Ptasie ciekawostki - czy wiesz, że...?

WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Syczek w Polsce

Post autor: WojtekB »

Z takim stwierdzeniem osobiście bym się wstrzymał
Rejon, w którym mieszkasz jest położony blisko terenów lęgowych syczka, ale cóż syczki czy sóweczki wolą unikać siedzib ludzkich. W przeciwieństwie pójdźki, która spotykana jest bardzo często blisko siedzib ludzkich, jest stosunkowo jeszcze liczna w naszym kraju oraz jest też nie wiele większa do syczka i sóweczki. Jeszcze jest uszatka, ale to gatunek nie do pomylenia zbyt duży i charakterystyczny.

Jest możliwość, że to był syczek na przelocie, ale osobiście podchodziłbym do tej obserwacji z dużym dystansem. Na niektórych mapach Wikipedii widnieją obszary gdzie syczka niby można spotkać u nas na południu
1.png
2.png
ale na mapie GROMS-u (Global Register of Migratory Species) widać wyraźnie, że pomijają nasz kraj oraz Czechy (gdzie też bodajże pisali, że można spotkać syczka)
1.jpg

Kod: Zaznacz cały

www.groms.de/groms/JPGs/Small_Ones/index.html
THE GLOBAL REGISTER OF MIGRATORY SPECIES

Tu jeszcze dorzucam odgłosy sów:
- syczek:

Kod: Zaznacz cały

xeno-canto.org/europe/recording.php?XC=42019
Otus scops 1

Kod: Zaznacz cały

xeno-canto.org/europe/recording.php?XC=30198
Otus scops 2
- sóweczka:

Kod: Zaznacz cały

xeno-canto.org/europe/recording.php?XC=26691
Glaucidium passerinum 1

Kod: Zaznacz cały

xeno-canto.org/europe/recording.php?XC=29698
Glaucidium passerinum 2
- wszystkich sów, które można spotkać w Polsce
Detektyw Monk

Lęgi orlika grubodziobego.

Post autor: Detektyw Monk »

Każdy miłośnik ptaków drapieżnych marzy o spotkaniu z orlikiem grubodziobym Aquila clanga ,dziś krytycznie zagrożonego gatunku w naszym kraju.Dobrym do tego okresem jest pora lęgowa tych ptaków , ma ona miejsce na początku maja, przystępują do niej ptaki w wieku 4 lat , wtedy możemy oglądać wspaniałe loty godowe,zobaczyć coś takiego to marzenie każdego kochającego przyrodę.Samica składa od 1 do 3 , zwykle 2 jaja białej barwy,Ich wymiar to 68 na 54 mm, waga wynosi 106 gra,odstępy w składaniu jaj to 3-4 dni.Samica wysiaduję od 1 jaja , młode wykluwają się w odstępie 3 do 4 dni.Ptak siedzi na jajach 42-44 dni, pisklęta siedzą w gnieździe 60-65 dni.W przeciwieństwie do orlika krzykliwego Aquila pomarina , gdzie zachodzi zjawisko zabicia słabszego pisklęcia przez większe , u grubodziobego często dwa pisklęta opuszczają gniazdo . Wieku koło miesiąca są samodzielne.
Awatar użytkownika
alicja403
Posty: 100
Rejestracja: 23 paź 2009, o 20:10

Re: Lęgi orlika grubodziobego.

Post autor: alicja403 »

Skoro jesteśmy przy temacie ptaków drapieżnych to chciałabym wtrącic słówko o myszołowie zwyczajnym (Buteo buteo) - zainteresowałam się tym ptakiem po tym jak zaobserwowałam go jak siedział sobie na padlinie. Zdjęcie które udało mi się mu zrobic

Zdziwiłam się, że jest on taki duży.

Cechy gatunku
Samica nieco większa od samca, ale obie płci ubarwione jednakowo. W zależności od podgatunku i odmiany barwnej (polimorfizm wewnątrz podgatunku) ubarwiony od jasnokremowego po ciemnobrunatny. Często występuje szary nalot. Wierzch ciemniejszy, u jaśniejszych osobników na spodzie widoczne blade poprzeczne prążki. Dziób ciemny, nogi żółte. Szerokie, zaokrąglone skrzydła trzyma w locie lekko uniesione na kształt litery V, a ogon ma rozłożony.

Wymiary średnie
Długość ciała ok. 53 cm
Rozpiętość skrzydeł ok. 125 cm
Masa ok. 0,7 - 1,3 kg

Biotop
Otwarte tereny w pobliżu lasu lub z śródpolnymi zadrzewieniami.

Gniazdo
Od spodu uwite z gałęzi, wewnątrz wysłane wrzosem, trawą lub sierścią zwierząt. Na drzewie, na skraju lasu lub w małej kępie drzew. W pobliżu pnia, na różnej wysokości.

Jaja
W ciągu roku wyprowadza jeden lęg w kwietniu, składając 3 do 4 jaj białych mniej lub bardziej upstrzonych szarofioletowymi, żółtawymi, rdzawymi i ciemnobrązowymi plamami.

Wysiadywanie
Jaja wysiadywane są przez okres około 30 dni przez obydwoje rodziców. Pisklęta opuszczają gniazdo po około 45 dniach.

Pożywienie i polowanie
Technika polowania myszołowa rozpoczyna się od długich, okrężnych lotówna dużej wysokości. Ptak obserwuje teren i gdy zobaczy potencjalną ofiarę, spada na nią z szybkością pioruna. Jego lot jest niezwykle cichy i ofiara dostrzega go wówczas, gdy czuje w swoim ciele jego szpony. Zakrzywiony, potężny dziób myszołowa jest doskonale przystosowany do rozrywania i rozszarpywania mięsa. Drapieżnik ten poluje na niewielkie ssaki, gryzonie, jaszczurki, węże i małe ptaki. Myszołów zwyczajny stanowi ważny element w utrzymaniu równowagi ekosystemu, gdyż żywi się również padliną.

Ochrona
Objęty ochroną gatunkową ścisłą.

Ciekawostka
W latach 80 XX w. zdarzył się przypadek lęgu mieszanego myszołowa i bielika. Samica myszołowa zniosła jajo w gnieździe bielkia i tam wychowało się jej piskle.

Źródło:

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Myszo%C5%82%C3%B3w_zwyczajny
Atlas ptaków polskich wyd. Publicat
Ptaki świata wyd. Fenix

Więcej zdjęc:

Kod: Zaznacz cały

fotoplatforma.pl/pl/Myszolow/
1.jpg
Detektyw Monk

Re: Lęgi orlika grubodziobego.

Post autor: Detektyw Monk »

Ja koło mojego miasta Łosic , kiedyś widziałem szybującego myszołowa.Bardzo ciekawy obiekt obserwacji .
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Lęgi orlika grubodziobego.

Post autor: badger »

zobaczyć myszołowa jest bardzo łatwo, jest on bardzo pospolity w naszym kraju ostatnimi czasy
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

[Link] Pomoc w identyfikacji

Post autor: WojtekB »

Detektyw Monk pisze:Każdy miłośnik ptaków drapieżnych marzy o spotkaniu z orlikiem grubodziobym Aquila clanga ,dziś krytycznie zagrożonego gatunku w naszym kraju.Dobrym do tego okresem jest pora lęgowa tych ptaków , ma ona miejsce na początku maja, przystępują do niej ptaki w wieku 4 lat , wtedy możemy oglądać wspaniałe loty godowe,zobaczyć coś takiego to marzenie każdego kochającego przyrodę.Samica składa od 1 do 3 , zwykle 2 jaja białej barwy,Ich wymiar to 68 na 54 mm, waga wynosi 106 gra,odstępy w składaniu jaj to 3-4 dni.Samica wysiaduję od 1 jaja , młode wykluwają się w odstępie 3 do 4 dni.Ptak siedzi na jajach 42-44 dni, pisklęta siedzą w gnieździe 60-65 dni.W przeciwieństwie do orlika krzykliwego Aquila pomarina , gdzie zachodzi zjawisko zabicia słabszego pisklęcia przez większe , u grubodziobego często dwa pisklęta opuszczają gniazdo . Wieku koło miesiąca są samodzielne.
W Polsce mamy maksymalnie 20 par lęgowych orlika grubodziobego (Aquila clanga) w północno-wschodniej części kraju w 2008 stwierdzono 16 par lęgowych - Rozmieszczenie stanowisk lęgowych orlika grubodziobego w Polsce w roku 2008 (w starszych publikacjach spotykałem się z liczbą 20-30 osobników i można było je spotkać także na Lubelszczyźnie i w Bieszczadach). Trzeba przyznać, że gatunek bardziej wschodni (areał lęgowy orlika grubodziobego (Aquila clanga)
Detektyw Monk pisze:W przeciwieństwie do orlika krzykliwego Aquila pomarina , gdzie zachodzi zjawisko zabicia słabszego pisklęcia przez większe , u grubodziobego często dwa pisklęta opuszczają gniazdo.
Swoją drogą zjawisko to nosi nazwę kainizm.
Ornitolodzy u orlików krzykliwych w czasie okresu lęgowego podbierają młodsze pisklę w celu uniknięcia jego śmierci i przez jakiś czas odchowują go sami (w taki sposób, aby nie kojarzył jedzenia z człowiekiem). Po opierzeniu się wraca do gniazda, z którego został podebrany i pod koniec rozwoju gniazdowego agresja pomiędzy rodzeństwem zanika. Dzięki temu orliki wychowują dwa młode.

Próbowano też podkładać pisklęta orlika grubodziobego do gniazd orlika krzykliwego. Jednak w tych przypadkach można zaszkodzić obom gatunkom, gdyż istnieje prawdopodobieństwo (i zagrożenie dla obu gatunków) że w przyszłości tak wychowany orlik będzie szukał partnera wśród ptaków z

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Gatunki_bli%C5%BAniacze
bliźniaczego gatunku
(o których już wspominałem na forum).
[informacje pochodzą z książki Ptaki Polski Andrzeja Kruszewicza]
alicja403 pisze:Skoro jesteśmy przy temacie ptaków drapieżnych to chciałabym wtrącic słówko o myszołowie zwyczajnym (Buteo buteo) - zainteresowałam się tym ptakiem po tym jak zaobserwowałam go jak siedział sobie na padlinie. Zdjęcie które udało mi się mu zrobic
Zdziwiłam się, że jest on taki duży.
Duży to pojęcie względne ja zawsze uważałem myszołowa za dużego ptaka szponiastego (chyba dlatego, że większego nie widziałem ).
Pomoc w identyfikacji
alicja403 pisze:Ciekawostka
W latach 80 XX w. zdarzył się przypadek lęgu mieszanego myszołowa i bielika. Samica myszołowa zniosła jajo w gnieździe bielkia i tam wychowało się jej piskle.
Troszkę lepiej opisane:
Bardzo ciekawy przypadek lęgu mieszanego myszołowa i bielika odnotowano w latach 80. w Dolinie Baryczy. Prawdopodobnie na skutek prac leśnych i wycięcia drzewa z gniazdem myszołowa, samica tego gatunku zniosła jajo w pobliskim gnieździe bielika, nie pilnowanym z tego samego powodu. Młody myszołów pomyślnie wychował się z o wiele od niego większymi młodymi bielikami i opuścił gniazdo dużo wcześniej niż one, ale nie wiadomo, jak potoczyły się jego dalsze losy. Na pewno w trakcie rozwoju w przybranej rodzinie musiał zjadać o wiele więcej ryb niż jego pobratymcy mają w zwyczaju.
fragment książki Ptaki Polski Andrzeja Kruszewicza.
alicja403 pisze:
I to na pewno nie jest myszołów zwyczajny, tylko myszołów włochaty
Detektyw Monk pisze:Ja koło mojego miasta Łosic , kiedyś widziałem szybującego myszołowa.Bardzo ciekawy obiekt obserwacji .
badger pisze:zobaczyć myszołowa jest bardzo łatwo, jest on bardzo pospolity w naszym kraju ostatnimi czasy
Chyba najliczniejszy drapol w naszym kraju (zależy od zasobności łowisk i od rejonu Polski, bo zagęszczenie lokalnych populacji może wynosić od kilku do nawet 50 par na 100km²), więc spotkanie go terenie nie jest nadzwyczajnym wyczynem - szczególnie w czasie migracji lub w tzw mysich latach".
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Najmniejszka sikora.

Post autor: WojtekB »

Przypomniałem sobie, że na TVP2 leciała seria programów 100 tysięcy bocianów. W jedny z odcinków pokazano właśnie sześć gatunków sikorek
Awatar użytkownika
alicja403
Posty: 100
Rejestracja: 23 paź 2009, o 20:10

Re: Najmniejszka sikora.

Post autor: alicja403 »

Ostatnio koło mego osiedla kręcą się bogatki.
Koło mojego okna też się kręcą.
swoją obecnością zaszczyciły nas także dzwońce (Carduelis chloris, syn. Chloris chloris)

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Dzwoniec_zwyczajny
1.jpg
mariusz1996_96
Posty: 8
Rejestracja: 10 lut 2009, o 15:22

Re: Lęgi orlika grubodziobego.

Post autor: mariusz1996_96 »

Jeszcze ciekawszym gatunkiem od zwyczajnego myszołowa jest myszołów włochaty, zimowy gość pojawiający się u nas już w październiku.
Awatar użytkownika
alicja403
Posty: 100
Rejestracja: 23 paź 2009, o 20:10

Re: Najmniejszka sikora.

Post autor: alicja403 »

Przypomniałem sobie, że na TVP2 leciała seria programów 100 tysięcy bocianów. W jedny z odcinków pokazano właśnie sześć gatunków sikorek

odc.25 - Safari w Tatrach

Właśnie obejrzałam ten odcinek. Bardzo ciekawie nakręcony. Dzięki wojtas007, że go tu wrzuciłeś.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Najmniejszka sikora.

Post autor: WojtekB »

Na trzeciej fotce trznadle (Emberiza citrinella) - ziarnojady u mnie przylatują razem z wróblami na zboże co brat wysypuje dla gołębi
Awatar użytkownika
alicja403
Posty: 100
Rejestracja: 23 paź 2009, o 20:10

Re: Najmniejszka sikora.

Post autor: alicja403 »

swoją obecnością zaszczyciły nas także dzwońce (Carduelis chloris, syn. Chloris chloris)
Masz racje wojtas007. to trznadle, dzięki za poprawienie mnie Szukałam w moich skromnych atlasach ptaków informacji o tych kolorowych kuzynach wróbli, ale ilośc zamieszczonych w nich informacji była naprawdę skromna. Fajnie by było gdyby ktoś mógł coś o nich wrzucic na forum, bo co roku je obserwuje jak siedzą sobie na świerku u babci, a prawie nie wiem o nich nic (z tego co szukałam to jedynie na wikipedi jakieś informacje podobne do tych co w moich atlasach ptaków są zamieszczone)
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Najmniejszka sikora.

Post autor: WojtekB »

ptaki.polska.pl pisze:Wielkości wróbla. Samiec i samica są podobnie ubarwione, z tym, że część samic jest mniej intensywnie żółta, bardziej szarooliwkowa, zwłaszcza na głowie. Mało płochliwy, nie kryje się zupełnie. Żeruje przede wszystkim na ziemi, także w miejscach zupełnie nieosłoniętych, rzadko w miejscach gęsto zarośniętych i zacienionych. Śpiewający samiec często siedzi na bardzo dobrze widocznym miejscu – na czubku drzewa lub krzewu lub na przewodzie linii energetycznej. Jesienią i zimą trznadle zbierają się stada. Większość ptaków zimuje w kraju, reszta w Europie Zachodniej.
Trznadel jest małym, koczującym ptakiem z rodziny ziarnojadów (Fringillidae), podrodziny trznadlowatych (Emberizinae), rzędu wróblowych (Passeriformes). Występuje w kilku podgatunkach w całej Europie, z wyjątkiem północnej części Półwyspu Skandynawskiego oraz południowych rejonów Hiszpanii i Bałkanów, a także w zachodniej i środkowej Azji. Zamieszkuje pola i łąki (o ile rośnie na nich choć kilka drzew lub krzewów), polany, skraje lasów, sady i ogrody.

Trznadel jest wielkości wróbla. Ma długi ogon. Osiąga średnio: długość ciała ok. 17 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 27 cm i wagę ok. 30 g. Samiec w okresie godowym ma głowę i spód ciała żółte, na głowie szarobrązowe, podłużne smużki, pierś ozdobioną kasztanowatymi łezkami, wierzch ciała brązowokasztanowy z ciemnymi plamkami, kuper rdzawy, brzegi ogona białe. Samica jest mniej jaskrawa niż samiec. Śpiew samca jest bardzo charakterystyczny i łatwy do zapamiętania. Samce często śpiewają na czubku drzewa lub na innym wyeksponowanym miejscu. W czasie zalotów oboje partnerzy podnoszą z ziemi i pokazują sobie źdźbła i kłosy traw prawdopodobnie po to, żeby zadeklarować chęć budowy gniazda. Trznadle żywią się przede wszystkim nasionami (głównie traw), a w okresie wiosennoletnim również bezkręgowcami. W okresie polęgowym trznadle łączą się w stada często z ziębami i innymi łuszczakami i szukają pożywienia na polach i w pobliżu osad ludzkich. Zimą, gdy jest śnieg, kręcą się koło paśników dla zwierząt i przylatują do karmników dla ptaków.

Gniazdo trznadel zakłada na ziemi (w płytkim dołku) lub tuż nad nią (w krzewie lub na małym drzewku). Chętnie gnieździ się na skarpach, np. rowów, z kępami traw i niskimi, ciernistymi krzewami. Gniazdo jest dobrze ukryte w trawie lub roślinności zielnej. Jest to konstrukcja ułożona z suchej trawy, źdźbeł słomy, liści i mchu. Wyściółkę stanowi miękka trawa i włosie. W sezonie lęgowym (kwiecień-lipiec) trznadel wyprowadza 2-3 lęgi. W jednym lęgu samica składa 3-5 białawych, niebieskawych, szarawych lub fioletowawych jaj z szarofiołkowymi żyłkami, które sama wysiaduje przez 12-14 dni. Karmieniem piskląt zajmują się oboje rodzice. Młode opuszczają gniazdo po dwóch tygodniach.

W Polsce trznadel należy do ptaków licznych lęgowo i zimujących. Jest objęty ochroną.

Kod: Zaznacz cały

scricciolo.com/eurosongs/Emberiza.citrinella.wav
Odgłosy pochodzą ze stron

Kod: Zaznacz cały

putni.lv/index_balsis_eng.htm

Kod: Zaznacz cały

ptakolub.gsi.pl/fringillidae/emberiza.htm#ec

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Trznadel_zwyczajny

PS: Przepraszam za mały offtop
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości