz 2008, o 18:16

próba wody ze strumienia

Post autor: nikt_ciekawy »

Witam!
Za zadanie mam zbadać wpływ ścieku na wodę w strumieniu. Pobrałem 2 próbki . Jedną 15m przed ujściem ścieku do strumienia, a drugą 15m za ujściem. Wiem , że woda w początkowym odcinku należy do klasy I.Mam wyniki poziomu siarczanów, chlorków.

Co z organizmami żyjącymi w tej wodzie ? jak na razie są wakacje i nie wiem czego mogę się spodziewać ,gdy zobaczę to pod powiększeniem mikroskopu. Jakieś glony? liczyć je np. w 1mm3 próbki ?
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: próba wody ze strumienia

Post autor: _Marcin_ »

Po pierwsze musisz brać pod uwagę dwa rodzaje badań:I fizyczno-chemiczne i II mikrobiologiczno-hydrobiologiczne.
Pierwsze do się przeprowadzić posiadając jakieś tam testy na chemizm wody a od strony fizycznej odpowiedni sprzęt pomiarowy.Zresztą jakieś tam pomiary właściwości chemicznych wody zrobiłeś, przydało by się jeszcze zmierzyć poziom azotanów i fosforanów w podanych odcinkach strumienia.
Druga część są to badania pod kątem mikrobiologicznym i hydrobiologicznym i tu tzreba posłużyć się mikroskopem albowiem najlepszymi wskaźnikami czystości(czy też saprobowości) wody są mikroorganizmy i na to niestety nie ma rady.Można zbierać też jakieś ślimaki,małże,larwy chruścików,ważek,jętek,muchówek,skorupiaki i posługując sie jakimiś listami czy wykazami przyporządkowywać je do odpowiednich klas czystości wody.Pierw trzeba to też jakoś dokładnie oznaczyć, do poziomu rodzaju lub rodziny co najmniej(najlepiej jednak do gatunku).
Co do badań mikroskopowych musisz podzielić je na jakościowe(oznaczanie widzianych glonów,grzybów,pierwotniaków,bakterii,skąposzczetów itd) jak i ilościowe, tzn. przeliczanie ilości osobników na jednostkę obiętości próbki, trzeba tu posługiwać się jakimiś komorami do liczenia, niestety na tym się za bardzo nie znam i nie wiem jak to się dokładnie robi.Dobrymi wskaźnikami są wiciowce, niektóre orzęski,ameby, bakterie siarkowe i nitkowate, z glonów to wiele zielenic, euglenin, okrzemek i pewne sinice. Musisz to umieć jeszcze oznaczyć a to takie proste niejest.
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

[Link] próba wody ze strumienia

Post autor: Iwus »

Jak zbadać czystośc jeziora,rzeki


Napisałeś,że woda należy do I klasy,na jakiej podstawie tak sązisz-masz gotowe badania?
W sprawie klasyfikacji wód polecam ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 20 sierpnia 2008 r. w sprawie sposobu klasyfikacji stanu jednolitych części wód powierzchniowych (Dz. U. z dnia 9 września 2008 r.) -załącznik nr 1
nikt_ciekawy
Posty: 31
Rejestracja: 6 wrz 2008, o 18:16

Re: próba wody ze strumienia

Post autor: nikt_ciekawy »

mam wynik od Przedsiębiorstwa badań i ekspertyz środowiska. Wygrzebałem ją z archiwum dużego zakładu przemysłowego znajdującego się na tym terenie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości