Co to jest AKT?

Studia na kierunku chemia i biochemia. Pytania dotyczące rekrutacji oraz punktacji przy wyborze chemii na studia. Wykaz książek do nauki chemii.
mario425
Posty: 118
Rejestracja: 8 wrz 2006, o 22:48

Co to jest AKT?

Post autor: mario425 »

Mam takie pytanie, a nigdzie tego nie mogę znaleźć. Co to jest AKT? Nie chodzi mi oczywiście o żaden tam nagi obraz czy coś:). Wiem, że to jakaś substancja (związek) chemiczna. Ale nic poza tym.
Ostatnio zmieniony 8 paź 2006, o 14:29 przez mario425, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Co to jest AKT?

Post autor: MiRACiDiUM »

Jest to amid kwasu tiooctowego CH3SNH2, który hydrolizuje z wydzieleniem siarkowodoru. Używa go się w analizie do wydzielenia siarczków II grupy kationów.
madzia_h
Posty: 1
Rejestracja: 28 sie 2006, o 17:46

Re: Co to jest AKT?

Post autor: madzia_h »

a także w analizie grupy III kationów, wytwarza sie wtedy (NH4)2S.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Co to jest AKT?

Post autor: tin »

Z tego co sie uczyłem AKT to odczynnik grupowy kartionów III grupy (AKT w rozcieńczonym H2SO4) i IV grupy (AKT wobec NH3xH2O i NH4Cl). Bo w tych grupach możliwe jest powstanie nierozpuszczalnych siarczków.
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Co to jest AKT?

Post autor: MiRACiDiUM »

tin pisze:IV grupy (AKT wobec NH3xH2O i NH4Cl). Bo w tych grupach możliwe jest powstanie nierozpuszczalnych siarczków.
Dla IV grupy używaliśmy węglanu amonu w środowisku bufora amonowego, ale możliwe, że są też inne metody analizy.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Co to jest AKT?

Post autor: tin »

Może nam psorka źle numery grup podała, bo węglan amonu używamy dla II grupy(Ba2+, Sr2+, Ca2+).
Mam nadzieje, że sie nie ucze niepoprawanej numeracji.
go¶æ

Re: Co to jest AKT?

Post autor: go¶æ »

to nie jest zla numeracja, tylko po prostu czasem IV grupa jest traktowana jak II. Ba, Sr i Ca moga wytracac sie z grupami wczesniejszymi jako trudno rozpuszczalne siarczany.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Co to jest AKT?

Post autor: DMchemik »

Chyba jednak się uczysz Tin, Ba itp są w czwartej grupie analitycznej, dla ścisłości dodam:

I - graupa kwasu solnego

II - grupa siarkowodoru w środowisku kwaśnym

III - grupa siarkowodoru w środowisku zasadowym, zbuforowanym (niekoniecznie bufor amonowy, jak powiedział Miracidium)

IV - grupa węglanu amonu

Natomiast standardowy tok analizy nie przewiduje użycia kwasu siarkowego jako odczynnika grupowego (nawet nie ma takiej grupy analitycznej), stąd nie wiem skąd bar miałby być w drugierj grupie
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Co to jest AKT?

Post autor: tin »

To wszystko zalezy od podziału. Ja ucze się wg. Analizy chemicznej Lipiec, Szmal i tam własnie taki podział jest. Ten o którm mówisz jest teraz częściej uzywany, ale moja psorka jest starej daty i bardziej przekonana do tamtego.
Madja
Posty: 106
Rejestracja: 8 mar 2006, o 14:55

Re: Co to jest AKT?

Post autor: Madja »

Nawet nie trzeba być starej daty, żeby taki podział stosować. Ja mam Lipca i Szmala z 1997 i jest tu rzeczywiście taki pokręcony podział Ja jednak korzystam ze skryptu naszej uczelni (z 1979 r., więc jeszcze starszej daty ) i mam taki podział, jaki przedstawił DMchemik
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Co to jest AKT?

Post autor: DMchemik »

jak teraz sprawdzam, to to jest podział wg Bunsena. Innego podziału nie widzę. Ale na codzień jestem organikiem i mam prawo nie orientować się najlepiej w chemii analitycznej
zuzka2216
Posty: 1
Rejestracja: 19 sty 2011, o 12:58

Re: Co to jest AKT?

Post autor: zuzka2216 »

hej, powiedzcie mi prosze dlaczego przy użyciu AKT można otrzymać siarczki metali
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Co to jest AKT?

Post autor: Batha »

w wyniku hydrolizy powoli powstaje jon siarczkowy, który strąca jony metali w postaci soli (strącanie homogeniczne- osad gruboziarnisty). Użycie gazowego siarkowodoru jest niewygodne i niebezpieczne, a strącanie inną solą np Na2S też jest niekorzystne, gdyż jony siarczkowe powstają nagle i jest ich dużo. osad w tym przypadku jest drobnoziarnisty
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość