Co to za robak?

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Alka80
Posty: 3
Rejestracja: 11 wrz 2009, o 12:53

Co to za robak?

Post autor: Alka80 »

Witam,
od jakiegoś miesiąca a może i dłużej w moim mieszkaniu w jednym pokoju (właśnie moim) pojawiły się malutkie 2-3 mm brązowe robaczki. Na początku było ich mało ale od jakiegoś tygodnia może dwóch jest ich cała masa. Chodzą co całym pokoju ścianach, suficie, podłodze najgorsze ze są wszędzie w łóżku, pościeli szafie idt .dosłownie potrafią wejść wszędzie. Nie mam pojęcia gdzie i jak się rozmnażają czy gdzieś w pokoju czy przyłażą z zewnątrz. Do tego potrafią latać. A najdziwniejsze ze są tylko w jednym pokoju no czasami można znaleźć pojedyńcze sztuki w łazience ale drzwi do łazienki są naprzeciwko mojego pokoju. Nie wiem już co z tym robić jak to wytępić. Martwię się bo mam malutkie dziecko i oczywiście w jego łóżeczku też znajduję co chwila jakiegoś drania.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Co to za robak?

Post autor: WojtekB »

Według mnie to jest żywiak chlebowiec (Stegobium paniceum)

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBywiak_chlebowiec
Radzę Ci dobrze przejrzeć spiżarnię bo głównie tam go można spotkać (jak sama jego nazwa wskazuje w chlebie).
Alka80
Posty: 3
Rejestracja: 11 wrz 2009, o 12:53

Re: Co to za robak?

Post autor: Alka80 »

Nie wydaje mi się żeby to był ten żywiak, gdyż ten robak jest tylko w jednym pokoju w którym nie ma żadnych produktów spożywczych.
Można zauważyć wieczorami ich wzmożoną ilość oraz to że idądo okna tak jakby chciały wyjść na zewnątrz. Ale otwarcie okna na oścież nic nie daje , na drugi dzień jest ich dalej dużo.
My codziennie walczymy z nimi z odkurzaczem ale jest to syzyfowa praca".
Może ktoś ma jeszcze jakiś pomysł co to może być?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Co to za robak?

Post autor: WojtekB »

Alka80 pisze:Nie wydaje mi się żeby to był ten żywiak, gdyż ten robak jest tylko w jednym pokoju w którym nie ma żadnych produktów spożywczych.
No cóż zapomniałem dodać, że żywi się nie tylko chlebem i innymi produktami spożywczymi, ale również papierem, tekturom, skórą, a nawet lekami (tak przynajmniej wynika z Wikipedii).

Możliwe, że to może być cygarowiec (Lasioderma serricorne), który może pojawić się wraz z tytoniem, orzechami, ryżem, suszonymi owocami, ziarnem kakaowy, ziołami leczniczymi i przyprawami, drożdżami, a nawet z suszonymi rybami i tekstyliami z włókien naturalnych (źródło: Księga gatunków obcych inwazyjnych w faunie polskiej - Lasioderma serricorne cygarowiec).

Według mnie inny gatunek niż jeden z tych dwóch nie może być, bo nie sądzę, żeby to był kołatek domowy (Anobium punctatum) - przynajmniej nie w takiej liczbie
Alka80
Posty: 3
Rejestracja: 11 wrz 2009, o 12:53

Re: Co to za robak?

Post autor: Alka80 »

My z mężem też podejrzewamy tego cygarowca, tylko tyle że na papierosach (mąż pali) za bardzo go nie widać.
A proszę powiedzieć jak te dwa wymienione gatunki robala się rozmnażają?
I czy one raczej zagnieździły sie w pokoju czy przychodzą z zewnątrz (bo w domu panują różne teorie na jego temat).
No i oczywista sprawa jak się tego robala pozbyć?

Pomóżcie proszę bo mamy malutkie dziecko i w jego łóżeczku no i oczywiście po nim także łazi ten wredny robal.
Tomek_
Posty: 13
Rejestracja: 18 sie 2009, o 15:37

Re: Co to za robak?

Post autor: Tomek_ »

teoria samorództwa została obalona dawno temu, owady też się rozmnażaja
jaja mogly zostać zawleczone wraz z tym czym się on zywi, lub wpadł co u was słychac i czy macie żarcie

nie wiem co to za owad, ale sądzać z postów wojtasa, sprawdzcie spiżarnie

jeśli macie dziecko to tym bardziej
w skrajnych przypadkach, w poszukiwaniu wilgotnego miejsca może wejsc do nosa np i będzie problem

można też zakupic lep na owady

wśród terrarystów na szkodniki ktorymi są roztocza popularna i podobno skuteczna jest płytka globol która działa na bezkręgowce, myśle że można spróbować
jednak zalecal bym delece idącą ostrozność jeśli chcecie stosować ją w pokoju dziecka, można wywieść na 2 dni gdzies np
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Co to za robak?

Post autor: WojtekB »

Alka80 pisze:My z mężem też podejrzewamy tego cygarowca, tylko tyle że na papierosach (mąż pali) za bardzo go nie widać.
No cóż, że go nie widać to nie znaczy, że mógł wylecieć, choć z paczki papierosów mało prawdopodobne (bardziej bym podejrzewał tytoń pakowany).
Alka80 pisze:A proszę powiedzieć jak te dwa wymienione gatunki robala się rozmnażają?
I czy one raczej zagnieździły sie w pokoju czy przychodzą z zewnątrz (bo w domu panują różne teorie na jego temat).
No i oczywista sprawa jak się tego robala pozbyć?
Tomek_ pisze:teoria samorództwa została obalona dawno temu, owady też się rozmnażaja
No cóż w tym wypadku samorództwa nie podejrzewałem (to nie są mszyce czy gryzki, by same samice się rozmnożyły). Sądzę, że jaja był przywleczone z czymś i w domowych warunkach miały doskonałe parametry do szybkiego rozwoju. Nie wykluczam, że sobie tak po prostu przyleciały, ale wtedy musiałby się rozpanoszyć po wszystkich pomieszczeniach. Więc z dużym prawdopodobieństwem jaja tych owadów zostały przywleczone.
Alka80 pisze:Pomóżcie proszę bo mamy malutkie dziecko i w jego łóżeczku no i oczywiście po nim także łazi ten wredny robal.
Ech problem jest, bo skutecznej metody chemicznej raczej nie polecę, a jeżeli już to jak napisał Tomek_. Można zastosować lepy na szkodniki - choć ta metoda jest tylko skuteczna minimalnie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość