Równowaga chemiczna

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Awatar użytkownika
Caligo
Posty: 36
Rejestracja: 20 kwie 2008, o 10:10

Równowaga chemiczna

Post autor: Caligo »

Witam) Jako, że maturka moja coraz bliżej postanowiłem przejrzeć pare zadanek. Natknąłem się jednak na jedno, które nie bardzo wiem jak ugryźć":

W stanie równowagi reakcji opisanej równaniem H2+ I2 2HI stęzenia równowagowe wynoszą:
[H2]= 0,5 mol/dm3
[I2]= 0,1 mol/dm3
[HI]= 0,9 mol/dm3

Obliczyć stężenia równowagowe reagentów po 3-krotnym zwiększeniu stężenia jodu w stosunku do stężenia początkowego.

Stężenie początkowe jodu i wodoru policzyłem bez problemu- wynoszą one [H2]= 0,95, [I2]= 0,55. Jak jednak policzyć dalszą cześć zadania?

Licze na jakieś wskazówki, mniemam że trzeba niewiadomą wprowadzić, tylko jak, bo w taki sposób jak ja chcę nie idzie:)

Podam od razu odp: [H2]= 0,1715 [I2]= 0,8715 [HI]=1,557.

Z góry dziękuję i pozdrawiam:)
agnika
Posty: 317
Rejestracja: 26 lip 2008, o 19:02

Re: Równowaga chemiczna

Post autor: agnika »

stezenia rownowagowe wykorzytsaj do obliczena stalej rownowagi, potem majac stezenia poczatkowe jodu oblicz steznei poczatkowe w 2 wypadku, nastepnie oznacz steznie wodoru rownowagowe jako steznie poczatkowe - x jodu stezenie poczatkowe- x a jodowodoru jako 2x, podstaw to do roznania na stala i otrzymanego wyniku i wylicz x, duzo liczenia i zadanie zbyt skomplikowane matematycznie jak na mature
Awatar użytkownika
Caligo
Posty: 36
Rejestracja: 20 kwie 2008, o 10:10

Re: Równowaga chemiczna

Post autor: Caligo »

Tak, zadanie nie jest wyciągnięte ze zbioru zadań maturalnych, jednak natknąłem się na nie i chciałbym zrozumieć. Niestety napisałaś to zbyt ogólnie.I mam problem ze zrozumieniem wszystkiego, mógłby ktoś jeszcze spróbować to wytłumaczyć?
Awatar użytkownika
Selen
Posty: 109
Rejestracja: 26 cze 2009, o 13:23

Re: Równowaga chemiczna

Post autor: Selen »

Najpierw musisz obliczyć stałą równowagi tej reakcji korzystając z tych danych:
Caligo pisze:[H2]= 0,5 mol/dm3
[I2]= 0,1 mol/dm3
[HI]= 0,9 mol/dm3
Wiesz, że stężenie wodoru w drugim przypadku jest na początku takie samo jak w pierwszym przypadku czyli 0,95 a stężenie jody wynosi 3*0,55=1,65. Na podstawie równania reakcji możesz stwierdzić, że przereagowało x moli wodoru i tyle samo moli jodu czyli też x. Powstało więc 2x moli HI. Ponieważ x moli wodoru przereagowało to od początkowej ilości jego odejmujesz x. Stężenie równowagowe wodoru wynosi więc 0,95-x (przyjmujesz, że objętość roztwoeu wynosi 1dm3 więc liczbowo ilość moli równa jest stężeniu). Analogicznie obliczasz stężenie równowagowe jodu (czyli 1,65-x). Potem podstawiasz te dane (czyli 2x jako stężenie HI, 1,65-x jako stężenie I2 i 0,95-x jako stężenie H2) do wzoru na stałą równowagi i obliczasz x.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości