Galaretka z kiwi

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Awatar użytkownika
Guru
Posty: 1025
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Galaretka z kiwi

Post autor: Guru »

male kulinarne pytanie, dlaczego jesli do galaretki dodamy kiwi to sie nie zetnie?
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Galaretka z kiwi

Post autor: MiRACiDiUM »

Guru, otóż surowe kiwi zawiera enzymy z grupy peptydaz: aktynidinę i papainę, które rozkładają białka, a żelatyna to nic innego jak właśnie białko. Nazwa papaina pochodzi od papai, w której znajduje się dużo tego enzymu, a aktinidina od kiwi, bo kiwi to po łacinie Actinidia chinensis. Podobny efekt w galaretce wywołuje ananas. Pozdrawiam!
bezimienna
Posty: 65
Rejestracja: 7 sty 2007, o 16:46

Re: Galaretka z kiwi

Post autor: bezimienna »

A ja chciałam od siebie dodać, że takową galaretkę można zrobić- zarówno z kiwi jak i ananasa- jeśli sok ananasa/kiwi uprzednio pogotujemy wraz z pokrojoną papryką chili (nie musi być na drobne kawałki żeby łatwo było wyjąć) gdyż ona neutralizuje działanie enzymów rozpuszczających żelatynę.

Pierwszy post hehe ale pojechałam
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Galaretka z kiwi

Post autor: MiRACiDiUM »

bezimienna pisze:jeśli sok ananasa/kiwi uprzednio pogotujemy wraz z pokrojoną papryką chili
To wyjdzie chyba pikantna galaretka.
bezimienna

Re: Galaretka z kiwi

Post autor: bezimienna »

No właśnie Że nie bo to się wszystko podobnieŻ pięknie neutralizuje i nie szkodzi smakowi.Tak mówili na DISCOVERY:)
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Galaretka z kiwi

Post autor: DMchemik »

najlepiej zrobić koktail z owoców z dodatkiem kiwi na zsiadłym mleku, odczekać ze 2 godziny i dopiero wypić, wrażenie zapamiętacie na długo:)
Asia:)
Posty: 96
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 18:07

Re: Galaretka z kiwi

Post autor: Asia:) »

DMchemik pisze:najlepiej zrobić koktail z owoców z dodatkiem kiwi na zsiadłym mleku, odczekać ze 2 godziny i dopiero wypić, wrażenie zapamiętacie na długo:)
a że tak zapytam - co z tego wyjdzie? i dlaczego wrażenia mamy zapamiętać na długo? P
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości