DNA i mRNA - wątpliwości.

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
pytajnikkk
Posty: 4
Rejestracja: 4 wrz 2010, o 16:56

DNA i mRNA - wątpliwości.

Post autor: pytajnikkk »

Witam !

Chciałabym zapytać czy dobrze rozmuję to oto zadanie :

1) Kolejność nukleotydów w pewnej nici DNA jest następująca : ACTTGCAAAGCCTATAGAAC

a) Dopisz nić komplementarną DNA :
Nić matrycowa DNA :
ACTTGCAAAGCCTATAGAAC
Nić komlementarna DNA :
TGAACGTTTCGGATATCTTG

b) Dopisz nić komplementarną RNA :

Czyli powtórnie przepisuję nić matrycową DNA ?
ACTTGCAAAGCCTATAGAAC
Nić komplementarna RNA :
UGUUCGUUUCGGUUAUCUUG
Wydaje mi się, iż tutaj nastąpiła transkrypcja - czy mam rację ? Czy muszę na nici RNA dopisać tutaj start i stop oraz podpisać trójki nukleotydów ?

Z góry dziękuję za pomoc !
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: DNA i mRNA - wątpliwości.

Post autor: malgosi35 »

pytajnikkk pisze:Witam !

Chciałabym zapytać czy dobrze rozmuję to oto zadanie :

1) Kolejność nukleotydów w pewnej nici DNA jest następująca : ACTTGCAAAGCCTATAGAAC

a) Dopisz nić komplementarną DNA :
Nić matrycowa DNA :
ACTTGCAAAGCCTATAGAAC
Nić komlementarna DNA :
TGAACGTTTCGGATATCTTG
Dobrze
b) Dopisz nić komplementarną RNA :

Czyli powtórnie przepisuję nić matrycową DNA ?
ACTTGCAAAGCCTATAGAAC
Nić komplementarna RNA :
UGUUCGUUUCGGUUAUCUUG
SPRAWDŻ
UGAACGUUUCGGAUAUCUUG
Wydaje mi się, iż tutaj nastąpiła transkrypcja - czy mam rację ?
TAK
Czy muszę na nici RNA dopisać tutaj start i stop oraz podpisać trójki nukleotydów ?
nie
pytajnikkk
Posty: 4
Rejestracja: 4 wrz 2010, o 16:56

Re: DNA i mRNA - wątpliwości.

Post autor: pytajnikkk »

b) Dopisz nić komplementarną RNA :

Czyli powtórnie przepisuję nić matrycową DNA ?
ACTTGCAAAGCCTATAGAAC
Nić komplementarna RNA :
UGUUCGUUUCGGUUAUCUUG

Dlaczego ten wytłuszczony fragment jest źle ? Skoro przepisuję z DNA na RNA to na RNA mam A-U i C-G, prawda ? I dlaczego na owej nici nie piszę START, STOP oraz nie podpisuję trójek nukleotydów ?

Dziękuję !
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: DNA i mRNA - wątpliwości.

Post autor: malgosi35 »

A-U
T-A
C-G
G-C
UGUUCGUUUCGGUUAUCUUG
Sprawdź
Czyli powtórnie przepisuję nić matrycową DNA ?
Dlaczego powtórnie? To jest tylko zadanie sprawdzające czy znasz zasady kodowania informacji genetycznej. Tworzenie komplementarnej nici DNA to właśnie sprawdzenie czy wiesz o co chodzi
I dlaczego na owej nici nie piszę START, STOP oraz nie podpisuję trójek nukleotydów ?
Bo to jest zadanie. Średnia długość genu np. u człowieka to 1000 nukleotydów a nie 20 jak w twoim i jest to fragment nici DNA a nie gen
pytajnikkk
Posty: 4
Rejestracja: 4 wrz 2010, o 16:56

Re: DNA i mRNA - wątpliwości.

Post autor: pytajnikkk »

Witam !

Z góry dziękuję za odpowiedź !

Chciałam zapytać jeszcze o jedno : wiemy, ze DNA jest dwuniciowe i zawiera w sobie informację genetyczną danego osobnika oraz mieści się w jądrze komórkowym i nie może go opuścić, ale wysyła sygnały za pomocą małych wypustek w cytoplaźmie - mRNA, tzw. messengerem.

Moje pytanie brzmi :
a) Czym różni się nić matrycowa od komplementarnej ?
b) W jakim celu dokonuje się tworzenia tych doatkowych nici czyli kolejnego przepisania ? Po to by geny się rozprzestrzeniły po organiźmie ? Nie rozumiem istosty transkrypcji i translacji.
c) Czy mylę się myśląc iż, DNA buduje gen ? Czym różni się DNA od genu, że na pierwszym nie zaznaczamy START/STOP czy nie oznaczamy trójek nukleotydów ?

Dziękuję !
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: DNA i mRNA - wątpliwości.

Post autor: malgosi35 »

a) Czym różni się nić matrycowa od komplementarnej ?

nić komplementarna to inaczej nić kodująca. Na niej właśnie jest zakodowany dany gen (geny). Przepisujemy z matrycowej by na mRNA była taka sama informacja jak w DNA.
Jądro to sejf w którym jest przechowywana informacja genetyczna (plany). Ta informacja będzie wielokrotnie wykorzystywana przy produkcji różnych białek.
DNA ma dwie nici - to tak jakby był oryginał informacji i kopia (negatyw)


b) W jakim celu dokonuje się tworzenia tych doatkowych nici czyli kolejnego przepisania ?

Fabryka białka znajduje się w cytoplażmie - to rybosomy. Białka muszą być tworzone na podstawie planów, te plany są w sejfie (jądrze). Musimy zrobić kopię, która jako jednoniciowa bez problemu opuści jądro i podąży do rybosomów (fabryki). tą kopią jest pojedyńcza cząsteczka mRNA. W rzeczywistości ma ona kodon start i stop. W zadaniach się tego nie uwzględnia.

Po to by geny się rozprzestrzeniły po organiźmie ? Nie rozumiem istosty transkrypcji i translacji.

Po to by tworzyć białka: strukturalne (budujące), funkcjonalne (enzymy, hormony) Wszystko inne możemy pobrać i wbudować. Białka tworzymy. Dzięki temu rozwijamysię, rośniemy,

c) Czy mylę się myśląc iż, DNA buduje gen ? Czym różni się DNA od genu, że na pierwszym nie zaznaczamy START/STOP czy nie oznaczamy trójek nukleotydów ?

hm.
Człowiek w komórce ciała ma 46 chromosomów. Czyli ma 46 cząsteczek DNA. W każdej cząsteczce DNA jest wiele genów ułożonych liniowo. To tak jak kolejne zdania w opowiadaniu. Zaczynają się dużą literą (kodon start) a kończą kropką (kodon stop).

ale wysyła sygnały za pomocą małych wypustek w cytoplaźmie - mRNA, tzw. messengerem.
To nie są wypuski tylko kopie DNA.
pytajnikkk
Posty: 4
Rejestracja: 4 wrz 2010, o 16:56

Re: DNA i mRNA - wątpliwości.

Post autor: pytajnikkk »

Witam !

Z góry dziękuję za odpowiedź !

1) Nić komplementarna to inaczej nić kodująca.
2) Nić komlepentarna to nić wiodąca, a może jest nią matrycowa ?

Znasz następującą sekwencję aminokwasów : ASP. HIS. SER. LEU.
a) Wskaż nić mRNA, na której ten peptyd powstał.
b) Wskaż nić wiodącą DNA


Najpierw podaję nić ( jaką ? ) mRNA :

GAUCAUUCUUUA ( na podstawie tabeli) Czy na tej nici mam pisać START i STOP oraz nazwy trójek nukleotydów ?

I teraz jaj nazwać tą drugą nić, którą będę tworzyć do mRNA ?
CUAGUAAGAAAU Czy coś tu zaznaczam ?

B) Teraz nie wiem, którą nić obrać za bazę do utoworzenia owego podpunktu .

* Chciałam także zapytać po co koduje się owe białka ? W obronie czy ochronie przed czym ?

Bardzo dziękuję za pomoc !
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: DNA i mRNA - wątpliwości.

Post autor: malgosi35 »

1) Nić komplementarna to inaczej nić kodująca.
Nie
Do nici kodującej komplementarna jest nić matrycowa
Do nici matrycowej komplementarna jest nić kodująca
Zależy którą masz podaną w zadaniu.
2) Nić komlepentarna to nić wiodąca, a może jest nią matrycowa ?
Replikacja nici DNA odbywa się w obu kierunkach więc raz nicią wiodącą jest matryca a raz nić kodująca.
Znasz następującą sekwencję aminokwasów : ASP. HIS. SER. LEU.
a) Wskaż nić mRNA, na której ten peptyd powstał.
ASP. HIS. SER. LEU.
GAUCAUUCUUAA - mRNA

CTAGTAAGAATT - DNA nic matrycowa
GATCATTCTTAA - DNA nić kodująca
Czy na tej nici mam pisać START i STOP oraz nazwy trójek nukleotydów ?
Po co ja pisałam wcześniejsze posty?
Niestouje się dodawania kodonów start i stop, chyba że nauczyciel twój tego wymaga.
I teraz jaj nazwać tą drugą nić, którą będę tworzyć do mRNA ?
CUAGUAAGAAAU Czy coś tu zaznaczam ?
Nauczyciel aby sprawdzić czy wiesz i rozumiesz każe ci na podstawie RNA stworzyć nić DNA czyli przeprowadzić odwrotną transkrypcję.
Jeśli rozumiesz transkrypcję to to jest odwrotnie.

Teraz nie wiem, którą nić obrać za bazę do utoworzenia owego podpunktu .
masz matrycową to tworzysz kodującą
b) Wskaż nić wiodącą DNA
Pojęcie nici wiodącej dotyczy replikacji a to nie ma związku z biosyntezą białka.
* Chciałam także zapytać po co koduje się owe białka ? W obronie czy ochronie przed czym ?
Dlaczego nie czytasz postów?
Po to by tworzyć białka: strukturalne (budujące), funkcjonalne (enzymy, hormony) Wszystko inne możemy pobrać i wbudować. Białka tworzymy. Dzięki temu rozwijamysię, rośniemy,
Jak zjesz czekoladę to w komórkach twojej trzustki zachodzi transkrypcja genu kodującego insulinę i translacja dzięki której powstaje białko - insulina.
Poczytajsobie o roli białek. Informacja o budowie naszych białek zawarta jest w DNA.



Bardzo dziękuję za pomoc !
anna123
Posty: 2
Rejestracja: 4 wrz 2011, o 10:55

Re: DNA i mRNA - wątpliwości.

Post autor: anna123 »

Witam, mam pytanie
Dlaczego w definicji genu nie uwzględniono kolejności nukleotydów w kwasie RNA? baardzo proszę o szybką odpowiedź
gudziek
Posty: 2
Rejestracja: 20 lut 2013, o 00:34

Re: DNA i mRNA - wątpliwości.

Post autor: gudziek »

malgosi35, Dobry wieczor pisze z taka prosba czy mogla bys mi pomoc w napisaniu nici komplementarnej Siedze nad tym zadaniem i kilkoma jeszcze od 20 i wymiekam.
Podaje nić wyjsciowa: ATTTGCGCTAGCTACCCTAGACCTTT
Z gory dziekuje za pomoc
Artefakt
Posty: 1
Rejestracja: 15 gru 2014, o 16:23

Re: DNA i mRNA - wątpliwości.

Post autor: Artefakt »

Witam, mam zadanie: Podano fragment DNA. Utwórz nić matrycową DNA i nić mRNA.
Dobrze je rozwiązałam?
5 TACGGGTATATG 3 - nić kodująca
3 ATGCCCATATAC 5 - nić matrycowa DNA
5 UACGGGUAUAUG 3 - nić mRNA
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: DNA i mRNA - wątpliwości.

Post autor: AnnaWP »

dobrze
Awatar użytkownika
maciej12398
Posty: 19
Rejestracja: 5 lis 2013, o 16:16

Re: DNA i mRNA - wątpliwości.

Post autor: maciej12398 »

A ja mam takie pytanie z transkrypcji, Mam w notatce z lekcji "(.) gotowy mRNA odłącza się od DNA i u eukariantów ulega modyfikacji, po czym opuszcza jądro i przemieszcza się do rybosomów." Pytanie: dlaczego ulego modyfikacji? O co chodzi?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość