Stare zadanie; Dzikie cechy; Plejotropizm

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Stare zadanie; Dzikie cechy; Plejotropizm

Post autor: lith »

Jest pewien problem. jest pewne zadanko. Było poruszane tu na forum, ale temat zamknięty, więc muszę założyć nowy
Kamil pisze:Jeszcze mam jedno dość trudne zadanie: Dzikie prztymocle maja długie odnóża i gęste rude futerko. Skrzyżowano dwa łyse, krótkonogie prztymocle. W pokoleniu F1 otrzymano wyłącznie osobniki typu dizkiego. Ile genów odpowiada za dziedizczenie takiego fenotypu Jak dojść do odpowiedzi: 4 lub więcej genów, niezbyt wiem jak dojsć do takiej odpowiedzi.
Dostał na to odpowiedź:
Potwor pisze:To jest z kolei zadanie na logikę. Niestety jego treść nie jest wystarczająca do dotarcia do takiej odpowiedzi, ale założenie, którego brakuje, często jest pomijane jako coś oczywistego.
Założenie: geny dzikie są dominujące nad zmutowanymi.
Dowód można przeprowadzić, przez dojście do sprzeczności.
Oczywiście znów trzeba rozpatrzyć osobno obie cechy, najpierw łysość.
Załóżmy, że tylko jeden gen jest odpowiedzialny za owłosienie, O - owłosiony, o - łysy (zgodnie z założeniem u góry). Wówczas osobniki krzyżowane musiały mieć genotypy oo.
Z krzyżówki oo x oo będzie tylko jeden rodzaj potomstwa, a mianowicie oo. Ponieważ obserwacja zaprzecza temu wynikowi, założenie jest nieprawidłowe. Czyli nie jest prawdą, że za owłosienie odpowiada jeden gen. Odpowiadają za nie co najmniej dwa geny.
Teraz identyczne rozumowanie dla długości nóg, które pominę, zmień sobie owłowienie na długość nóg".
Wniosek: ponieważ za każdą z tych cech odpowiadają minimum dwa geny, za ich wspólny układ odpowiedzialne są minimum cztery geny.

Oczywiście pomijam tu inne rozwiązania, na przykład: cecha nie jest dziedziczna ale determinowana przez środowisko, geny oddziaływują ze sobą itp.

Przykład jak by mogło się to dziać na czterech genach:
O - owłosione jeden gen
P - owłosione drugi gen
N - długość nóg jeden gen
M - długość nóg drugi gen

ooPPnnMM x OOppNNmm
F1: OoPpNnMm całe typu dzikiego.
Niby ok, ale dlaczego jedna para genów nie mogłaby odpowiadać jednocześnie za 2 cechy? (Plejotropizm, czy jak mu tam- coś z bioli kojarzę)
I wtedy:
F0: AAbb aaBB
F1: AaBb
A para dominujących AB odpowiadałaby za cechy dzikie.
tzn. albo 2 dzikie, albo żadna.


btw. co to są te prztymocle
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Stare zadanie; Dzikie cechy; Plejotropizm

Post autor: malgosi35 »

Sam sobie zaprzeczasz.
piszesz jedna para genów na dwie cechy i jednocześnie piszesz AaBb - czyli dwie pary genów.

Plejotropia dotyczy pewnych szlaków tworzenia się cech.
Produkt pewnego genu jest na tyle wczesny w danym szlaku że decyduje o ekspresji innych cech, lub jego produkt ulega ekspresji w wielu miejscach.
Na. u łubinu jeden i ten sam barwnik występuje i staje się wyróżnikiem cechy w liściach, kwiatach, nasionach, łodygach.
Jeśli prztymocle zawsze by były w typie dzikim lub niedzikim można by podejrzewać plejotropię lub sprzężenie genów. By rozsądzić twoje wątpliwości trzeba by przeprowadzić nastęne krzyżowania i analizę potomstwa.
Tu podane było szkolne zadanie, bez określonych wskazówek, a to co podano, sugeruje istnienie współdziałania genów - co wykazał autor rozwiązania.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

[Link] Stare zadanie; Dzikie cechy; Plejotropizm

Post autor: malgosi35 »

prztymocle a właściwie psztymocle: olimpiada-bioogiczna-13-01-2007-vt5161-15.htm
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Stare zadanie; Dzikie cechy; Plejotropizm

Post autor: lith »

Chodziło mi o to, czy 2 pary genów mogłyby jednocześnie odpowiadać za różne cechy 2 cechy Bo skoro jedna para Aa może warunkować 2 nie związane ze sobą cechy, to czemu te 2 cechy nie mogłyby być warunkowane przez różne geny 2 geny. W tym wypadku dzikie byłyby wszystkie mające chociaż jeden A i jeden B.
Możliwość może i naciągana, ale odpowiedzi były:
2 geny lub więcej, 4 geny lub więcej itd. Więc próbowałem znaleźć opcje z jak najmniejszą ilością wykorzystanych genów.
Pytanie jest właśnie z jednej ze starszych OB, więc może być przekombinowane. A pierwsze co mi się nasunęło po jego przeczytaniu to właśnie plejotropia
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Stare zadanie; Dzikie cechy; Plejotropizm

Post autor: malgosi35 »

Niby ok, ale dlaczego jedna para genów nie mogłaby odpowiadać jednocześnie za 2 cechy? (Plejotropizm, czy jak mu tam- coś z bioli kojarzę
Chodziło mi o to, czy 2 pary genów mogłyby jednocześnie odpowiadać za różne cechy 2 cechy
To tak naprawdę o co ci chodzi?

Rozwiąż, sprawdzimy. Może masz rację?
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Stare zadanie; Dzikie cechy; Plejotropizm

Post autor: lith »

No już. Zamotałem się z tymi parami . Więc od nowa.

Jeżeli jest plejotropizm to jedna para Aa może warunkować dwie cechy. Np. w przypadku tych psztymocli obecność futerka i długość nóg:)

W tym zadaniu trzeba tak dobrać krzyżówkę, żeby z rodziców o innym fenotypie wyszło pokolenie w 100% o innym.

Gdyby była jedna cecha to nie ma problemu, rodzicom daję 2 geny za nia odpowiadające:
AAbb x aaBB

I mam potomstwo AaBb

Jeżeli jest taka opcja, że jeden gen odpowiada za dwie niezwiązane ze soba cechy i taka, że jedna cecha jest zależna od dwóch genów (AB) to czy nie mogłoby być tak, że byłyby 2 geny: A i B i oba odpowiadałyby wspólnie za dwie cechy?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Stare zadanie; Dzikie cechy; Plejotropizm

Post autor: malgosi35 »

Jeżeli jest plejotropizm to jedna para Aa może warunkować dwie cechy. Np. w przypadku tych psztymocli obecność futerka i długość nóg:)
aa*aa ?
to czy nie mogłoby być tak, że byłyby 2 geny: A i B i oba odpowiadałyby wspólnie za dwie cechy?
?
Jest to możliwe, tylko najczęściej jest to rozpartywane jako współdziałanie genów w tworzeniu pojedyńczych cech. Np. powstawanie barwnika i jego ekspresja w różnych częściach rośliny. Jaśli powstanie barwnik jako efekt współdziałania genów nieallelicznych to ten barwnik może kształtować kilka rónych cech.

Trudno jest sobie jednak wyobrazić sytuację i powiazanie obecności futerka i długości odnóży, choć nie jest to wykluczone. (łysi mają krótkie nogi?)
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Stare zadanie; Dzikie cechy; Plejotropizm

Post autor: lith »

Tak by to w tym wypadku wyglądało. Łyse krótkonogie i futrzaste długonogie. Wiem, że zależność między futerkiem a nogami ciężko byłoby znaleźć. Ale. jak mi ktoś pokaże łysego długonogiego psztymocla to.

Myślałem, że jest może jeszcze jakaś zależność, czy coś o której w tym wypadku nie wiedziałem. Ale wychodzi na to, że po prostu kombinowałem mocniej, niż to było w zadaniu przewidziane. i przekombinowałem

Dzięki
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Stare zadanie; Dzikie cechy; Plejotropizm

Post autor: malgosi35 »

To twoje kombinowanie wcale nie jest takie głupie. Mnie zmusiło do myślenia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości