zwiazki azotowe wydalane przez zwierzeta.pomocy:)

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Marcinek1

zwiazki azotowe wydalane przez zwierzeta.pomocy:)

Post autor: Marcinek1 »

Wymiecie mi zwiazki azotowe wydalane przez inne zwierzeta i dlaczego akurat te zwiazki sa wydalane.Prosze o szybko odpowiedz
Pozdrawiam
naanahanae
Posty: 186
Rejestracja: 7 paź 2006, o 14:19

Re: zwiazki azotowe wydalane przez zwierzeta.pomocy:)

Post autor: naanahanae »

Ze względu na rodzaj związku azotowego wydzielanego wraz z moczem, zwierzęta podzielono na:
•amonioteliczne, czyli zwierzęta wydalające amoniak. Amoniak jest związkiem o dużej toksyczności, dobrze rozpuszczającym się w wodzie. dlaczego ? Amoniak wydalany jest przez zwierzęta , które mogą wydalać wraz z moczem duże ilości wody, np. ryby.

•urykoteliczne, czyli zwierzęta wydalające kwas moczowy. Kwas moczowy charakteryzuje się niską toksycznością w związku z tym może być wydalany w postaci mocno skondensowanego moczu. Mocz w postaci kryształków produkują zwierzęta o oszczędnej gospodarce wodnej, m.in. ptaki, gady i płucodyszne ślimaki.

•ureoteliczne , czyli zwierzęta wydalające mocznik. Toksyczność mocznika jest pośrednia między toksycznością amoniaku i kwasu moczowego. Zwierzęta ureoteliczne produkują mocz rozcieńczony, lecz w mniejszym stopniu niż zwierzęta amonioteliczne. Mocznik powstaje w czasie rozpadu aminokwasów w komórkach wątroby. Do zwierząt ureotelicznych należą ssaki , a wśród nich także człowiek.
Dlaczego?
Cykl ornitynowy, zwany też cyklem mocznikowym lub mocznikowym cyklem Krebsa to cykl przemian biochemicznych (reakcji enzymatycznych) trzech aminokwasów: ornityny, cytruliny i argininy. Do cyklu wprowadzany jest karbamoilofosforan powstały z amoniaku i dwutlenku węgla. Cykl przebiega w mitochondriach i cytoplazmie komórek wątroby (hepatocytów) i wymaga dostarczenia energii w postaci ATP, a jego produktem końcowym jest mocznik.

Reakcje zużywania aminokwasów rozpoczynają się od odłączenia grupy aminowej w procesie deaminacji. Produktami tych reakcji są łańcuchy węglowe (tzw. ketokwasy) oraz jon amonowy. W komórkach człowieka łańcuchy węglowe po przemianach mogą być włączone w glikolizę lub do cyklu Krebsa. Jon amonowy jest silnie toksyczny. W organizmie człowieka jest więc szybko przekształcany w substancję mniej toksyczną i dobrze rozpuszczalną w wodzie - mocznik.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości