Ekologia - o dwóch roślinach żyjących na innych glabach.

Przepisy na proste doświadczenia z biologii. Pomoc w zrozumieniu podstaw biologii i zachodzących zjawisk biologicznych.
ethanica

Ekologia - o dwóch roślinach żyjących na innych glabach.

Post autor: ethanica »

Cześć. Mam zawsze problem z doświadczeniami, bo u nas w szkole prawie nigdy ich nie robimy i nie ma mi ich kto za bardzo sprawdzać, dlatego proszę o to Was.
Zadanie pochodzi z książki do biologii WSiP. Jego treść:
Roślina A zasiedla jedynie miejsca o glebie piaszczystej, natomiast roślina B – miejsca o glebie gliniastej. Badacz I utrzymuje, że jest to wynik odmiennej tolerancji na warunki glebowe, natomiast badacz drugi sądzi, że jest to wynik konkurencji. Zaprojektuj doświadczenie rozstrzygające, która z hipotez jest prawdziwa.

Moja propozycja na rozwiązanie:

W pierwszej próbie sadzimy osobno: roślinę A w glebie gliniastej, a roślinę B w glebie piaszczystej.
[rysunek do tego]:

OPIS: Roślina A żyje w naturalnych warunkach na glebie piaszczystej, natomiast roślina B na glebie gliniastej. Posadzenie tych dwóch roślin na glebach odmiennych od tych ze środowiska naturalnego wyjaśni nam, czy powodem tego jest odmienna tolerancja na warunki glebowe czy konkurencja.
Jeśli rośliny nie obumrą na glebach z próby, będzie to oznaczało, że powodem, dla którego żyją na innych glebach jest konkurencja i rację będzie miał badacz II. Jeśli natomiast obumrą to znaczy, że różnią się tolerancją na warunki glebowe i rację będzie miał badacz I.
WNIOSKI:
I. Roślina A posadzona na glebie gliniastej nie obumarła oraz roślina B posadzona na glebie piaszczystej nie obumarła, więc oznacza to, że powodem, dla którego te dwie rośliny nie rosną na tej samej glebie jest konkurencja (rację ma badacz II).
II. Roślina A posadzona na glebie gliniastej obumarła oraz roślina B posadzona na glebie piaszczystej obumarła, oznacza to, że powodem, dla którego te dwie rośliny nie rosną na tej samej glebie jest odmienna tolerancja na warunki glebowe (rację ma badacz II).

Próba kontrolna:
Opis próby: rośliny A i B sadzimy we wspólnym pojemniku na glebie piaszczystej.
Wynik doświadczenia: Roślina B obumrze.

Będę wdzięczna za wszystkie poprawki i podpowiedzi
Awatar użytkownika
Tau
Posty: 169
Rejestracja: 31 gru 2009, o 00:37

Re: Ekologia - o dwóch roślinach żyjących na innych glabach.

Post autor: Tau »

Z tego co ja pamiętam (teraz jednak i doświadczenia głównie chemiczne) to:

a) Próba kontrolna jak sama nazwa wskazuje ma być kontrolną! Czyli tą roślinkę która naturalnie rośnie na suchym podłożu posadź na suchym podłożu, zaś tą z gleby gliniastej na gliniastą by móc skontrolować z tymi w badaniu

b) Zaprojektuj wg mnie to nie to samo co wykonaj . A nóż widelec one tak mają bo nie są konkurencyjne = wnioski mi nie leżą= dwa skrajne

c) czyli zostaje ci tak:
tytuł
opis próby kontrolnej
hipoteza (warto ją zaznaczyć: to pytanie Jeśli obumrą to konkurencja tylko ładniej zaprojektuj)
Opis doświadczenia

Aczkolwiek nie jestem pewien w 100% no i każdy nauczyciel wymaga odrobinę inaczej
-
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości