Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: persil1991 »

Odpowiem jeszcze na pytanie Gili, bo mnie uprzedziła.
- ściana komórkowa
- sok wakuolarny
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: persil1991 »

1.wydaje mi się, że jest to transwersja.
tranzycja - adenina i guanina to puryny
Awatar użytkownika
PalmaKokosowa
Posty: 1116
Rejestracja: 21 lis 2008, o 13:29

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: PalmaKokosowa »

persil1991 pisze: Przeczytaj poniższy tekst i odpowiedz na pytanie.
Do rodzaju Ursus należą obecnie cztery niedźwiedzie: niedźwiedź czarny występujący w Ameryce Płn., niedźwiedź brunatny występujący w Euroazji i Ameryce Płn., niedźwiedź polarny występujący na Arktyce i niedźwiedź himalajski występujący w Azji.

Określ zależność międzygatunkową pomiędzy populacją niedźwiedzia himalajskiego i morsa.
Jakiś zastój nastąpił.
Może jest to konkurencja międzygatunkowa o pożywienie?

W skórce jakich roślin występują chloroplasty?
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: persil1991 »

Może jest to konkurencja międzygatunkowa o pożywienie?
konkurencja nie

to naprawdę proste, chciałem sprawdzić czy już wszyscy śpią, nie wiedziałem że wywołam taki zastój, psieplasiam nie chciałem
Awatar użytkownika
blackup12
Posty: 38
Rejestracja: 13 paź 2009, o 13:42

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: blackup12 »

Przeczytaj poniższy tekst i odpowiedz na pytanie.
Do rodzaju Ursus należą obecnie cztery niedźwiedzie: niedźwiedź czarny występujący w Ameryce Płn., niedźwiedź brunatny występujący w Euroazji i Ameryce Płn., niedźwiedź polarny występujący na Arktyce i niedźwiedź himalajski występujący w Azji.

Określ zależność międzygatunkową pomiędzy populacją niedźwiedzia himalajskiego i morsa.
Odpowiedź: Niema żadnej zależności, niedźwiedź himalajski występuje w Azji a Mors przeważnie w Arktyce.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: persil1991 »

o właśnie
W skórce jakich roślin występują chloroplasty?
cieniolubnych

Podaj dla której gromady zwierząt typowe są poniższe struktury lub układy:
układ parahemalny
zastawka spiralna w stożku tętniczym
ropalia
knidocysty
metameryczne protonefrydia tkwiące w gardzieli
dyfuzyjny układ nerwowy
pinakocyty
pinkfloyd
Posty: 1
Rejestracja: 15 paź 2009, o 21:24

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: pinkfloyd »

Zanalizuj zależność między budowa/wlasciwosciami a rola biologiczna bialek, cukrow, lipidow oraz kwasow nukleinowych

pomozcie prosze musze to umiec na sprawdzian a nie moge nigdzie znalezc, nie chodzi o budowe i funkcje osobno ale o konkretne powiazania miedzy tym a tym. z gory dzieki za odp
Awatar użytkownika
skrzypaczka
Posty: 5
Rejestracja: 8 paź 2009, o 15:05

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: skrzypaczka »

co to za zastój, moi drodzy? no tak, wsyscy nad książkami siedzą, nie w necie (


pinkfloyd, to nie jest miejsce gdzie ktoś będzie ci przpisywał pół podręcznika z bioli, tym bardziej że skoro to materiał na sprawdzian to na pewno nie zamknie się w 3 zdaniach (ale skoro to wypowiedź sprzed 3 dni to już chyba przeterminowane).
na maturze trzeba umieć szukać związków między budową a funkcją, więc dla wprawy myślę, że sama znajdziesz : )
Podaj dla której gromady zwierząt typowe są poniższe struktury lub układy:
układ parahemalny
zastawka spiralna w stożku tętniczym
ropalia
knidocysty
metameryczne protonefrydia tkwiące w gardzieli
dyfuzyjny układ nerwowy
pinakocyty
przyznaję, że pytanie mnie rozbiło :)

układ parahemalny - szkarłupnie
zastawka spiralna w stożku tętniczym - ryby dwudyszne płazy
ropalia - parzydełkowce (meduza)
knidocysty - parzydełkowce
metameryczne protonefrydia tkwiące w gardzieli - płazińce
dyfuzyjny układ nerwowy - jamochłony (parzydełkowce)
pinakocyty - gąbki

jak coś to poprawiać. systematyka nie jest moją dobrą stroną.


w ogóle, wydaje mi się, że części tych zadań daleko od poziomu maturalnego. ale nadmiar wiedzy nikomu jeszcze nie zaszkodził! :)

no to teraz proste.
W cyklu rozwojowym tasiemca uzbrojonego występują dwie postaci larwalne. Podaj ich nazwę, u jakiego żywiciela występują i w jakich narządach.
Awatar użytkownika
paulindaxd
Posty: 170
Rejestracja: 18 paź 2009, o 17:36

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: paulindaxd »

skrzypaczka pisze:
no to teraz proste.
W cyklu rozwojowym tasiemca uzbrojonego występują dwie postaci larwalne. Podaj ich nazwę, u jakiego żywiciela występują i w jakich narządach.
Obie postacie larwalne występują u żywiciela pośredniego, którym tutaj jest świnia. W jej jelicie tasiemiec przybiera pierwsza postac larwalną zwaną onkosferą. Następnie larwa ta przenika do naczyń krwionośnych przez ścianki jelita (mikrokosmki ,wchlanianie itd) po czym z krwią wędruje do mięśni i tam przekształca się w drugą postac larwalną zwaną wągrem

no to teraz może cos z metabolizmu
Uwalnianie energii w procesach metabolicznych w postaci ciepła niekoniecznie musi oznaczać stratę dla organizmu. Podaj jeden przykład potwierdzający przedstawiona tezę i uzasadnij.
Awatar użytkownika
dom.
Posty: 10
Rejestracja: 11 sie 2008, o 23:01

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: dom. »

paulindaxd pisze: no to teraz może cos z metabolizmu
Uwalnianie energii w procesach metabolicznych w postaci ciepła niekoniecznie musi oznaczać stratę dla organizmu. Podaj jeden przykład potwierdzający przedstawiona tezę i uzasadnij.
Chodzi o termoregulację? Przykładem może być zwiększenie tempa metabolizmu w celu zapobiegnięcia nadmiernemu ochłodzeniu organizmu (wzrost tempa metabolizmu wywołany przez nadmierne wydzielanie tyroksyny).

hym. wyjaśnij dlaczego polimeraza DNA jest enzymem ułomnym.
Awatar użytkownika
p_rafal
Posty: 90
Rejestracja: 2 gru 2007, o 19:39

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: p_rafal »

dom. pisze: hym. wyjaśnij dlaczego polimeraza DNA jest enzymem ułomnym.
Polimeraza DNA potrzebuje do pracy wolnego węgla 3. Bez niego nie rozpocznie pracy. Wolny węgiel 3 znajduje się w starterach, które są produkowane przez polimerazę RNA i przyłączają się do nici DNA, która ma ulec replikacji.
Czyli polimeraza DNA nie jest samowystarczalna - jest uzależniona od polimerazy RNA, a konkretniej od elementu przez nią syntezowanego zwanego prymerem/starterem.

Dobrze? (pytam, bom cienki z biologii )

Jeśli dobrze, to pytanie:
Porównać transkrypcję u Eukariota i Prokariota (różnice)
Ola_90
Posty: 256
Rejestracja: 15 sie 2009, o 20:43

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Ola_90 »

Wg mnie można jeszcze nawiązać do promotora, który zawiera czynniki transkrypcyjne i bez niego przeoszenie reszt polinukleotydylowych nie mogłoby się odbywać (transferaza nieaktywna), ale czy dokładnie o to chodzi-nie wiem. ]

U eukariontów jest obróbka posttranskrypcyjna, dołączanie czapeczki do końca 5 i ogonka poliA do końca 3, spicling odbywający się w pre-mRNA-wycinanie intronów i łączenie eksonów, u prokariontów mRNAjest od razu gotowy do translacji, co więcej zaczyna się jeszcze przed skończeniem transkrypcji.

Dlaczego przy cukrzycy w moczu wykrywana jest duża ilość ciałek ketonowych?
Awatar użytkownika
klaudynka4
Posty: 28
Rejestracja: 10 gru 2009, o 17:46

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: klaudynka4 »

Kiedy organizm nie może korzystać z cukru na bieżąco", jak ma to miejsce w cukrzycy zaczyna intensywnie korzystać z zapasów tkanki tłuszczowej. Produktem rozpadu tłuszczu są właśnie ciała ketonowe, które w dużej ilości pojawiają się we krwi, a potem także w moczu powodując niekiedy jego silny zapach podobny do zapachu acetonu.

Porównaj 5 cech fotosyntezy typu C4 i C3.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości