Oddychanie komórkowe

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Oddychanie komórkowe

Post autor: Dawifd »

Witam
Może mi ktoś trochę wytłumaczyć na czym polega oddychanie komorkowe. Znaczy się chodzi o chemizm. Te wszystkie ATP, ADP itp.
Czytałem na wiki i podstawowe informacje wiem, ale jakoś mało szczegółowo.

GLIKOLIZA:
1.) Na początku wiem, ze z glukoza przechodzi fosforyzacje."Zabierane są 2 ATP, a w zamian powstają 2 ADP. I jest to to powstania frukotoza -1,6-bifosforanu.
2.) Potem następuje fosfryzacja oksydacyjna w matriksie(), i z fruktozo - 1,3 - fosforanu powstają 2 cz. 1,3-bifosfoglicerynianu. Podczas tego procesu zużywa się 2 NAD+ i 2Pi, w zamian otrzymuje się się 2NADH oraz 2H+.
3.) Następnie kolejna fosforyzacja () I z 4 ADP powstaja 4 ATP oraz 2 Pirogroniany oraz dwie cz. wody.

i całość glikolizy:
Glukoza + 2 Pi + 2 ADP + 2 NAD+2 Pirogroniany + 2 ATP + NADH + +H+ + H2O

Następnie doczytałem, zę dochodzi do dekarboksylacji pirogronianu i z 1cz. pirogroniany powstaje jedna acetylo-CoA oraz 1 NaDH. Otrzymaliśmy 2cz. prigroniany i otrzymujemy wszystkiego po 2.

I dzieki pirogronianowi dochodzimy otrzymujemy Acetyl-CoA, który potrzebujemy do cyklu krebsa.
No i w cyklu z jednego Acetylo-CoA otrzymujemy 1 ATP oraz 3 NADH oraz FADH2. My używamy 2 ACetylo-CoA, dlaego otrzymamy 6 NADH o 2 FADH2 oraz 2 ATP.

I teraz jak to wszystko obliczyć ile ATP moze powstać z jednej cz. glukozy.
W glikolizie otrzymaliśmy 2 oraz 2 w cyklu Krebsa.
I co z tymi NADP. ADP itp itd.

I tak poza tym, cos dalej się z tym dzieje

Poza tym jak taki bardziej dokładny zapis spalania glukzy wygląda, bo ja spotkalem się z
C6H12O6 + 6O2 6CO2 + 6H2O

No i trzeba cos z tą wodą i CO2 zrobić.
Czy rzeczywiście się to zgadza do tego równania.
CO2 tylko w krebsie i dekarboksylacji pirogronianiu. W krebsie z jednego Acetylo-CoA otrzymujemy 2 CO2. Czyli z dwóch 4CO2
Poza tym w dekarboksylacji kolejne 2 i to się zgadza.
Jest 6.

Ale jeszcze woda.
No i tak się nie zgadza.
w glikolizie otrzymujemy tylko 2cz. wody, a ta jest jeszcze potrzebna w Krebsie.

No i gdzie tu błąd

pomózcie w tym, bo nie wiem gdzie woda się podziała
Awatar użytkownika
Zegar
Posty: 379
Rejestracja: 1 maja 2007, o 00:47

Re: Oddychanie komórkowe

Post autor: Zegar »

Jesli mogę cos zasugerować, poczytaj o tym jeszcze raz. Albo na wiki, albo w podręczniku operonu,poziom rozszezony tom 2, dla LO. Tam bedziesz mial podstawy dobrze wyjasnione i np nie zaproponujesz pytania o fosforylację oksydacyjną w matrixie, w glikolizie. Przyłóż się bardziej do zrozumienia tego procesu,bycmoze nie bedziesz mial juz pozniej pytan
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Oddychanie komórkowe

Post autor: Padre Morf »

Dawifd pisze:1.) Na początku wiem, ze z glukoza przechodzi fosforyzacje
fosforylację
Dawifd pisze:Potem następuje fosfryzacja oksydacyjna w matriksie()
glikoliza jest beztlenowa więc o fosforylacji oksydacyjnej możesz zapomnieć.
Dawifd pisze:Ale jeszcze woda.
No i tak się nie zgadza.
w glikolizie otrzymujemy tylko 2cz. wody, a ta jest jeszcze potrzebna w Krebsie.
woda powstaje w wyniku fosforylacji oksydacyjnej ]
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Re: Oddychanie komórkowe

Post autor: Dawifd »

No trochę bardziej się obryłem w tym temacie i coś już wiem
W glikolizie jest fosforylacja, ale substratowa.

Następnie dekarboksylacja pirogronowa, przy użyciu CoA.
powstaje wtedy Acetylo-CoA oraz NADH.
CoA jest pozyskiwany w cyklu Krebsa.

W tym cyklu pozyskuje się NADH, który w Kompleksie I i w jakim ID (wikipedia)jest zmieniany w NAD+.
Ten z kolei jest potrzebny do cyklu Krebsa.

Ale nadal nie rozumiem tej fosforylacji oksydacyjnej, która chyba na matriskie sie odbywa.

No i tak i tak powstają 4 cz. wody, czyli gdzieś jeszcze jest błąd.

Wytłumaczy mi ktoś jakoś krótko oco w tej fosforylacji oksydacyjnej chodzi. Nie łapię tego za bardzo.
dermatogen
Posty: 492
Rejestracja: 20 cze 2008, o 13:44

Re: Oddychanie komórkowe

Post autor: dermatogen »

Fosforylacja oksydacyjna odbywa się na grzebieniach mitochondrialnych, cykl Krebsa w macierzy. Do łańcucha oddechowego wchodzą cząsteczki zredukowane wodorami (np. NADH+H+, FADH2). Z nich pozyskiwane są protony, które razem z atomem tlenu i elektronami tworzą cząsteczkę wody. Przy okazji zachodzi także fosforylacja ADP. Ogólnie można to zapisać tak: ADP+Pi+NADH2+1/2O2 ATP+NAD++H2O
Kammowa
Posty: 8
Rejestracja: 23 sie 2009, o 21:54

Re: Oddychanie komórkowe

Post autor: Kammowa »

Mam prośbe. Czy mógłby ktoś mi napisac o co chodzi w Cyklu Krebsa? Bo niestety nie łapie tego, jak jest to napisane w moim podręczniku, panuje tam dla mnie zbyt duży chaos.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Oddychanie komórkowe

Post autor: Medycyna Lwów »

ale czego tu można nie rozumieć napisz o co ci dokładnie chodzi.
Kammowa
Posty: 8
Rejestracja: 23 sie 2009, o 21:54

Re: Oddychanie komórkowe

Post autor: Kammowa »

Otóż mam napisane - Produktem reakcji kondensacji szczawiooctanu jest cytrynian. Kolejne reakcje prowadza do odtworzenia czteroweglowego szczawiooctanu. Podczas reakcji nast. dwukrotna dekarboksylacja i czterokrotna dehydrogenacja z wydzieleniem 3cząst. NADH2 i jednej FADH2.

Myśle, że po prostu czegoś tu brakuje, że ten opis jest zbyt okrojony i niedostatecznie wyjaśniony. Ale może sie mylę? Bo wlaśnie robie sobie notatki w swoim zeszycie do biologii i pozostałe etapy mam bardziej rozbudowane niż ten.
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Oddychanie komórkowe

Post autor: Astacus »

Ten opis jest właśnie najprostrzym opisem Cyklu Krebsa bez wnikania w szczegóły w nazwy kwasów jakie po kolei powstają w wyniku każdej z reakcji. Chodzi poprostu o odtworzenie szczawiooctanu (czyli akceptora grupy acetylowej) aby zamknąć cykl. Jednak sama istota cyklu krebsa to przechwycenie wydzielanej energii swobodnej (przez ATP, 3 NADH i FADH2).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość