2 Zadania - mięśnie i ziemniaki

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
lentylek92
Posty: 2
Rejestracja: 15 cze 2010, o 19:54

2 Zadania - mięśnie i ziemniaki

Post autor: lentylek92 »

Pomocy! Mam do zrobienia takie dwa zadania a dla mnie to jest jakaś czarna magia!

Zadanie 1

Mięsień szkieletowy, rzęski komórek eukariotycznych i wici bakterii wykorzystują różne strategie molekularne do przetworzenia energii swobodnej w określony ruch. Porównaj te systemy ruchu z uwzględnieniem:
- Źródeł energii swobodnej
- Niezbędnych składników
- Umiejescowienia w komórce



Zadanie 2

Do około 3ml homogenatu uzyskanego z roztartych bulw ziemniaka dodano około 3ml 3-procentowego H2O2 i zaobserwowano wydzielanie sie pęcherzyków gzau. Reakcję tę katalizuje enzym katalaza.

Określ rodzaj gazu wydzielanego podczas reakcji.

Doswiadczenie powtórzono z tą tylko różnicą, że do homogenatu z ziemniaka dodano 0,5ml 0,3-procentowego HgCl2. Nie zaobserwowano wydzielanai się pęcherzyków gazu.

Objaśnij, na czym polega wpływ HgCl2 na aktywność katalazy.


Pomożecie mi?
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: 2 Zadania - mięśnie i ziemniaki

Post autor: Stalowy »

Zad. 1 głupiutkie i mało konkretne

Rzęski kom. eukariotycznych mogą się znajdować na całej powierzchni komórki, są wypustkami cytoplazmy i są wypełnione mikrotubulami. Dzięki odpowiedniemu haczykowatemu zaczepowi - mogą wykonywać ruch obrotowy (po zużyciu ATP) - co obraca całą rzęską - voila

Wici bakteryjne są pozbawione mikrotubul (prokarionty nie mają cytoszkieletu). Ich ruch jest determinowany przez działanie pompy protonowej - przenoszącej jony H+ (energia pochodzi zapewne w wyniku oddychania beztlenowego - rozkładu glukozy). Jak wytworzy się gradient protonowy, to te protony będą przechodzić przez specjalne przenośniki jonowe (transport bierny, zgodnie z gradientem) i obracać tym samym białka w tym przenośniku - generować ruch wici. Wici może być w komórce nawet kilka - znajdują się z tyłu komórki.

Ruch w mięśniach szkieletowych jest spowodowany łączeniem się filamentów miozynowych i aktynowych. Mechanizm jest następujący: generowany w rdzeniu kręgowym impuls dociera do mięśnia, następuje wydzielanie jonów Ca2+. Te jony oddziaływują na troponinę i tropomiozynę - zmieniają ich konformacje tak, by w aktynie zrobić miejsce dla przyłączenia miozyny. Miozyna łączy się z aktyną, następuje rozkład ATP powodujący przesunięcie miozyny - skurcz mięśnia. Po tym cykl się powtarza Gdzie mamy mięśnie szkieletowe, na pewno doskonale wiesz

Nie wiem czy to coś pomogło, nie jest to może konkretna odpowiedź na Twoje pytanie - jednak możesz z powyższego wiele wyczytać i coś wyciągnąć. Pozdrawiam!

PS: Zad 2: HgCl2 jako sól metalu ciężkiego powoduje denaturację katalazy

Wydzielany gaz to tlen (produkt rozkładu 2H2O2 2H2O + O2gt
lentylek92
Posty: 2
Rejestracja: 15 cze 2010, o 19:54

Re: 2 Zadania - mięśnie i ziemniaki

Post autor: lentylek92 »

Dzięki wielkie! Do pierwszego może zrobię jakąś tabelkę na podstawie tego co napisałeś. Jeszcze raz, wielkie dzięki!
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: 2 Zadania - mięśnie i ziemniaki

Post autor: Stalowy »

Smacznego, kolego (do 1 większość informacji powinna być zawarta )
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość