Głupi kot?

Dinobryon

GŁupi kot?

Post autor: Dinobryon »

Ostatnio na wykładach dowiedziałem się czegoś bardzo ciekawego o sierści kotów. OtóŻ trójkolorowa sierść jest wynikiem mutacji genowej i jest kocim odpowiednikiem ludzkiego zespołu Klinefeltera. Ta tzw aberracja chromosomalna objawia się (poza fizycznymi zmianami) upośledzeniem umysłowym i takie osoby zazwyczaj są mniej inteligentne od zdrowego człowieka. Jak się okazuje u kotów jest podobnie. Sam mam dwa kiciusie - jeden czarny drugi trójkolorowy i zauwaŻyłem pewną prawdiłowość. Czarna kicia ma silneprzywiązanie do Życia i jak kaŻdy osobnik podświadomie walczy o przetrwanie i unika sytuacji które zagroziłyby jej Życiu, natomiast mój drugi kiciuś ma inne uosobienie - niczego się nie boi. Ostatnio na balkonie usiadł ptaszek. Trójkolorowy kiciuś odrazu wypatrzył łobuza i momentalnie z rozpędem rzucił się w kierunku ptaka. Mieszkam na 9 piętrze więc gdyby nie szybka ingerencja mamuśki to nie wiem czy miałbym nadal dwa koty. Jest wiele podobnych przykładów bezmyślności mojego futrzaka, czy wasze kolorowe kociaki teŻ mają podobne odchyły? :)
naanahanae
Posty: 186
Rejestracja: 7 paź 2006, o 14:19

Re: GŁupi kot?

Post autor: naanahanae »

mój chłopak ma trójkolorowego kociaka i rzeczywiśćie jest głupiutki.
kicia ta jest dość grubiutka co za tym idzie ciężka, ale nie przeszkada jej to w pomysłach typuusiąde sobie na oparciu krzesła co w jej przypadku skutkuje wywrotką krzesła.
ogulnie widać że w porównaniu z jego dwoma kotami (oba czarne jeden młodszy od kici dugi starszy) ma mniej polotu.
inny przykład do pokoju wpadła ćma. wszytsie oty za nią begają, pierwszy dorwał ćme czarny kocur, czarna kisia dała sobie więc spokój, kolorowa jeszcze z 5 minut diegała i się rozglądała za ćmą
ada10

Re: GŁupi kot?

Post autor: ada10 »

:) Moja babcia ma kotkę,ale chyba 4kolorową i nie jest głupiutka lecz się boi,chociaŻ ostatnio coś jej się przekręciło w głowie i jak chcę ją pogłaskać to ona wchodzi na drzewo,dach itp.Dziwne./Ale jak tak jest,to koty są głupie,dlatego wolę PSYI mam psaPOZDRQ :?
prazm
Posty: 385
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 13:22

Re: GŁupi kot?

Post autor: prazm »

Dinobryon conieco namotał. Jego pytanie dotyczy WYŁĄCZNIE SAMCÓW! Samiec tricolor trafia się mniej więcej jeden na 3-5 000 trójkolorowych kotów! Mała szansa, że macie samca tricolor. Tricolor nie jest kocim Klinefelterem. Dinobryon nie zrozumiał co mówi wykladowca. SAMCE tricolor mają DODATKOWOkociego Klinefeltera". Żeby kot był tricolor musi być heterozygotą Oo. Ponieważ gen O znajduje się na chromosomie X to taką heterozygotą może być samiczka lub samiec XXY. U takich kotów w różnych komórkach losowo ulega inaktywacji jeden z dwóch chromosomów X, w konsekwencji w jednych komórkach ekspresji ulega allel O (jeśli to komórka skóry to futro będzie czerwone) lub allel o (futro nie czerwone). Samice tricolor są tak samo inteligentne jak inne kotki
Dinobryon

Re: GŁupi kot?

Post autor: Dinobryon »

No ok mogłem coś pomylić, to było dodane tylko jako ciekawostka i w duŻym uproszczeniu. Chciałem dobrze.
prazm
Posty: 385
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 13:22

Re: GŁupi kot?

Post autor: prazm »

Jasne Miałem okazję sprostować
Awatar użytkownika
Anex
Posty: 679
Rejestracja: 25 paź 2006, o 18:24

Re: GŁupi kot?

Post autor: Anex »

prazm czyżby to jest twoja specjalność? A swoją drogąnie miałąm nigdy trójkolorowego kotka. Zawsze czarne albo czarnobiałe. Obecnie czarną kocurkę.
prazm
Posty: 385
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 13:22

Re: GŁupi kot?

Post autor: prazm »

Anex, blisko, całkiem blisko
Awatar użytkownika
malwka
Posty: 536
Rejestracja: 30 lip 2006, o 13:16

Re: GŁupi kot?

Post autor: malwka »

a ja miałam kociczke tricolor

obecnie mam całego rudego kocurka. To też jest jakaś genetyczna ciekawostka, tak słyszałam Podobno jeśli masz rudego kota, to na pewno jest to samiec
prazm
Posty: 385
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 13:22

Re: GŁupi kot?

Post autor: prazm »

Nie napewno, ale prawie napewno, a to poważna różnica To zresztą pośrednio wynika z tego co napisałem wyżej
inout

Re: GŁupi kot?

Post autor: inout »

mam od niedawna swojego pierwszego kota. Sliczna Trojkolorowa kotka. Mieszkam na 9-tym i nie wiem, czy powinnam pozwalac jej wychodzic na balkon. Latają jakies chrabąszcze i ptaszki- teraz zawiesiłam siatke, bo sie o mojąAferkę boje ale chyba nie da sie tak przez jej całe Życie, prawda?
benita_w

rudy kot

Post autor: benita_w »

Mam od dwóch miesięcy rudego kotka i jest to samica Mit obalony :)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości