co je szynszyl?

justys
Posty: 3
Rejestracja: 20 lis 2006, o 17:15

Re: co je szynszyl?

Post autor: justys »

Heja Aguś. Jak już mówiłam szynszylki są extra i chce mieć jakiegoś szynszylka w domu. Tylko problem w tym, że niewiem co on je Pomożesz:?:
Awatar użytkownika
Agusia
Posty: 195
Rejestracja: 22 paź 2004, o 01:00

Re: co je szynszyl?

Post autor: Agusia »

Szynszyle jedzą m. in. sianko, pełnowartościowy pokarm dla szynszyli (np. MEGAN), zioła i różne mieszanki owocowo-ziołowe (np. HERBAL FARM), granulat dla szynszyli, chrupki dla gryzoni, itd. Niektórzy dają szynszylom też np. pokarm dla koszatniczek i też jest ok. Jak nie wiesz, co możesz dawać szynszylkowi jeść, to na początek kupuj karmy w pojemnikach oznaczonych napisemdla szynszyli", potem z czasem sama zobserwujesz co szczyl lubi, a czego nie. Ale pamiętaj, że oprócz jedzonka trzeba dawać też drewienka (żeby mogły ścierać zęby), ale nie każde drewienka są odpowiednie. Niektóre są trujące dla szynszyli. Zdrowe drewienka, to np. wierzba, jabłoń, leszczyna.
Nie jestem ekspertem (np. Muppet ma dłużej Puszka ), ale z chęcią pomogę, jak będę mogła .

POZDRAWIAM
zuzia

Re: co je szynszyl?

Post autor: zuzia »

Kupiłam szenszyla dzisiaj ale on ciągle się chowa i ucieka niewiem co mam zrobić? mam do was pytanie czy on moŻe jęść owoce np.jbka?
:(
Awatar użytkownika
przyrodnik
Posty: 551
Rejestracja: 14 lip 1997, o 01:00

Re: co je szynszyl?

Post autor: przyrodnik »

zuzia pisze:Kupiłam szynszyla dzisiaj ale on ciągle się chowa i ucieka nie wiem co mam zrobić? mam do was pytanie czy on może jeść owoce np.jabłka?
Jest wystraszony - to normalne, musi się przyzwyczaić do Ciebie (potrwa to kilka dni).
Kup mu suchą karmę dla szynszyli oraz sianko. Nie zapomnij o poidełku z wodą (miseczki z wodą się nie sprawdzają, szynszylek rozleje wodę, dlatego lepsze jest poidełko).

Później może będzie na forum Agusia lub muppet to Ci szczegółowo odpiszą
zuzia
Posty: 1
Rejestracja: 26 lis 2006, o 20:27

Re: co je szynszyl?

Post autor: zuzia »

a czy mogą jeść świeże owoce
Awatar użytkownika
Agusia
Posty: 195
Rejestracja: 22 paź 2004, o 01:00

Re: co je szynszyl?

Post autor: Agusia »

zuzia pisze:a czy mogą jeść świeże owoce
Raczej nie. Możesz im dać trochę np. jabłka, ale naprawdę bardzo niewiele (wielkość tak połowa Twojego paznokcia), ale nie za często. Może go boleć brzuszek, może mieć biegunkę, itd. Lepiej nie ryzykować jego zdrowiem. Lepiej dawaj mu suszone owoce (np.jabłka, banany, kokos). Można je kupić np. w sklepach spożywczych.
szynszylki

Re: co je szynszyl?

Post autor: szynszylki »

cześć mam szynszyla tak jak inni.niewiem co mu dawadŻ do jedzenia.niewiem jakie zabawki kupować a wogóle ja jeszcze nie miałam szynszyla.tylko teraz go dostałam od mikołaja :) :!:
Awatar użytkownika
Agusia
Posty: 195
Rejestracja: 22 paź 2004, o 01:00

Re: co je szynszyl?

Post autor: Agusia »

Na początek daj mu sianko. Sianko kupuj zawsze w sklepie, bo takie prosto z łąki może zawierać rośliny i zioła, które dla szynszyli są trujące. Kup pokarm podstawowy dla szynszyli (ewentualnie może być pokarm przeznaczony ogólnie dla gryzoni) np. MEGAN, VITAPOL. Możesz też w klatce zawiesić kolbę (np. różano-kokosowa dla szynszyli VITAPOL-u) i wapienko dla gryzoni. Nie zapomnij o poidełku z wodą. Z czasem zaobserwujesz co Twój maluch lubi jeść, a czego nie (będzie z uporem maniaka wyrzucał takie rzeczy z miski lub tylko one zostawać będą w misce)

BARDZO WAŻNE! Szynszyle to zwierzątka, które lubią być czyste, więc kup na pewno piasek kąpielowy dla szynszyli. Szynszylek będzie się w nim z radością tarzał i dzięki temu będzie miał ładne, mięciutkie, zadbane futerko.

Zabawki. Możesz mu kupić zabawkę dla papug, ale najlepiej, żeby była drewniana. Możesz kupić drewniany domek. Możesz do klatki włożyć łupinę orzecha kokosowego. Jest dużo możliwości . Moje szynszyle np. bardzo lubią tekturkę, która zostaje po zużytej szerokiej taśmie klejącej .
muppet
Posty: 413
Rejestracja: 17 lip 2006, o 23:15

Re: co je szynszyl?

Post autor: muppet »

Agusia pisze:Z czasem zaobserwujesz co Twój maluch lubi jeść, a czego nie (będzie z uporem maniaka wyrzucał takie rzeczy z miski lub tylko one zostawać będą w misce)
hehe coś o tym wiem.
Awatar użytkownika
Agusia
Posty: 195
Rejestracja: 22 paź 2004, o 01:00

Re: co je szynszyl?

Post autor: Agusia »

Puszek wyrzuca czy zostawia w misce ?

U mnie Mufek kopie w jedzonku i wywala wszystko to czego nie lubi, potem przychodzi Stefan,odkurzacz i zbiera to co Mufek wyrzucił, a jemu smakuje. Najkulturalniej je Pufek, bo zostawia to, czego nie lubi, w misce (Stefan wyrzuca za klatkę).
muppet
Posty: 413
Rejestracja: 17 lip 2006, o 23:15

Re: co je szynszyl?

Post autor: muppet »

hehe
Moj poprzedni szynszyl wyjadał to co mu smakowało po czym przewracał miske. Puszek natomiast po prostu zostawia to czego nie lubi i teraz jak daje mu jedzenie to wyrzucam z miski to czego on i tak nie zje - takie wielkie czerwone i szare kulki. Ale nigdy mi sie nie zdazyło zebywyczyscil miske do konca - zawsze zostanie troche ciemnego granulatu. Pierwsze zawsze znikaja - marchewki, orzeszki, jabłka i rodzynki
BTW- Pusio konczy dzis 4 latka
Adzia

Re: co je szynszyl?

Post autor: Adzia »

Ja mam 2 szynszylki Chudego i Puchatego.Mam je 3 latka,dostałam je na komunię (nie wiem ile mają lat).Maje nie lubią dropsów.Chudy jubi bardzo sianko,ale i tak jest bardzo chudy.Puchatek je wszystko co napotka.OwaŻam,Że robienie futer z szynszyli to największa głupota!
Awatar użytkownika
Guru
Posty: 1025
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: co je szynszyl?

Post autor: Guru »

rzeszow, sklepik zoologiczny osiedlowy - 80zl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości