"chrupanie" w stawach

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Awatar użytkownika
godziasia
Posty: 1058
Rejestracja: 3 cze 2009, o 16:50

Re: "chrupanie" w stawach

Post autor: godziasia »

hmm też tak mam. Chrupanie w, że zacytuję: kości śródręcza z pierwszymi paliczkami dłoni (stawy śródręczno-paliczkowe) mam od zawsze. Natomiast od paru lat bardzo chrupią mi kolana i to mnie trochę zastanawia (jak leżę na plecach i robię rowerek, to jest kupa śmiechu z tego mojego trzaskania ). Moja mama (lekarz) była niedawno na wykładzie i dowiedziała się, że wynika to ze zbyt małej ilości wydzielanej mazi stawowej lub niedostatecznego jej rozprowadzenia.
bajer
Posty: 302
Rejestracja: 13 maja 2009, o 10:38

Re: "chrupanie" w stawach

Post autor: bajer »

z kolanami mam to samo co koleżanka wyżej i mnie to martwi bo przy tym chrupaniu przy okazji mnie boli pod rzepką od kiedy wpadłem nogą w półmetrową dziurę najbardziej boli dzień po wysiłku fizycznym i to mnie martwi a potem to takie ciągłe pieczenie przy dużym obciążeniu dla nogi czy to możliwe że tak mam przez odbicie rzepki czy czegoś więcej muszę się dopatrywać? Gdy siedzę ból pojawia się w dole podkolanowym przy zbyt mocnym podciągnięciu nogi pod krzesło na przykład, taka wskazówka być może znacząca
Awatar użytkownika
Mercedes
Posty: 161
Rejestracja: 22 cze 2009, o 17:30

Re: "chrupanie" w stawach

Post autor: Mercedes »

godziasia pisze:Moja mama (lekarz) była niedawno na wykładzie i dowiedziała się, że wynika to ze zbyt małej ilości wydzielanej mazi stawowej lub niedostatecznego jej rozprowadzenia.
Ja już o to pytałam ale odpowiedziało mi echo . Jest jakiś sposób na zwiększanie wydzielania się mazi stawowej? Generalnie nie mam problemu z kolanami kiedy ćwiczę, problemem jest ból kolan po wysiłku. Nie zawsze, ale się pojawia i jest odczuwalny mocno.
Fois

Re: "chrupanie" w stawach

Post autor: Fois »

Jeśli chodzi o chrupanie w stawach to ja juŻ tak po prostu mam Zapytałam o to kiedyś lekarza i w odp usłyszałam, Że on teŻ ma tak od dziecka Powiedział teŻ, Że moŻe to być związane z tym, Że mam luźne połączenia stawowe i właściwie to mam predyspozycje do zawodowego uprawiania gimnastyki. No cóŻ Zastanawiam się teraz czy chrupanie i luźne połączenia mają rzeczywiście związek ze sobą.?

Co do zwiększenia ilości wydzielania się mazi stawowej to koledze lekarz kazał zaŻywać glukozaminę. Podobno pomogło. Nie wiem tylko na ile.
Awatar użytkownika
Tahtimittari
Posty: 1061
Rejestracja: 8 paź 2008, o 13:57

Re: "chrupanie" w stawach

Post autor: Tahtimittari »

Fois pisze:Co do zwiększenia ilości wydzielania się mazi stawowej to koledze lekarz kazał zażywać glukozaminę. Podobno pomogło. Nie wiem tylko na ile.
mi cośtam pomogło, nie bolą aż tak stawy po tym.
Awatar użytkownika
klimo
Posty: 192
Rejestracja: 13 maja 2010, o 20:57

[Link] "chrupanie" w stawach

Post autor: klimo »

Jak już mówiliście, chrupanie w stawach bierze się z niewystarczającej ilości mazi stawowej. Jeżeli dzieje się to w okresie dojrzewania (lub niedługo po) powodem jest najczęściej gwałtowny wzrost i jest szansa, że problem z czasem sam się rozwiąże.

Jeżeli chodzi o leczenie to wybór jest niewielki. Najpopularniejsza jest glukozamina. Badania na jej temat różnie mówią, niektóre że w ogóle nie działa, inne udowodniają działanie w jakimś stopniu (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/243 ... t=Abstract). Ale jeżeli już decydujecie się na stosowanie glukozaminy to przestrzegam przed suplementami. Jeżeli coś ma zadziałać, to tylko lek. Z tego co się orientowałam, to większość jest na receptę, chyba tylko jeden jest bez recepty.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości