Ciekawostki o zwierzętach i nie tylko...

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Detektyw Monk

łątki

Post autor: Detektyw Monk »

Jest ich 1000 gatunków .Łątki Coenagrionidae są ważkami równoskrzydłymi ,latają słabą ,odpoczywają w pozycji poziomej ze złożonymi wzdłuż ciała skrzydłami.Ich ulubionym środowiskiem są rzeki i strumienie.W czasie składania jaj samiec chwyta samicę za tułów i towarzyszy jej przy składaniu jaj,gdy samiczka schodzi dowody po łodydze rośliny .Pełza wówczas po dnie , a nawet pływa.Do ciekawych gatunków należą iglica mała Nehalennia speciosa, nimfa stawowa Enallagma cyathigerum.
Detektyw Monk

Nowy gatunek słonia ?

Post autor: Detektyw Monk »

Każdy wie,że mamy 2 gatunki słoni : indyjski Elaphas maximus i afrykański Loxodonta africana. Lecz część zoologów wyróżnia nowy gatunek trąbowca , to słoń afrykański leśny Loxodonta cyclotis o wymiarach długość:3-4 metry, ogon:0,5-1,2 m, wysokość 2,5 m, masa 0,9-3 tony.Ma on owłosioną trąbę,ciosy skierowane w dół .To pomaga w poruszaniu się w gęstym lesie. Na przedniej nodze ma 5 palców , na tylnej 4. Słoń afrykański odpowiednio 4 i 3. Słoń afrykański leśny jest zagrożony zwłaszcza w krajach gdzie toczą się wojny jak Demokratyczna Republika Konga. Po za tym nie wszyscy naukowcy uważają go za nowy gatunek.
armistice
Posty: 309
Rejestracja: 10 lut 2009, o 10:36

Re: Nowy gatunek słonia ?

Post autor: armistice »

Nie rozumiem w jakim celu zalozyles/as ten temat Przecież wiadomo, ze ten slon z dnia na dzien, ani z roku na rok, ani z wieku na wiek sie nie pojawił. Ewolucja b wolno postepuje wiec nie mozna nazwac tego gatunku nowym gatunkiem", zalezy jeszcze w jakim kontekscie. Mozna go nazwac nowym gatunkiem", bo jego przodkiem jest sloń afrykański Loxodonta africana, ale to nie znaczy ze on nie byl znany nauce. Wykształcenie takich róznic przystosowawczych musiało pochłonąc tysiace pokolen tych słoni.
Detektyw Monk

Re: Nowy gatunek słonia ?

Post autor: Detektyw Monk »

Każdego roku naukowcy określają podgatunki jako nowe gatunki. Tak jest z panterą borneańską zaliczaną dawniej do gatunku pantera mglista.
Detektyw Monk

Waran nilowy.

Post autor: Detektyw Monk »

Waran nilowy Varanus niloticus to największa jaszczurka z Afryki,żyjąca na południe od Sahary .Ma on do 2 metrów długości.Trudno znaleźć środowisko gdzie by nie występował.Lubi sawanny,bagna.Jak i lasy,jak każdy gad waran nilowy lubi wygrzewać się w promieniach słońca.Leży wtedy na gałęzi drzewa lub na skale.Nie stroni od wody,w nocy kryje się w norze .Jest czujny ,szybki co pozwala mu zarówno uciec przed wrogiem,jak i zdobyć łup.Często poluję w wodzie,gdzie zjada ryby,płazy,bezkręgowce.Na lądzie to są małe ssaki,inne gady,ptaki,jaja krokodyli,padlina.Zaatakowany broni się zębami i pazurami.Osobniki żyjące w chłodnym obszarze zapadają w sen zimowy.Samica składa w kopcu termitów 20-60 jaj.Waran nilowy wykluwa się po 150-200 dniach.Gatunek nadal liczny.
Detektyw Monk

Nasnuwnik

Post autor: Detektyw Monk »

W lasach liściastych naszego kraju można spotkać ciekawego pająka z rodzinny osnuwikowatych , to nasnuwnik Drapetisca socialis .Jest niewielki ma raptem 4 mm długości nieco spłaszczony grzbietobrzusznie.Buduję bardzo ciekawe sieci , mianowicie zamieszcza je na pniach drzew o gładkiej korze .Taka sieć przypomina płaski oprzęd .Tam też nasnuwnik siedzi głową w dół i odbiera każde drgnięcia swej pułapki.Zaniepokojony ucieka na drugą stronę pnia.Dojrzewa płciową jesienią .
Detektyw Monk

Warto je poznać.

Post autor: Detektyw Monk »

Są na święcie zwierzęta , którym poświęcamy mało uwagi , często brzydzimy się ich widoku , ja jestem tą osobą , która nie uważa żadnego zwierzaka za wstrętne.Do tych zwierząt należą, tak negatywnie odbierane płazińce Platyhelminthes są wśród nich bardzo kolorowe wirki Turbellaria .Warto też zwrócić uwagę na nicienie Nemotoda ,ciekawym gatunkiem jest węgorek pszenicznik Anguina tritici ,groźny pasożyt pszenicy i żyta.
Awatar użytkownika
alicja403
Posty: 100
Rejestracja: 23 paź 2009, o 20:10

Re: Warto je poznać.

Post autor: alicja403 »

Też tak sądzę w końcu każde zwierzę ma swoje miejsce w świecie i bez niego zostałby zburzony jakiś porządek. Może nie są one dla większości ludzi uznawane za piękne, ale dla miłośników biologii są uznawane za interesujące. Do innych oblechów zaliczyc można wg mnie także różne gatunki śluzic (Myxini)

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Aluzice
i minogów (Petromyzontiformes)

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Minogi
zaliczanych do bezżuchwowców, a także liczne gatunki pajęczaków (Arachnida)

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Paj%C4%99czaki
bo przeciez mało kto uważa kleszcze za piękne i interesujące zwierzęta. Co do płazińców to wg mnie ciekawe są pasożyty węgorek octowy (łac. Turbatrix aceti) - nicień żyjący w fermentujących owocach oraz w occie winnym. Jest wytrzymały, potrafi żyć w środowisku o charakterze kwasowym, którego pH wynosi od 1,6 do 1,1. W akwarystyce wykorzystywany do karmienia narybku. Do tego celu zakłada się specjalne hodowle. Kolejnym interesującym oblecechem jest mątwik buraczany (Heterodera schachtii) – gatunek nicienia z rodziny mątwikowatych (Heteroderidae). Występuje dymorfizm płciowy. Samica w kształcie cytrynki, samiec nitkowaty. Występuje na burakach, roślinach komosowatych, rzepaku, kapustnych. Objawami są słaby wzrost roślin, żółknięcie liści, spadek plonu do 30%, przerost korzeni bocznych. Żeruje na dwuliściennych. Liczba pokoleń w ciągu roku: 2. Jaja są składane do korzeni. Zimuje larwa w cystach w glebie. Wiosną wyjście larw inwazyjnych z cyst i wnikanie do korzeni roślin żywicielskich. Samice 2 pokolenia tworzą cystę. Można zwalczać za pomocą płodozmianu - przez 4-5 lat stosować jednoliścienne.
1.jpg
1.jpg (25.17 KiB) Przejrzano 806 razy
Do tych zwierząt należą, tak negatywnie odbierane płazińce Platyhelminthes są wśród nich bardzo kolorowe wirki Turbellaria .
A co do tych wirków to nie moge znaleśc ich zdjęcia w necie. Czy macie może jakieś pod ręką? jeśli tak to byłabym wdzięczna gdyby ktoś zamieścił tutaj do nich linki.

Źródło:

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99gorek_octowy
pl.wikipedia.org/wiki/M%C4%85twik_buraczany
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Warto je poznać.

Post autor: WojtekB »

alicja403 pisze:
Detektyw Monk pisze:Do tych zwierząt należą, tak negatywnie odbierane płazińce Platyhelminthes są wśród nich bardzo kolorowe wirki Turbellaria.
A co do tych wirków to nie moge znaleśc ich zdjęcia w necie. Czy macie może jakieś pod ręką? jeśli tak to byłabym wdzięczna gdyby ktoś zamieścił tutaj do nich linki.
Wirki Turbellaria:
1.jpg
1.jpg (49.01 KiB) Przejrzano 807 razy

Kod: Zaznacz cały

tidechaser.blogspot.com/2007_04_01_archive.html
Zaczęłam od zagranicznych stron a skończę na polskiej:

Kod: Zaznacz cały

underwater.pl/gal316_marine_flatworms.php
Płazińce morskie (osobiście najbardziej podoba mi się płaziniec Zuzanny).
Awatar użytkownika
Utleniacz
Posty: 23
Rejestracja: 29 gru 2008, o 15:58

Re: Warto je poznać.

Post autor: Utleniacz »

Do wirków należy np. wypławek biały.

PS. Widzę, że kolega mnie wyprzedził i uzupełnił. ]
Awatar użytkownika
alicja403
Posty: 100
Rejestracja: 23 paź 2009, o 20:10

Re: Warto je poznać.

Post autor: alicja403 »

Dzięki za linki. Zdjęcia są niesamowite nie miałam ogólnie pojęcia, że płazińce mogą być tak barwne - jednak zwierzęta potrafią zaskakiwać Bardzo podobne z wyglądu do płazińców wydają mi się być ślimaki morskie bez skorup.
Wodnik07
Posty: 95
Rejestracja: 28 gru 2009, o 21:54

Re: Warto je poznać.

Post autor: Wodnik07 »

Zgadzam się z Wami nie ma zwierząt ładnych czy nie ładnych - każde jest ładne w jakiś sposób, i każde ma swój urok i swoje piękno. a jeśli ktoś tego nie potrafi docenić czy zauważyć to tylko źle o nim świadczy bo widać jak jest płytki i , że w kilku kryteriach uznaje tylko piękno
Ja zwierzętami interesuję się od dziecka i od dziecka mnie fascynują hodowałem mase zwierząt i hoduje nadal - a co do przyszłości to nieustannie chce poszerzać swą hodowle
miałem/mam koty, psy, królika, fretke, rybki akwariowe [skalary, gupiki, welony, bojowniki, wielopłetwy, synodontisy, sorubimy, kirysy, kiryski, kiryśniki, pielęgnice i pielęgniczki, pictusy, molinezje, proporczykowce, brzanki i pewnie wiele których teraz nie pamiuetam], do tego ślimaki i żabki szponiaste - zarówno karliczki jak te większe, mam też aklsolotle meksykańskie [piękne zwierzęta], miałem modliszkę a teraz zacząłem hodowle ptaszników i powiem szczerze, że nie żałuje hodowli żadnego z tych zwierząt

a kto np uznaje, że taki polski pająk np Steatoda jest nieciekawy to niech kupi sobie pudełko do moczu - koszt max.1zł, wsypie trochę piasku ogrodowego na dno, tak z 1cm, zrobi dziurki wentylacyjne, weźmie jakieś wykałaczki wsadzi do środka i złapie sobie pająka w domu - nawet zimą można je złapać bo one np w łazienkach siedzą i sami zobaczycie jakie to zwierze piękne i fascynujące

P.S. i jak coś to karmić wszelkimi małymi owadami
Detektyw Monk

Re: Warto je poznać.

Post autor: Detektyw Monk »

Przypominam sobie jak to w szkole podstawowej poznawaliśmy na początek właśnie te zwierzęta,
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości