Mikroskop,bakterie,roztocza

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
sparta334
Posty: 17
Rejestracja: 12 lut 2010, o 15:37

Mikroskop,bakterie,roztocza

Post autor: sparta334 »

Witam mam mikroskop biologiczny delta optical genetic mono led przybliżenie x1600.Roztocza widać w powiększeniu x50 czemu ja ich nie widzę ?
Co trzeba zrobić aby wykonać preparat i czy może być suchy że zawsze mokry,jak go utrwalić.
Czy to prawda żeby widzieć bakterie pod mikroskopem potrzeba barwników jak tak to jakich skąd je dostać.
Szukałem w google ale nic szczególnego nie znalazłem jedynie takie wypowiedzi jak metoda grama itp,Nie wiem co to jest ponieważ jestem kompletnie zielony,
Co daje płyn lugola.
Zastosowałem olejek imersyjny do preparatu zaryzykowałem ponieważ nawet nie wiem jak się go używa powiem krok po kroku jak to zrobiłem jak źle bardzo proszę niech ktoś mi powie co mogłem zepsuć albo co już zepsułem.
Na szkiełko nakrywkowe dałem krople olejku imersyjnego poczym zjechałem obiektywem i zanurzyłem go.Widać było lepiej ale po skończeniu pracy wytarłem obiektyw papierem i to parę razy boję się że go popsułem lub porysowałem,Jak usuwać olejek imersyjny z obiektywu ? Specjalną szmatką czy czymś innym ?
sparta334
Posty: 17
Rejestracja: 12 lut 2010, o 15:37

Re: Mikroskop,bakterie,roztocza

Post autor: sparta334 »

Czy na prawdę nikt nie odpowie ?
Awatar użytkownika
pyati
Posty: 460
Rejestracja: 3 wrz 2009, o 17:17

[Link] Mikroskop,bakterie,roztocza

Post autor: pyati »

sparta334
Posty: 17
Rejestracja: 12 lut 2010, o 15:37

Re: Mikroskop,bakterie,roztocza

Post autor: sparta334 »

Sorry ale to co mi podałeś to już wiedziałem dawno po pierwsze nie odpowiedziałeś mi nic o roztoczach bo takiego tematu nie ma w sumie był jakiś ale nic z niego nie wywnioskowałem,nie odpowiedziałeś mi o olejku imersyjnym a to naprawdę ważne bo myślę że zniszczyłem obiektyw i z tych tematów też nie zabardzo czaje o tych barwnikach. niemoże mi ktoś podać nazwę prostego barwnika np żeby było widać bakterie ?Kupiłem jodyne co jeszcze można ją zabarwić oprócz skórki cebuli ?
Awatar użytkownika
pyati
Posty: 460
Rejestracja: 3 wrz 2009, o 17:17

[Link] Mikroskop,bakterie,roztocza

Post autor: pyati »

plyn-lugola-olejek-vt18717.htm
masz do czego jest płyn lugola.

Olejku immersyjnego chyba nie powinieneś scierać papierem, bo może zostawić po sobie jakieś paprochy, najlepiej ścierką z mikrofibry chyba

Jodyną możesz barwić drożdze.
Bakterie się barwi Metodą Grama.

I jak już to podałAŚ.
sparta334
Posty: 17
Rejestracja: 12 lut 2010, o 15:37

Re: Mikroskop,bakterie,roztocza

Post autor: sparta334 »

Pyati proszę powiec mi czy mogłem zniszczyć obiektyw tym wycieraniem jak tak to ja sie załamię Bo na jednej stronce czytałem że trzeba czyścić płynem jakimś lub etanolem to prawda ? jak tak to skąd to dostać chciałbym ewentualnie usunąć resztki tego świństwa z obiektywu.
Czemu ja nie widzę roztoczy ?
Podobno przy pow. x50 już są widoczne ? jakiś barwników potrzeba czy co ?
Bardzo dziękuję że mi pomagasz
Awatar użytkownika
pyati
Posty: 460
Rejestracja: 3 wrz 2009, o 17:17

Re: Mikroskop,bakterie,roztocza

Post autor: pyati »

Możesz go wyczyścić acetonem. Zniszczyć go raczej nie zniszczyłeś chociaż pewności nie ma bo jeśli zajechałeś paznokciem np to mogła zostać rysa albo coś, ale to byś widział. Tak jak napisałam papier zostawia paprochy, ale pewnie jak wyczyścisz acetonem i tą sciereczką to wszystko ładnie zniknie. Jak nie to poszukaj w internecie na pewno gdzies czyszczą mikroskopy.

Z tymi roztoczami to zależy jakie chcesz zobaczyć.
sparta334
Posty: 17
Rejestracja: 12 lut 2010, o 15:37

Re: Mikroskop,bakterie,roztocza

Post autor: sparta334 »

Aceton to jakiś zmywacz troszkę się boję wyczyścić rozpuszczalnikiem obiektyw mikroskopu a ty też tak robisz ?
Inni mówili coś o benzynie to już w ogóle o.0
Chodzi mi o roztocza kurzu domowego bo jak biorę jakiś np włos kurz to nic nie widać co trzeba zrobić proszę powiec pozdrawiam
sparta334
Posty: 17
Rejestracja: 12 lut 2010, o 15:37

Re: Mikroskop,bakterie,roztocza

Post autor: sparta334 »

Odświeżam )
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Mikroskop,bakterie,roztocza

Post autor: _Marcin_ »

Roztocza widać w powiększeniu x50 czemu ja ich nie widzę ?
bo nie ma ich w preparacie, to jest najbardziej prawdopodobny powód tego stanu rzeczy
Co trzeba zrobić aby wykonać preparat i czy może być suchy że zawsze mokry,jak go utrwalić.
Czy to prawda żeby widzieć bakterie pod mikroskopem potrzeba barwników jak tak to jakich skąd je dostać.
Do wykonania preparatu zwykle potrzeba dwóch szkiełek albo jednego, jak w metodzie rozmazowej i kropelki wody albo innego medium.Pisałem na tym forum wiele razy co i jak, wystarczy poszukać i przeczytać.
Żeby zobaczyć bakterie nie trzeba ich barwić, są wmiarę dobrze widoczne bez żadnego barwienia.Tylko muszą być obecne w badanym preparacie i oglądane przy powiększeniu co najmniej 400x.
Jak chcesz barwić bakterie to najpierw musisz je mieć przytwierdzone do szkiełka, utrwalone termicznie a potem w zależności od metody barwić takimi albo innymi barwnikami.
Najprościej wygląda barwienie metodą prostą pozytywną błękitem metylenowym lub fioletem krystalicznym, utrwalasz rozmaz z baktarami lejesz barwnik i czekasz parę minut, następnie spłukujesz to delikatnie wodą czekasz aż wyschnie(albo osuszasz) i oglądasz pd imersją.
Widać było lepiej ale po skończeniu pracy wytarłem obiektyw papierem i to parę razy boję się że go popsułem lub porysowałem,Jak usuwać olejek imersyjny z obiektywu ? Specjalną szmatką czy czymś innym ?
do czyszczenia obiektywu z olejku imersyjnego używa się różnych rzeczy, piszą że dobry jest ksylen,benzyna apteczna,etanol itd.
Najlepiej czyścić tym, co zaleca producent mikroskopu i jakimś wacikiem lub specjalnym papierkiem albo czymś innym co nie porysuje soczewki czołowej obiektywu.
sparta334
Posty: 17
Rejestracja: 12 lut 2010, o 15:37

Re: Mikroskop,bakterie,roztocza

Post autor: sparta334 »

A skąd dostać błękit metylenowy lub fiolet krystaliczny ? w sklepie chemicznym ?
Pytałem się pewnego profesorka i kazał czyścić spirytusem rektyfikowanym
lub cykloheksanem spirutus rektyfikowany wiem gdzie dostać ale co to cykloheksanem ? i czy to bezpieczne wtedy będzie ?
Jak czyścić to wziąść kropelkę na np patyczek do uszu wacik lub coś miękiego i delikatnie przetrzeć szybkę od obiektywu ? główkę ?
Co to utrwalanie termicznie ? o.0
Awatar użytkownika
pyati
Posty: 460
Rejestracja: 3 wrz 2009, o 17:17

Re: Mikroskop,bakterie,roztocza

Post autor: pyati »

sparta334 pisze:skąd dostać błękit metylenowy lub fiolet krystaliczny ? w sklepie chemicznym ?

Ja kupiłam w aptece ]
sparta334
Posty: 17
Rejestracja: 12 lut 2010, o 15:37

Re: Mikroskop,bakterie,roztocza

Post autor: sparta334 »

To nawet nie jest takie proste co to do cholery eza ?

Przygotowanie preparatu i utrwalenie go:

1. Odtłuścić na sucho szkiełko przedmiotowe pocierając je dość mocno kawałkiem mydła (z jednej strony), po czym usunąć jego resztki czystą szmatką.
2. Zapalić palnik gazowy i wyżarzyć w płomieniu ezę.
3. Po ostudzeniu ezy opalić korek i wylot probówki zawierającej zawiesinę bakterii przeznaczoną do barwienia.
4. Małym palcem tej ręki, która trzyma ezę wyciągnąć korek z probówki i (trzymając go) pobrać ezą hodowlę bakterii.
5. Opalić wylot probówki i korek, a następnie zamknąć nim probówkę.
6. Odstawić probówkę do statywu.
7. Wykonać rozmaz pobranej zawiesiny po odtłuszczonej powierzchni szkiełka.
8. Odłożyć preparat na ramki wanienki w celu wysuszenia.
9. Wyżarzyć ezę i odstawić ją do statywu.
10. Po wyschnięciu preparatu chwycić go pęsetą i trzykrotnie przesunąć nad płomieniem palnika (utrwalanie termiczne).

Barwienie błękitem metylenowym:
.
1. Odczekać chwilę i zalać utrwalony preparat błękitem metylenowym na 1,5 minuty.
2. Spłukać wodą i wysuszyć przykładając delikatnie kawałki bibuły.
3. Umieścić preparat na stoliku mikroskopowym i położyć kroplę olejku imersyjnego na środek preparatu.
4. Nastawić obiektyw imersyjny (100x) i kręcąc śrubą makrometryczną obniżać go aż do momentu zetknięcia się czoła obiektywu z olejkiem.
Śrubą mikrometryczną nastawić ostrość i obserwować preparat
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość