Kiełkowanie nasion - doświadczenie.

Przepisy na proste doświadczenia z biologii. Pomoc w zrozumieniu podstaw biologii i zachodzących zjawisk biologicznych.
askor90
Posty: 33
Rejestracja: 21 lis 2009, o 13:33

Kiełkowanie nasion - doświadczenie.

Post autor: askor90 »

Witam! Mam problem z jednym doświadczeniem. Nie mogę jakoś go przeanalizować.

Muszę przedstawić problem badawczy, hipotezę.

DOŚWIADCZENIE NR 1: Na spodeczku uczniowie położyli ligninę, a na nią 100 nasion jabłoni. Przykryli spodeczek szklaną płytką i umieścili w nasłonecznionym miejscu (+20 st C). Po upływie 10 dni nasiona jabłoni wysadzili do skrzynki z ziemią obficie polewając wodą.Wyniki przedstawili na wykresie.

DOŚWIADCZENIE 2: Na spodeczku uczniowie położyli ligninę, a na nią 100 nasion zwilżając wodą. Przykryli spodeczek szklaną płytką i umieścili w ciemnym i zimnym miejscu ( 0 st C). Po upływie 10 dni nasiona jabłoni wysadzili do skrzynki z ziemią obficie polewając wodą.Wyniki przedstawili na wykresie.


Nie mam możliwości wstawienia zdjęć wykresów, ale jasno można z nich odczytać, że nasiona szybciej i w większej ilości kiełkowały w doświadczeniu 2.

Moje przypuszczenia: myślałam coś o tym, że nasiono to przecież organ przetrwalnikowy., więc przetrwało zimno i ciemność. Natomiast w doświadczeniu pierwszym nie zagwarantowano wody nasionom, jak zrobiono to w doświadczeniu 2.
Jakoś nie mogę tego ogarnąć.

Może mi ktoś pomóc, albo naprowadzić?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości