zadanie

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
gosiek95
Posty: 6
Rejestracja: 12 paź 2009, o 18:32

zadanie

Post autor: gosiek95 »

hmm mam problem z praca domowa. Jakieś dziwne zadanie mi się przytrafiło.
Pewną roślinę umieszczono pod szklanym kloszem. W powietrzu, którym napełniono klosz, był zawarty dwutlenek węgla z radioaktywnym 14C [14 jest zapisane w takim idexie (tak to sie mówi?) górnym, jak potęga]. W jakich związkach chemicznych wytwarzanych przez tę roślinę będzie można po pewnym czasie znaleźć radioaktywny węgiel.

Pomocy! Powiem jeszcze, że jest to zadanie z działu o chemicznych składnikach komórki (węglowodany, cukry, tłuszcze białka, kwasy nukleinowe)

Ma ktoś jakiś pomysł?

Zależy mi na czasie. Musze mieć to na czwartek w zeszycie, czyli najpóźniej w środę wieczorem potrzebuje odpowiedzi.
kxxx444
Posty: 18
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 13:56

Re: zadanie

Post autor: kxxx444 »

Odpowiedz sobie jaki sztandarowy proces przeprowadzaja rosliny, czego potrzebuja do przeprowadzenia tego procesu i co w tym procesie wytwarzaja, a napiszesz prace domowa
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: zadanie

Post autor: malgosi35 »

Węglowodany (cukrowce, sacharydy) – organiczne związki chemiczne składające się z atomów węgla, wodoru i tlenu.

I dalej tym tropem.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: zadanie

Post autor: malgosi35 »

Tłuszcze – zwyczajowa nazwa grupy lipidów, estrów glicerolu i kwasów tłuszczowych, głównie triacylogliceroli. Reszty kwasowe występujące w cząsteczkach tłuszczów zawierają zwykle od 12 do 18 atomów węgla.
gosiek95
Posty: 6
Rejestracja: 12 paź 2009, o 18:32

Re: zadanie

Post autor: gosiek95 »

czyli fotosynteza dziwne jakies, nie rozumiem. A dlaczego tam jest ze radioaktywne?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: zadanie

Post autor: malgosi35 »

Dzięki C^14 (znakowanie węglem) można zbadać gdzie i w czym ten węgiel (konkretnie spod klosza) został wbudowany.
gosiek95
Posty: 6
Rejestracja: 12 paź 2009, o 18:32

Re: zadanie

Post autor: gosiek95 »

to jak to zapisac w zeszycie? tylko jakos tak, żebym to zrozumiała bo ogolnie to ja w IIgimnazjum jestem
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: zadanie

Post autor: malgosi35 »

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Obieg_w%C4%99gla_w_przyrodzie

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99giel-14
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: zadanie

Post autor: persil1991 »

Nie spodziewałem się, że ktoś będzie kiedyś cytował moją Panią Profesor od biologii w klasie I i II gimnazjum
gosiek95
Posty: 6
Rejestracja: 12 paź 2009, o 18:32

Re: zadanie

Post autor: gosiek95 »

dziekuje
a co do odpowiedzi na zadanie to chodziło o glicynę czy tam glicerol (cos takiego, juz nie pamiętam) i trzeba było użyć jakiegoś wzoru. I tak nie wiem nadal o co chodzi, ale nauczycielka uznała to za oczywiste. w tej sytuacji zrozumiałe jest, że nie raczyła nam wytłumaczyć. wrr
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość