Zatrucie etanolem

Problemy odchudzania oraz utrzymywania odpowiedniej wagi ciała. Sprawdź jak być FIT, co jeść a czego unikać, jak dobierać dietę.
Awatar użytkownika
Rose...
Posty: 185
Rejestracja: 17 mar 2009, o 19:20

Zatrucie etanolem

Post autor: Rose... »

Mam pytanie
Kilka dni temu byłam na małej prywatce i pewien koleś zatruł się etanolem do nieprzytomności. Miał na przemina uczucia gorąca i dreszcze, drgawki etc.
Zanim przyjechała karetka okrywaliśmy go kocem, a jakis facet podał mu bodajże wodorowęglan sodu, ale nie jestem pewna.
Chodzi o to czy jeśli widzimy kogos w takim stanie (chodzi mi o zatrucie alkoholem)to czy możemy mu cos podać nim zdąży przyjechać karetka aby poczuł się lepiej np.witamine B6 czy nawet ten wodorowęglan sodu bo wiadomo, że nie ubłaganie zbliża się Sylwester, a ludziom różne pomysły do głowy strzelają.
Awatar użytkownika
Ilradil
Posty: 130
Rejestracja: 2 mar 2009, o 16:50

Re: Zatrucie etanolem

Post autor: Ilradil »

Przy zatruciu metanolem to klina klinem się zabija - podajemy metanol. Ale wątpię, że w drugą stronę to działa ^^ Może podać coś co neutralizuje działanie alkoholu? Taka zagadnienia powinny być poruszane na kursach pierwszej pomocy.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Zatrucie etanolem

Post autor: Medycyna Lwów »

Ilradil pisze:Przy zatruciu metanolem to klina klinem się zabija - podajemy metanol. .
ETANOL jak już, mechanizm działania ejst chyba wszystkim znany.

Z podawaniem komuś czegokolwiek bez lekarza należny się wstrzymać - NaHCO3 podaje sie i.v. w takim przypadku, podany doustnie może tylko pogorszyć sprawę, za sprawa wzrostu wchłaniania alkoholu pod jego wpływem(zresztą per os top się chyba nawet nie podaje), drugą ważna sprawa jest poalkoholowa hipoglikemia - glukoza + najlepiej wit. B1.

generalnie to lkepeij się do takiego upojenia alkoholowego nie doprowadzać, bo się to może różnie skończyć, a na pewno nie będzie obojętne dla dalszego stanu organizmu.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Zatrucie etanolem

Post autor: Padre Morf »

zresztą per os top się chyba nawet nie podaje


tzw. sodówka czyli woda z octem i NaHCO3 to znana metoda leczenia kaca ]

W zatruciu etanolem do tego co napisał Kaamil dodałbym jeszcze krystaloidy ]
zdzisław
Posty: 271
Rejestracja: 1 cze 2009, o 02:52

Re: Zatrucie etanolem

Post autor: zdzisław »

Po tzw sodce czyli wodorweglanie wapnia podanym po na kaca jedyne co zaobserowałem u siebie to piękną chlustającą biegunkę.
Awatar użytkownika
Rose...
Posty: 185
Rejestracja: 17 mar 2009, o 19:20

Re: Zatrucie etanolem

Post autor: Rose... »

drugą ważna sprawa jest poalkoholowa hipoglikemia - glukoza + najlepiej wit. B1.

Może troszkę głupie pytanie, ale to czysta ciekawość, dlaczego akuratnie tiamina, co się dzieje w organizmie z dużą zawartościa alkoholu gdy podamy tą witaminę?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Zatrucie etanolem

Post autor: Medycyna Lwów »

alkohol zmniejsza wchłanianie w największym stopniu tej właśnie witaminy. jest ona niezbędna m.in. do prawidłowego zachodzenia cyklu Krebsa, czyli innymi słowy przemiany glukozy. Po spożyciu znacznej ilości alkoholu robi się kwasica z tego powodu i hipoglikemia (z innego powodu, ale nie będę się nadmiernie rozpisywać). Wit. B1 umożliwia niwelowanie kwasicy (przez włączanie w przemiany pirogronianu) i metabolizowanie podanej glukozy.
zdzis&#x142aw pisze:Po tzw sodce czyli wodorweglanie wapnia podanym po na kaca jedyne co zaobserowałem u siebie to piękną chlustającą biegunkę.
niektórzy tak mają po szampanie, mechanizm ten sam D
Awatar użytkownika
Ilradil
Posty: 130
Rejestracja: 2 mar 2009, o 16:50

Re: Zatrucie etanolem

Post autor: Ilradil »

Kaamil pisze:
Ilradil pisze:Przy zatruciu metanolem to klina klinem się zabija - podajemy metanol. .
ETANOL jak już, mechanizm działania ejst chyba wszystkim znany.
Ojej, jasne, że tak, pomyliło mi się Ot rada by była ^^
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości