Zapłodnienie wewnętrzne i zewnętrzne

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
Marta_Evans
Posty: 16
Rejestracja: 14 sty 2007, o 17:00

Zapłodnienie wewnętrzne i zewnętrzne

Post autor: Marta_Evans »

Jakie zapłodnienie jest korzystniejsze, wewnętrzne czy zewnętrzne? Dlaczego? Wydaje mi się, że zapłodnienie wewnętrzne, ale nie umiem za bardzo wyjaśnić czemu.
Matty86
Posty: 118
Rejestracja: 20 lut 2006, o 19:16

Re: Zapłodnienie wewnętrzne i zewnętrzne

Post autor: Matty86 »

wew bo jest skuteczniejsze?
Awatar użytkownika
Anex
Posty: 679
Rejestracja: 25 paź 2006, o 18:24

Re: Zapłodnienie wewnętrzne i zewnętrzne

Post autor: Anex »

Bo zewnętrzne zachodzi praktycznie przy udziałe wody, czyli musi być określone środowisko, a w zewnętrznym to raczej wszystko jedno gdzie.
EdyŚka*

Re: Zapłodnienie wewnętrzne i zewnętrzne

Post autor: EdyŚka* »

Moim zdanie zapołdonienie zewnętrzne jest mało skuteczne, ponieważ zapłodnione komórki znajdują się poza organizmem matki i są bardziej narażone na losowe uszkodzenia. Np. Skrzek - czyli jaja składane przez płazy w postaci pakietów (żaby).
Skrzek zostaje polany przez samca mleczkiem zawierajacym plemniki. Oczywiście to wszystko zachodzi w środowisku wodnym, gdzie jaja są narażone na zbyt silny prąd, czy działania innych organizmów.

Natomiast zapłodnienie wewnętrzne ochrania młode organizmy przed działaniem czynników zewnętrznych, osobniki nie umierają z przyczyn losowych, większa skuteczność.
anai
Posty: 29
Rejestracja: 11 gru 2006, o 18:02

Re: Zapłodnienie wewnętrzne i zewnętrzne

Post autor: anai »

Zapłodnienie wewnętrzne jest skuteczniejsze niż zewnętrzne, chociażby nawet dlatego że nie wymaga tak ogromnej liczby plemników i jaj.

Ponadto
Zapłownienie zewnętrzne jest stosunkowo mało wydajne ( ze zwględu na ograniczoną w czasie zdolność plemników do zapłodnienia oraz rozmaite zagrożenie zewnętrzne), a jego skuteczność zależy od odległości jaka dzieli złożone do wody gamety. Wg mnie nie bez znaczenia jest również fakt, że srodowisko wodne jest albo hipotoniczne (wody słodkie), albo hipertoniczne ( większość wód morskich) w stosunku do gamet, co po pewnym czasie powoduje ich pęcznienie lub plazmolizę, a w końcu śmierć.

W zapłodnieniu wewnętrznym zaś plemini sabardziej bezpieczne ( są chronione przed szkodliwymi wpływami srodowiska zewnętrznego).
Jucha-klucha
Posty: 33
Rejestracja: 19 sty 2007, o 19:26

Re: Zapłodnienie wewnętrzne i zewnętrzne

Post autor: Jucha-klucha »

wewnętrzne, tak myśle. w organiźmie matki płód jest bezpieczniejszy i chociarz często rodzi się tylko jeden organizm to ma on duże szanse na osiągnięcie dorosłości, wydanie potomstwa i zachowanie gatunku.
patji
Posty: 2
Rejestracja: 17 mar 2017, o 11:18

Re: Zapłodnienie wewnętrzne i zewnętrzne

Post autor: patji »

Wszystko spoko, ale według mnie nikt nie nadaje ogólnego znaczenia, bo jeszcze nie słyszałam o ciężarnym stawonogu
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Zapłodnienie wewnętrzne i zewnętrzne

Post autor: AnnaWP »

patji pisze:Wszystko spoko, ale według mnie nikt nie nadaje ogólnego znaczenia, bo jeszcze nie słyszałam o ciężarnym stawonogu
co to ma znaczyć?
Mało słyszałaś. Wiele stawonogów opiekuje się jajami i nosi je w jamach ciała lub przytrzymuje odnóżami tak, że jest to odpowiednikiem jajożyworodności. U jednego gatunku lub rodzaju pluskwiaka wytwarza się analog łożyska - co jest już dużym ewenementem.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość