Pytanie o nazwę pewnego hormonu...

Forum neurobiologiczne, którego przedmiotem dyskusji są badania nad układem nerwowym człowieka i innych organizmów
nouvelle
Posty: 1
Rejestracja: 27 wrz 2010, o 18:08

Pytanie o nazwę pewnego hormonu...

Post autor: nouvelle »

Wydaje mi się, że to jest pasujący dział na ten temat - jeżeli nie, przepraszam
Moje pytanie jest nietypowe i dość trudne do odpowiedzenia. Otóż kiedyś oglądałam program popularnonaukowy (bodajże Discovery Science czy coś w tym rodzaju) i jego tematem były hormony stresu. Oprócz oczywistych hormonów takich jak adrenalina, było tam mówione o jeszcze jednym hormonie.
Działał on nie tyle na mięśnie, ile na mózg, przyspieszając jego pracę. (Było pokazane doświadczenie, w którym ludzie mieli przed oczami zamontowany zegar odliczające dziesiąte części sekund. W sytuacji bezstresowej nie byli w stanie zarejestrować poszczególnych dziesiątych sekund, za to kiedy skakali na bungee, udawało im się to - właśnie za pośrednictwem tego hormonu).
Niestety, kompletnie nie pamiętam, jak ów hormon się nazywał Wydaje mi się, że zaczynał się na o", ale nie jestem pewna.
Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc
Awatar użytkownika
neocortex
Posty: 255
Rejestracja: 9 kwie 2010, o 17:34

Re: Pytanie o nazwę pewnego hormonu...

Post autor: neocortex »

Tradycyjnie drugi hormon stresu to kortyzol, z tym, że nie bardzo się na o zaczyna.
Awatar użytkownika
Litawor
Posty: 340
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 12:05

Re: Pytanie o nazwę pewnego hormonu...

Post autor: Litawor »

Jedyny pobudzający hormon zaczynający się na o", jaki znam, to oreksyna, a właściwie oreksyny. Ale to nie są żadne hormony stresu, chociaż pewnie na Discovery mogli tak powiedzieć.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość