Studia medyczne, specjalizacja itp.

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: Padre Morf »

A co wiecie o specjalizacji: ginekologia dziecięca (bądź dziewczęca- jak niekiedy sie to zwie)?

tyle, że jej u nas generalnie nie ma
Ekosfera_
Posty: 18
Rejestracja: 5 lut 2010, o 08:45

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: Ekosfera_ »

Kardiologia to coś bardzo fascynującego,to jedna z tych specjalizacji do której mam ogromny szacunek. Bardzo często ratujesz komuś życiu lub utrzymujesz go przy nim.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: Padre Morf »

To zalezy, w którym kierunku się pójdzie.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: doktorka »

co do ginekologii dzieciecej- w Poznaniu ta dzialka preznie sie rozwija, jest duzo specjalistow zajmujacych sie dziewczynkami, w tym Pani Profesor bedaca autorytetem w tej dziedzinie, takze nie powiedzialabym, ze nie ma takiej specjalizacji, moze po prostu rzadziej sie o tym slyszy, bo wiekszosc przypadkow ginekologicznych u dzieci probuja z mniejszym lub jeszcze mniejszym powodzeniem leczyc pediatrzy i endokrynolodzy.

Kardiologia ograniczona? Kardiologia to jedna z najszerzej krojacych specjalizacji, jakie do tej pory mialam okazje poznac blizej: zawiera interne, radiologie przeciez w ogromnej dozie w ostatnich latach, histopatologie, mikrobiologie, immunologie, reumatologie, hematologie, transplantologie, pulmonologie, hepato,diabetologie, hipertensjologie, endokrynologie, nefrologie, neurologie, chirurgie naczyniowa no i z kardiochirurgia bardzo blisko wspolpracuje. Takze to jest ogromnie ciekawa specka, z wykorzystaniem wiedzy z wielu roznych dziedzin klinicznych i podstawowych (fizyka EKG), o bardzo zroznicowanych mozliwosciach diagnostycznych. Do tego nie jest tak przygnebiajaca jak onkologia, a jednak wciaz bardzo powazna. No i dajaca duzo mozliwosci nieformalnych specjalizacji.

Morfeusz-kardiologia, niezaleznie od tego w ktorym kierunku sie pojdzie, ratuje zycie, mniej lub bardziej bezposrednio

Co do radio-no ok, nie jest tak tragicznie nudna, na pewno potrzebna, ale dla mnie to nie tomocno ograniczony kontakt z pacjentem, za duzo fizyki, za malo medycyny. Poza tym jestes organem opiniodawczym, a nie decyzyjnym, bardzo rzadko wykonawczym. No co kto lubi, ja bym sie za to wziela chyba za kare tylko.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: Padre Morf »

takze nie powiedzialabym, ze nie ma takiej specjalizacji

ale oficjalnie na liście CMKPu jej nie ma.
-no ok, nie jest tak tragicznie nudna, na pewno potrzebna, ale dla mnie to nie tomocno ograniczony kontakt z pacjentem, za duzo fizyki, za malo medycyny. Poza tym jestes organem opiniodawczym, a nie decyzyjnym, bardzo rzadko wykonawczym. No co kto lubi, ja bym sie za to wziela chyba za kare tylko.

no chyba, że za radio zabiegową się weźmiesz
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: lith »

Akurat ten ograniczony kontakt to by mi specjalnie nie przeszkadzał. pewnie i tak tego kontaktu mi starczy ], a do tego sporo fajnego sprzętu, są też zabiegi typu naczyniówka, które nie wydają mi się takie nudne. W dodatku można dorobić za granicą nie wyjeżdżając za granicę, skrócone godziny i inne drobiazgi :p. Więc jakbym juz przypadkiem na ta medycynę zaszedł to myślę, że byłaby to jedna z opcji dla mnie. (przynajmniej spora część specjalizacji wydaje mi się mniej atrakcyjna)
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: doktorka »

musisz wziac pod uwage, ze zabiegi, wyjazdy za granice itd sa ograniczone do radiologow z osrodkow klinicznych, w przecietnym szpitalu powiatowym, ba nawet miejskim w duzym miescie uniwersyteckim, radiolodzy siedza w kanciapie i opisuja przejasnienia w RTG. A jakby.trzeba usredniac, bo niestety miejsca w tych ambitniejszych zawodowo szpitalach sa obsadzone przez niektore osoby zanim sie jeszcze urodza. Takze prawdopodobienstwo zostania radiologiem z serii discovery and dr house jest nikłe. Sporo fajnego sprzetu? Owszem, moze w 5 szpitalach w PL (w klinikach rzecz jasna, w powiatowym jak jest tomograf, to wszyscy sikaja pod siebie z dumy, nawet jesli nikt nie potrafi sie nim poslugiwac). Przeciez do niedawna byly tylko 2 PETy w calej Polsze, w Poznaniu dopiero od paru miesiecy jest PET (oczywiscie 1 na cale miasto, a wlasciwie-wojewodztwo). Oczywiscie to samo tyczy sie wszystkich innych specek.

Najgorsza jednak bubą jest pediatria
zdzisław
Posty: 271
Rejestracja: 1 cze 2009, o 02:52

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: zdzisław »

doktorka,
Bez przesady. Faktem jest ze jako radiolog kariery nigdzie nie zrobisz bez umiejętności opisania CT, a patrząc na tempo rozwoju to i NMR (rezonansu magnetycznego). PET to bardziej domena medyków nuklearnych. Do tego, USG. posiadając 2 z 3 plus opisywanie RTG i będąc w tym na przyzwoitym poziomie nigdzie nie musisz wyjeżdzać, w kraju pracując 8-9h dziennie z dyzurami spokojnie sobie zarobisz.
Co do twierdzenia doktorki w Łódzkim w szpitalach powiatowych są lepsze aparaty CT (nowsze, z lepszym oprogramowaniem) niż w niejednym szpitalu akademickim, tam umieją liczyć pieniądze i do dobrego ct szukają choć na część etatu dobrego radiologa - bo to wszak druga ważna rzecz po dobrym sprzęcie.
Zabiegi naczyniowe - niestety wielka rzadkość zdecydowana wiekszość zabiegów naczyniowych dotyczy serca a te obrabiają kardiolodzy.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: doktorka »

Powiatowe nie powiatowe-a jednak w Łodzi. Także ten. Jakby nie ma znaczenia, jaką mają nazwę na tabliczce.

Jak możesz pracować 8-9h dziennie jako radiolog?

Zabiegi naczyniowe diagnostyczne, w stylu uwidacznianie tętniaków w mózgu itp, stosunkowo (w porównaniu z kardio inwazyjną) wykonują radiolodzy. Co nadal nie zmienia faktu, że takie zabiegi robi się w klinikach (szpitalach znanych z dobrego sprzętu i umiejscowionych w ośrodkach klinicznych skoro już się czepiamyP), natomiast znów-nie każdy radiolog kończy w dobrej placówce, co więcej-większość nie.

Z resztą pytałam nawet radiologów jak się sprawy mają, to tylko machali rękoma

Zdzichu Ty tam wiesz.sobie zadowolony siedzisz na stażu pewnie z komfortową sytuacją specjalizacyjną z okazji wojska, ale realia dla znakomitej większości z nas wyglądają delikatnie mówiąc inaczej
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: Padre Morf »

Zdzichu Ty tam wiesz.sobie zadowolony siedzisz na stażu pewnie z komfortową sytuacją specjalizacyjną z okazji wojska, ale realia dla znakomitej większości z nas wyglądają delikatnie mówiąc inaczej

albo wcale
a z tym wojskiem to tak różowo nie jest niestety ]
Zreszta może podpisać umowę i też mieć komfortową sytuację specjalizacyjną
Z resztą pytałam nawet radiologów jak się sprawy mają, to tylko machali rękoma
o zarobki też ?
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: doktorka »

tak też, za USG dostaja w szpitalu 30zl jak już gdzieś pisałam-moja kosmetyczka kasuje wiecej za 10 min pracy.

No niestety poza komfortowa sytuacja specjalizacyjna cenie sobie tez komfortowa sytuacje pospecjalizacyjna, takze za armie podziekuje
A Ty z kolei tez jestes caly zadowolony, bo masz najbardziej intratna w ostatnim roku specke Wiec cicho
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: lith »

No, ja mam porównanie tylko z mojego, że tak powiem miejscowego szpitala powiatowego. I jednak nawet w takim powiatowym praca radiologa nie kończy się na USG i opisaniu RTG. Pozatym tez są wyjazdy za granicę itd., a żaden uznany ośrodek kliniczny to nie jest ] Poza tym radiologia należy do tych specjalizacji przy których można działać na własną rękę, nie zgłębiałem tematu, ale w przypadku np. anestezjologii czy innych typowo zabiegowych (nie wiem czy poprawnie to nazywam. w każdym razie mam nadzieję, że wiecie o co mi chodzi) specjalizacji jest się raczej zdanym wyłącznie na szpital. a większość ze specek jakie by mnie ewentualnie tez interesowały do tej grupy właśnie należy.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: Medycyna Lwów »

anestezjolodzy to z tego co wiem często dorabiają się właśnie na tzw. mieście - chodzą po prywatnych przychodniach gdzie się robi zabiegi różne i ktoś znieczulić musi. Radiolog poza dyżurami też może sobie dorobić opisując zdjęcia prytanie czy co chyba częstsze robiąc USG.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości