Cały fenomen Witowskiego

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: adamantan »

Ołów w tym zadaniu będzie w postaci rozpuszczalnego związku kompleksowego dokładnie takiego jak napisałeś!
Żelazo pozostanie w osadzie Fe(OH)2 jeśli całą zabawę prowadzono w warunkach beztlenowych lub w postaci osadu Fe(OH)3 jeśli całą zabawę prowadzi się w warunkach tlenowych.

AgOH tak na prawdę nie istnieje gdyż od razu rozkłada się do brunatnoczarnego Ag2O. Jeśli jednak rozważać iż zawiesina Ag2O w wodzie to hipotetyczny AgOH (stanowi to w niektórych podręcznikach pewnego rodzaju uproszczenie) to absolutnie nie jest on amfoteryczny. Powiem więcej mimo że tlenek srebra jest trudnorozpuszczalny nadaje chemicznie czystej wodzie odczyn dość mocno alkaliczny a więc jest zasadowy. Był nawet dawniej używany w chemii organicznej w laboratoryjnej syntezie alkoholi z halogenków alifatycznych.
Ze względu na swoje właściwości zasadowe jest stosowany w innej reakcji organicznej - Eliminacji Hofmanna.
P.S.2 jest jakieś kryterium które sole kompleksowe są rozp., a które są osadami ?
odpowiedź: nie ma. Kompleksowe sole (ewentualnie kwasy) bo tylko takie związki kompleksowe omawiacie na poziomie szkoły średniej tak jak wszystkie sole - niektóre są łatwo rozpuszczalne inne nie. Zależy to od energii sieciowej a tego na takim poziomie nie da się przewidzieć. Tylko nie rozumiem po co te pytanie bo jeśli chodzi o związki kompleksowe to rozważacie tylko łatworozpuszczalne tzn. głównie hydroksokompleksy, aminakompleksy, akwakompleksy ewentualnie jakieś kompleksy chlorkowe które na Wasze szczęście wszystkie są łatworozpuszczalne.
Arkuos
Posty: 315
Rejestracja: 31 sty 2010, o 04:07

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: Arkuos »

Dzięki za wyczerpujacą wypowiedź. Coraz więcej błedów widzę w tym zbiorze, a niechcę się źle nauczyć. Bardzo śmiało poświęcił jedno zadanie włąsnie reakcji AgOH + NaOH w której w odp. powstaje [Ag(OH)2]- dziwne .
adamantan pisze: Tylko nie rozumiem po co te pytanie bo jeśli chodzi o związki kompleksowe to rozważacie tylko łatworozpuszczalne tzn. głównie hydroksokompleksy, aminakompleksy, akwakompleksy ewentualnie jakieś kompleksy chlorkowe które na Wasze szczęście wszystkie są łatworozpuszczalne.
Dobrze wiedzieć Myślałem, że są jakieś nieorozpuszczalne na poziomie liceum


zadanie.

Czy jon HAsO4^2- może być kwasem i zasadą według teorii Broensteda ? Wyjaśnij dlaczego.
ar33k
Posty: 538
Rejestracja: 29 gru 2009, o 12:45

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: ar33k »

Może być zarówno kwasem jak i zasadą, ponieważ w reakcji z wodą może być zarówno akceptorem jak i donorem protonu.

HAsO42- + H2Olt= AsO43- + H3O+
HAsO42- + H2Olt= H2AsO4- + OH-

Zadanie,z którym mam problem

25 g tlenku miedzi (I) ogrzewano w strumieniu wodoru. Po przerwaniu ogrzewania masa substancji stałych wynosiła 24,5 g. Ile gramów tlenku miedzi(I) uległo redukcji? Wynik podaj w procentach masowych. (Według odpowiedzi: 18%)
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: adamantan »

Gwoli ścisłości
Dzięki za wyczerpujacą wypowiedź. Coraz więcej błedów widzę w tym zbiorze, a niechcę się źle nauczyć. Bardzo śmiało poświęcił jedno zadanie włąsnie reakcji AgOH + NaOH w której w odp. powstaje [Ag(OH)2]-
W drastycznych warunkach z tego co piszą taki kompleks jest możliwy. Próbuję dojść do źródłowej literatury w której otrzymano taki kompleks. Dlatego na upartego taki AgOH można nazwać amfoterycznym. Jednak bez przesady. Pan który układał to zadanie nie doczytał do końca jak to ma się praktycznie. Otórz daję 1000 000zł jak mi ten Pan roztworzy 1g Ag2O w 1dm3 roztworu KOH(może sobie zrobić ten roztwór o dowolnym stężeniu). To jest tak jak z amfoterycznością Fe(OH)2 i Fe(OH)3 (pisałem w jakimś tam poście) - ilości które roztwarzają się w zasadzie są znikome tak więc nie da się tego udowodnić w prostym doświadczeniu i na maturze nie powinno być. Ale owszem można mówić że są amfoteryczne ale taka informacja dla maturzysty jest nieprzydatna. Dajcie mi laboratorium a udowodnię że . Mg(OH)2 jest amfoteryczny Nie popadaj w skrajność i daj sobie spokój z takimi zadaniami. Opanuj typowo amfoteryczne związki: Be(OH)2, Zn(OH)2, Cr(OH)3, Al(OH)3, Sn(OH)2, Pb(OH)2 ewentualnie jeszcze Cu(OH)2. One mówiąc żargonowo roztwarzają się kilogramami w roztworze mocnej zasady. Zadania powyższego typu wskazują tylko na wyjątkową bezmyślność osób które je układają i nie przyczyniają się w niczym do lepszego zrozumienia chemii.
Arkuos
Posty: 315
Rejestracja: 31 sty 2010, o 04:07

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: Arkuos »

I znów stanąłem w miejscu. zadanie 975 tom 1 wydanie 2002-2009

Dokończ podane reakcje lub zaznacz, ze reakcja nie zachodzi.

Mn + HNO3(st.) reakcja nie zachodzi, dlaczego ? Czy Mn też ulega pasywacji ?

Fe + HNO3(rozc) tu też ponoć nie zachodzi
Arkuos
Posty: 315
Rejestracja: 31 sty 2010, o 04:07

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: Arkuos »

tak, Mangan też ulega pasywacji, ale dlaczego ta druga reakcja nie zachodzi to dalej nie mam pojęcia
Rebelek
Posty: 335
Rejestracja: 25 sie 2009, o 23:36

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: Rebelek »

Oba pierwiastki ulegają pasywacji. Spojrz z reszta do odpowiedzi do zadania 979.
Arkuos
Posty: 315
Rejestracja: 31 sty 2010, o 04:07

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: Arkuos »

No tak, ale z tego co wiem te pierwiastki pasywują, w stęż r-r kw. utleniających. w rozc. jako, że leżą w szeregu nad wodorem normalnie wypierają go z soli.
Rebelek
Posty: 335
Rejestracja: 25 sie 2009, o 23:36

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: Rebelek »

A sory nie spojrzalem. Najwidoczniej jest wiec blad. Powinno byc przeciez tak:
Fe + 6HNO3 Fe(NO3)3 + 3 NO2 + 3H2O
Arkuos
Posty: 315
Rejestracja: 31 sty 2010, o 04:07

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: Arkuos »

tak by było ze stęż, ale ta reakcja nie zachodzi.Po prostu tak:

Fe + 2HNO3 Fe(NO3)2 + H2
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości