Przeliczanie stężeń z ppm na standardowe np. mg/cm3

Studia na kierunku chemia i biochemia. Pytania dotyczące rekrutacji oraz punktacji przy wyborze chemii na studia. Wykaz książek do nauki chemii.
naanahanae
Posty: 186
Rejestracja: 7 paź 2006, o 14:19

Przeliczanie stężeń z ppm na standardowe np. mg/cm3

Post autor: naanahanae »

błagam o pomoc

na ostatnich zajęciach mialam oznaczenie azotu amonowego i węgla całkowitego, organicznego i nieorganicznego w wodzie. wyniki otrzymaliśmy w ppm ach

wiem ze to jest liczba cząsteczek na milion cząsteczek rozpuszczalnika. ze taką liczbe ppm musze sobie podzielić przez milon. i co dalej?
Ostatnio zmieniony 2 lis 2006, o 23:06 przez naanahanae, łącznie zmieniany 1 raz.
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Przeliczanie stężeń z ppm na standardowe np. mg/cm3

Post autor: Iwus »

ppm=mg/l
naanahanae
Posty: 186
Rejestracja: 7 paź 2006, o 14:19

Re: Przeliczanie stężeń z ppm na standardowe np. mg/cm3

Post autor: naanahanae »

dziękuję no przecież

a ja tutaj kombinuje z masą molową, liczbą avogadro i wogóle jakiś kosmos czyli tutaj moge jakby wyjść z gęstości wody ze 1l to jeden kg
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Przeliczanie stężeń z ppm na standardowe np. mg/cm3

Post autor: MiRACiDiUM »

Jednostka ppm (part per million) oznacza liczbę gramów substancji w 1 000 000 gramów lub mililitrów roztworu, zależnie od tego czy stężenie jest wagowo-wagowe, czy wagowo-objętościowe.
naanahanae
Posty: 186
Rejestracja: 7 paź 2006, o 14:19

Re: Przeliczanie stężeń z ppm na standardowe np. mg/cm3

Post autor: naanahanae »

MiRACiDiUM pisze:Jednostka ppm (part per million) oznacza liczbę gramów substancji w 1 000 000 gramów lub mililitrów roztworu, zależnie od tego czy stężenie jest wagowo-wagowe, czy wagowo-objętościowe.
ja wiem. oznacza liczbę cząsteczek na milion cząsteczek roztworu. czyli jest ilość milionowych danej wielkośći wymiarowej.

ale założenie ze jest to ilość gramów na litr jest możilwe tylko w przypadku wody bo tutaj ml=mg. ale gdyby rozpuszczalnikiem byłaby jakaś inna substancja (o innej gęstości) to zalożenie ze byłoby nieprawdziwe. (chodzi mi o wymiar wagowo-objetościowy)
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Przeliczanie stężeń z ppm na standardowe np. mg/cm3

Post autor: MiRACiDiUM »

naanahanae pisze:Oznacza liczbę cząsteczek na milion cząsteczek roztworu. czyli jest ilość milionowych danej wielkośći wymiarowej.
A mam pytanie: co to jest cząsteczka roztworu? Nie mogę się z Tobą zgodzić. Stosunek liczby cząsteczek to stosunek ilościowy, tak jakby podać stosunek moli cząsteczek kwasu octowego do ilości moli wody w roztworze.
1 ppm oznacza, że w 1 000 000 g roztworu (a nie rozpuszczalnika) znajduje się 1 g substancji.
naanahanae pisze:ale założenie ze jest to ilość gramów na litr jest możilwe tylko w przypadku wody bo tutaj ml=mg. ale gdyby rozpuszczalnikiem byłaby jakaś inna substancja (o innej gęstości) to zalożenie ze byłoby nieprawdziwe. (chodzi mi o wymiar wagowo-objetościowy)
Nie masz racji, nie możesz uwzględniać gęstości wody. Tutaj liczy się gęstość roztworu, a nie samego rozpuszczalnika. Przykładowo jeśli rozpuszczono 10g HCl w 1 000 000 g wody, to masa roztworu wyniesie 1 000 010 g, a stężenie masowo-masowe wyrażone w ppm wyniesie ok. 9,9 ppm. Można przeliczyć to stężenie na wagowo-objętościowe mnożąc je przez gęstość roztworu. Gdy np. 8g NaCl rozpuścimy w wodzie tak, że uzyskamy 1 000 000 ml roztworu, to jego stężenie wagowo-objętościowe wyrażone w ppm wyniesie 8 ppm.
naanahanae
Posty: 186
Rejestracja: 7 paź 2006, o 14:19

Re: Przeliczanie stężeń z ppm na standardowe np. mg/cm3

Post autor: naanahanae »

MiRACiDiUM pisze:
naanahanae pisze:Oznacza liczbę cząsteczek na milion cząsteczek roztworu. czyli jest ilość milionowych danej wielkośći wymiarowej.
A mam pytanie: co to jest cząsteczka roztworu? Nie mogę się z Tobą zgodzić. Stosunek liczby cząsteczek to stosunek ilościowy, tak jakby podać stosunek moli cząsteczek kwasu octowego do ilości moli wody w roztworze.
1 ppm oznacza, że w 1 000 000 g roztworu (a nie rozpuszczalnika) znajduje się 1 g substancji.
ale teraz napisałaś tu to samo, tylko innymi słowami
naanahanae pisze:ale założenie ze jest to ilość gramów na litr jest możilwe tylko w przypadku wody bo tutaj ml=mg. ale gdyby rozpuszczalnikiem byłaby jakaś inna substancja (o innej gęstości) to zalożenie ze byłoby nieprawdziwe. (chodzi mi o wymiar wagowo-objetościowy)
Nie masz racji, nie możesz uwzględniać gęstości wody. Tutaj liczy się gęstość roztworu, a nie samego rozpuszczalnika. Przykładowo jeśli rozpuszczono 10g HCl w 1 000 000 g wody, to masa roztworu wyniesie 1 000 010 g, a stężenie masowo-masowe wyrażone w ppm wyniesie ok. 9,9 ppm. Można przeliczyć to stężenie na wagowo-objętościowe mnożąc je przez gęstość roztworu. Gdy np. 8g NaCl rozpuścimy w wodzie tak, że uzyskamy 1 000 000 ml roztworu, to jego stężenie wagowo-objętościowe wyrażone w ppm wyniesie 8 ppm.
[/quote]

a tu chodziło mi o to że jeśli rozpuszczalnikime jest woda to dla całości w przeliczeniu zakładamy gęstość wody. nie znam gęstość roztworu, a jak inaczej wyrazic to w wymiarze wagowo-objętościowym.
a jeśli nie mam racji to skąd w takim razie wymiar wagowo- bojętośćiowy mg/l?

naromiast gdyby to stęzenie odnosiło się do rru w nie wiem, w czymś o bardzo dużej gęstośći to założenie ze 1mg=1ml byłoby błądne. i znów nie znając gęstości rru zakładam gęstość rozpuszczalnika.

zaznaczam ze moje dane to tylko stężenie w ppm.
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Przeliczanie stężeń z ppm na standardowe np. mg/cm3

Post autor: MiRACiDiUM »

naanahanae pisze:ale teraz napisałaś tu to samo, tylko innymi słowami
Nie powtórzyłem Twoich słów, tylko odniosłem się na początku do tego co napisałaś. Stosunek ilościowy to zupełnie co innego niż stosunek masowy. A Ty piszesz o stosunku ilościowym (ilość cząsteczek) i wyrażasz go w mg/l. Np. 64g miedzi zawiera inną ilość atomów, niż 64g siarki, w tym przypadku stosunek masowy wynosi 1:1, a ilościowy 1:2.
naanahanae pisze:a tu chodziło mi o to że jeśli rozpuszczalnikime jest woda to dla całości w przeliczeniu zakładamy gęstość wody. nie znam gęstość roztworu, a jak inaczej wyrazic to w wymiarze wagowo-objętościowym.
a jeśli nie mam racji to skąd w takim razie wymiar wagowo- bojętośćiowy mg/l?
naromiast gdyby to stęzenie odnosiło się do rru w nie wiem, w czymś o bardzo dużej gęstośći to założenie ze 1mg=1ml byłoby błądne. i znów nie znając gęstości rru zakładam gęstość rozpuszczalnika.
zaznaczam ze moje dane to tylko stężenie w ppm.
Mam wrażenie, że nie czytasz uważnie tego co piszę. Napisałem wcześniej, że 1 ppm może oznaczać zarówno 1g/1000000g (µg/g) jak i 1g/1000000ml (µg/ml=mg/l). Możliwe są więc różne wymiary, także molowy - 1mol/1000000mol (µmol/mol) jakiejś substancji. W obliczeniach nie możesz zawsze zakładać, że gęstość roztworu jest równa gęstości wody, bo Twoje wyniki mogą wtedy znacznie odbiegać od faktycznych wartości. Musisz po prostu wiedzieć, czy Twoje stężenie w ppm jest wagowo-wagowe, czy wagowo-objętościowe.
Jeżeli masz podane ppm wagowe, to:
1 ppm = 10^(-4) % = 1 µg/g
Jeżeli masz podane ppm wagowo-objętościowe, to:
1 ppm = 10^(-4) % = 1 µg/ml = 1 mg/l
Gdybyś miała podane ppm wagowo-wagowe, to mogłabyś znając gęstość roztworu, przeliczyć je w razie potrzeby na wagowo-objętościowe, poprzez przemnożenie przez gęstość.
naanahanae
Posty: 186
Rejestracja: 7 paź 2006, o 14:19

Re: Przeliczanie stężeń z ppm na standardowe np. mg/cm3

Post autor: naanahanae »

no wlaśnie.
z wagowo- wagowego na wagowo-objętościowe przechodze przez gęstość rozworu. taki jest cel. nie mam gęstości, ale wiem ze jest to roztwór wodny.
więc nie znając gęstości jak miałabym przejść? musze sobie założyć ze jest to gęstość rozpuszczalnika- tu wody.

nie mówe ze zawsze moge sobie zakładać gęstość wody. ba! przecież podkreslam ze zależność ta jest prawdziwa tylko w przpadku roztworów wodnych (1kg/1l= gęstość wody) i tu chyba ty nie czytasz uważnie moich wypowiedzi.

byłam się w tej sprawie dowiedziać u pani prof i mój tok rozumowania jest jak najbardziej prawidłowy. przy tak niskich stężeniach jakimi są ppm-y zawartość azotu czy też węgla nie ma znaczącego wpływu na gęstość roztworu. zakładamy gęstość rozpuszczalnika
esmeralda
Posty: 2
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 16:29

Re: Przeliczanie stężeń z ppm na standardowe np. mg/cm3

Post autor: esmeralda »

Błagam niech mi ktoś pomoże przeliczyć ile to jest µg/l 0,0291ppm bo normalnie nie daje rady
gebus
Posty: 50
Rejestracja: 29 sty 2007, o 12:18

Re: Przeliczanie stężeń z ppm na standardowe np. mg/cm3

Post autor: gebus »

MiRACiDiUM pisze:Mam wrażenie, że nie czytasz uważnie tego co piszę.
Jeżeli masz podane ppm wagowe, to:
1 ppm = 10^(-4) % = 1 µg/g
Jeżeli masz podane ppm wagowo-objętościowe, to:
1 ppm = 10^(-4) % = 1 µg/ml = 1 mg/l
Gdybyś miała podane ppm wagowo-wagowe, to mogłabyś znając gęstość roztworu, przeliczyć je w razie potrzeby na wagowo-objętościowe, poprzez przemnożenie przez gęstość.
Ot i wszystko
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2007, o 22:23 przez gebus, łącznie zmieniany 2 razy.
esmeralda
Posty: 2
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 16:29

Re: Przeliczanie stężeń z ppm na standardowe np. mg/cm3

Post autor: esmeralda »

[a mozesz mi to przeliczyć bardzo Cie proszę mam tak 0,0291ppm/l i ile to jest µg/l
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Przeliczanie stężeń z ppm na standardowe np. mg/cm3

Post autor: MiRACiDiUM »

Esmeralda, to jest 29,1 ug/L.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości