Schemat działania hormonu białkowego i sterydowego

Forum neurobiologiczne, którego przedmiotem dyskusji są badania nad układem nerwowym człowieka i innych organizmów
Awatar użytkownika
Piotr_gd2
Posty: 91
Rejestracja: 26 paź 2009, o 20:13

Schemat działania hormonu białkowego i sterydowego

Post autor: Piotr_gd2 »

Witam, jako zad dom miałem napisać schematycznie działanie hormonow : bialkowego oraz sterydowego. Czy wszystko jest ok ? ewentualne poprawki mile widziane

hormon białkowy błona kom (receptor) utworzenia kompleksu hormon-receptor aktywacja cyklazy adeninowej hydroliza ATP do cAMP( w cytoplazmie) aktywacja enzymu

h.sterydowy błona kom cytoplazma (utworzenie kompleksu hormon-receptor) przenikniecie do jadra kom stymulacja syntezy białek (jądro kom)

Od razu chcialbym zaznaczyc ze staram sie robic to mniej wiecej pod katem matury rozszerzonej z biologii, tak wiec jezeli to zbyt okrojona odpowiedz to prosze mnie poprawic, za wszelkie sugestie z gory dzieki.
Awatar użytkownika
Litawor
Posty: 340
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 12:05

Re: Schemat działania hormonu białkowego i sterydowego

Post autor: Litawor »

za wszelkie sugestie z gory dzieki.
To zacznę od sugestii, żebyś starał się znaleźć odpowiedni dział, zanim zadasz pytanie.
Piotr_gd2 pisze: hormon białkowy błona kom (receptor) utworzenia kompleksu hormon-receptor aktywacja cyklazy adeninowej hydroliza ATP do cAMP( w cytoplazmie) aktywacja enzymu
A czy tak jest to przedstawione w podręczniku? Aktywacja cyklazy adenylowej nie jest jedyną możliwością. Ale być może tak to było przedstawione w liceum, już nie pamiętam. Poza tym mam wątpliwości co do słowa hydroliza - to chyba nie jest zwykła reakcja hydrolizy (która prowadziłaby do zwykłego AMP), lepiej napisz przemiana . w .".
h.sterydowy błona kom cytoplazma (utworzenie kompleksu hormon-receptor) przenikniecie do jadra kom stymulacja syntezy białek (jądro kom)
Lepiej regulacja ekspresji genów". Nie musi to być stymulacja.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości