Odczuwanie smaków na języku.

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
Filister
Posty: 307
Rejestracja: 26 maja 2009, o 19:55

Odczuwanie smaków na języku.

Post autor: Filister »

Wczoraj oglądałem program Brainiac (myslę, że nie trzeba nikomu przedstawiać tego programu) i na marginesie jakiegoś eksperymentu wspomniano że uważa się iż różne obszary języka odczuwają różne smaki (wiadomo - z tyłu gorzki, z przodu - słodki, itp) jednak jest to wina jakiegoś niepoprawnego tłumaczenia jakiejś pracy czy coś takiego, i że w rzeczywistości to każdy smak możemy odczuwać na całej powierzchni języka. Zajrzałem do wikipedii i nawet tam o tym piszą:
Wskutek błędnej interpretacji wyników badań przeprowadzonych pod koniec XIX wieku, przez wiele lat uważano, że różne części języka odpowiadają za czucie różnych smaków: np. że inną częścią odczuwamy przyjmowany pokarm jako słony a inną jako kwaśny albo gorzki. Powstała wtedy tzw. mapa rozmieszczenia kubków smakowych. W rzeczywistości wszystkie rodzaje kubków smakowych są rozmieszczone na całej powierzchni języka i każdy fragment języka może odczuwać każdy ze smaków. Zdarza się jednak, że niektóre rejony języka różnią się wrażliwością na różne bodźce smakowe.
Czy to prawda? Wiadomo, że wikipedia ani jakiś program telewizyjny to żadne rzetelne źródła informacji więc kieruję pytanie tu. Jeżeli to prawda to dlaczego nadal w książkach i podręcznikach wszędzie wypisuje się tą nieprawdę?
rafal07
Posty: 64
Rejestracja: 26 sty 2008, o 19:29

Re: Odczuwanie smaków na języku.

Post autor: rafal07 »

Tak się składa, że ta nieprawda stała się bardzo popularna i jedni za drugimi to cytują.

Potwierdza to np. Świat Nauki w numerze 04/09 (strona 72) oraz 21. Wiek 07/09 (strona 15).

Oto co piszą w 21. Wieku":
Jeszcze jeden obalony naukowy mit
Wielu z nas widziało już wcześniej tę popularną mapkę języka, przedstawiającą poszczególne jego obszary odpowiadające za odczuwanie konkretnych smaków. Schemat jest jednak typowym przykładem funkcjonowania naukowego mitu, którego źródłem stał się zły przekład i takaż interpretacja. Studium, które w 1901r. opublikował niemiecki naukowiec D.P. Hanig, omówił w swoim dziele Sensation an Perception in the History of Experimental Psychology z 1942 r. ceniony historyk nauk psychologicznych, profesor Harvardu Edwin G. Borning. Jego interpretacja pracy Haninga była, delikatnie mówiąc, dość osobliwa. Jednak autorytet nazwiska profesora sprawił, że ten błędny schemat wielokrotnie przedrukowywano i ciągle ukazywał się w nowych podręcznikach, nawet po tym, kiedy w 1974 r. ostatecznie udowodniono jego nieprawdziwość. W rzeczywistości nie istnieją znaczące różnice pomiędzy różnymi rejonami języka - wszystkie smaki odczuwamy równomiernie na całej jego powierzchni
(Pogrubienia jak w oryginale.)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości