uleniacze

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
neve
Posty: 762
Rejestracja: 3 maja 2010, o 12:35

uleniacze

Post autor: neve »

Hej
Pamietam ze są reakcji utleniania alkoholu do kwasu karboksylowego bez aldehydu, tylko nie pamiętam jakie utleniacze biorą w tym udział. Myślałam ze manganiany ale one są ponoć słabe i utleniają do ald.
dzieki z góry za pomoc
pozdrawiam
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: uleniacze

Post autor: lukasz471 »

Hej
Pamietam ze są reakcji utleniania alkoholu do kwasu karboksylowego bez aldehydu, tylko nie pamiętam jakie utleniacze biorą w tym udział. Myślałam ze manganiany ale one są ponoć słabe i utleniają do ald.
dzieki z góry za pomoc
pozdrawiam

Tak. Na przykład etanol do kwasu octowego za pomocą dichromianu(VI) potasu. Powstaje sól chromu na +III stopniu. Ta reakcja jest używana w testach na obecność alkoholu u nietrzeźwych.
ar33k
Posty: 538
Rejestracja: 29 gru 2009, o 12:45

Re: uleniacze

Post autor: ar33k »

A w jakim środowisku? Bo z tego, co się orientuje i widziałem w wielu książkach to chromian w kwasowym utlenia etanol do aldehydu. Nadmanganian potasu od razu do kwasu utlenia. Nawet kilkukrotnie widziałem to w zadaniach
ar33k
Posty: 538
Rejestracja: 29 gru 2009, o 12:45

Re: uleniacze

Post autor: ar33k »

I w testach alkoholowych etanol zamienia się w etanal tak jak mówiłem.
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: uleniacze

Post autor: lukasz471 »

A w jakim środowisku? Bo z tego, co się orientuje i widziałem w wielu książkach to chromian w kwasowym utlenia etanol do aldehydu. Nadmanganian potasu od razu do kwasu utlenia. Nawet kilkukrotnie widziałem to w zadaniach
Tak to już jest z chemią, że reakcje przebiegają różnie i zapisanie tego w jakieś reguły, schematy nie jest łatwe. W środowisku kwasowym dichromian(VI) potasu tworzy siarczan (VI) chromu (III) a alkohol utlenia się do kwasu. No ale Nadmanganian też może utlenić alkohol do kwasu. tak samo dichromian może jedynie utlenić do aldehydu To wszystko jest zależne
ar33k
Posty: 538
Rejestracja: 29 gru 2009, o 12:45

Re: uleniacze

Post autor: ar33k »

Wiesz mi nie musisz tego tłumaczyć, bo chemia jest moją pasją i doskonale rozumiem
Awatar użytkownika
Tomq
Posty: 738
Rejestracja: 11 maja 2010, o 17:50

Re: uleniacze

Post autor: Tomq »

Pytasz to wyczerpująco odpowiedział, jak nie chcesz odpowiedzi to nie pytaj.
omykowa
Posty: 398
Rejestracja: 15 maja 2009, o 21:03

Re: uleniacze

Post autor: omykowa »

A nadmanganian potasu w środowisku kwasowym nie powinien czasem bankowo utlenić alkohol bezpośrednio do kwasu?
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: uleniacze

Post autor: lukasz471 »

A nadmanganian potasu w środowisku kwasowym nie powinien czasem bankowo utlenić alkohol bezpośrednio do kwasu?
Oczywiście że może utlenić jedynie do aldehydu. To tak samo jak rozważać czy jak ktoś kogoś kopie w tyłek, to czy trafia zawsze w dwa półdupki naraz czy czasami może trafić w jeden.
omykowa
Posty: 398
Rejestracja: 15 maja 2009, o 21:03

Re: uleniacze

Post autor: omykowa »

Ciekawe porównanie
Dobrze, kolejne pytanie: a jeżeli zastosuję nadmiar KMnO4 w środowisku kwasowym? Uderzy w oba półdupki po kolei?
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: uleniacze

Post autor: lukasz471 »

Ciekawe porównanie
Dobrze, kolejne pytanie: a jeżeli zastosuję nadmiar KMnO4 w środowisku kwasowym? Uderzy w oba półdupki po kolei?
Jeśli Nadmanganianu będzie w nadmiarze to z pewnością tak.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości