znaczenie mitozy i mejozy

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
zanetkusia191016
Posty: 8
Rejestracja: 21 paź 2009, o 18:52

znaczenie mitozy i mejozy

Post autor: zanetkusia191016 »

Witam!
Mam takie zadanie z biologi i nic nie mogę znależć na ten temat. Brzmi ono:
Oceń biologiczne znaczenie mitotycznego i mejotycznego podziału komórek eukariotycznych.

Pomóżcie
Awatar użytkownika
Cristal
Posty: 9
Rejestracja: 5 paź 2009, o 14:37

Re: znaczenie mitozy i mejozy

Post autor: Cristal »

Mitoza to proces pośredniego podziału jądra komórkowego(rozmnażanie bezpłciowe) w którego wyniku powstają komórki o takim samym materiale genetycznym. Zatem rozmnażanie bezpłciowe w sprzyjających warunkach umożliwia szybkie zwiększenie liczebności gatunku , ma jednak podstawową wadę . Wszystkie powstające w ten sposób osobniki są genetycznie identyczne chyba, że występują mutacje Mejoza to podział komórki diploidalnej 2n na haploidalną 1n i dzięki temu może przebiegać przemiana pokoleń(cykliczne występowanie po sobie pokolenia rozmnażającego się płciowo i bezpłciowo) Nie jestem pewny czy dobrze to opisałem,może znajdzie się ktoś kto mnie poprawi ] , ale akurat mieliśmy to kilka tygodni temu na lekcji
zanetkusia191016
Posty: 8
Rejestracja: 21 paź 2009, o 18:52

Re: znaczenie mitozy i mejozy

Post autor: zanetkusia191016 »

Dziękuję bardzo
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości