Co to za robak?

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
wojti
Posty: 1
Rejestracja: 19 maja 2009, o 21:12

Co to za robak?

Post autor: wojti »

Witam serdecznie

Natknąłem się na stryszku na robaki -bardzo małe -jak główka od szpilki. Mógłby mi ktoś pomóc w identyfikacji ?

Niestety są tak małe, że aparat mi już nie wyrabia -mają ok 1 mm. To, na czym je sfotografowałem, to wyłącznik od światła (tak dla wyobrażenia skali wielkości).
Jak się ich pozbyć z mieszkania? Są małe ale jest ich dużo

Pozdrawiam
Wojtek
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Co to za robak?

Post autor: WojtekB »

wojti pisze:Natknąłem się na stryszku na robaki -bardzo małe -jak główka od szpilki. Mógłby mi ktoś pomóc w identyfikacji ?
wojti pisze:Niestety są tak małe, że aparat mi już nie wyrabia -mają ok 1 mm. To, na czym je sfotografowałem, to wyłącznik od światła (tak dla wyobrażenia skali wielkości).
Nie chcę wprowadzać w błąd (no niestety zdjęcie nie pokazuje nic szczególnego - nawet mam trudność z odróżnieniem czy to co widać na zdjęciu posiada cztery pary odnóży czy też trzy pary odnóży i jedną parę czułek )

Moje podejrzenia padają, na jakieś pluskwiaki albo z innej beczki - pajęczaki

W tym wypadku czekam na jakiś bardzo szczegółowy opis ewentualnie lepsze zdjęcie (choć pisałeś, że Twój aparat się nie wyrabia ).
anuskaania
Posty: 2
Rejestracja: 13 wrz 2010, o 17:52

Re: Co to za robak?

Post autor: anuskaania »

Witam.
Dwa dni temu wprowadziłyśmy się z koleżankami do nowego mieszkania.
Na ichniejszym parapecie pojawiły się wczoraj małe robaczki. Jest ich mnóstwo. Są bardzo maleńkie - każdy około 1-2 mm. Poruszają się jak gąsienice. Zdają się nie mieć ani nóżek, ani skrzydełek, ale bardzo trudno to określić, przez ich niewielkie rozmiary.

Zdjęcia są zrobione jakieś 20 minut po tym, jak jedna z dziewczyn odkurzyła parapet, i cały (wraz z żaluzjami) przetarła środkiem do czyszczenia.

Byłabym wdzięczna za wszelkie informacje ich dotyczące, szczególnie sposobu pozbycia się owych nieproszonych lokatorów.
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Re: Co to za robak?

Post autor: pio91 »

To wygląda na gąsienicę ćmy (miernikowca), dość wychudzoną. Może jaja zostały zawleczone na jakiejś roślinie.
Awatar użytkownika
Pleiades
Posty: 14
Rejestracja: 1 wrz 2010, o 12:49

Re: Co to za robak?

Post autor: Pleiades »

Uch, jak ja nie lubię określenia robak co do owadów lub pajęczaków

A na pierwszych zdjęciach w tym wątku widze zdecydowanie jakieś pajęczaki, a na ostatnich - jakieś gąsienice (postacie larwalne motyli). Więcej nie wiem, bo ta gąsienica wygląda na L1 lub L2, a wtedy trudno czasami określić gatunek
anuskaania
Posty: 2
Rejestracja: 13 wrz 2010, o 17:52

Re: Co to za robak?

Post autor: anuskaania »

Przepraszam za źle dobrane słownictwo, ale w ogóle się nie znam.
Czy jest jakiś sposób aby pożegnać się ze stworzonkami?
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Re: Co to za robak?

Post autor: pio91 »

Jeśli nie są na roślinach żywicielskich to same zdechną. Ta na zdjęciu jest bardzo wychudzona - najpewniej nie do uratowania. Ich dni są policzone, padną w przeciągu 1-2 dni. Najlepiej wyrzuć znalezione na dwór, zawsze mają jakąś szansę, chociaż mała ale jest
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości