Prawa Mendla

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
mikebarca
Posty: 2
Rejestracja: 16 gru 2008, o 14:02

Prawa Mendla

Post autor: mikebarca »

Jakby ktoś chciał podzielić się rozwiązaniami nawet na jedno z tych pytań. będę wdzięczny

1) Jakie możliwe genotypy otrzymamy w pokoleniu F1 krzyżując ze sobą dwa osobniki o genotypie Bb. Podaj stosunek procentowy tych genotypów.

2) Skrzyżowano ze sobą dwa szczury o sierści szarej W wyniku tej krzyżówki otrzymano 75% osobników o sierści szarej oraz 25% osobników o sierści czarnej. Ustal możliwe genotypy rodziców i potomstwa.

3) U królików umaszczenie łaciate (S) dominuje nad jednolitym (s), a barwa czarna (B) nad barwą brązową (b). Łaciatego brązowego królika skrzyżowano z jednolicie czarnym i całe potomstwo F1 było w czarne łaty. Jaki był genotyp rodziców? Jaki genotyp otrzymano w F2 po skrzyżowaniu osobników w czarne łaty?

4) Jaki genotyp mieli rodzice, których potomstwo składało się z 50% osobników Aa i 50% osobników aa:
a) Aa i AA b) Aa i Aa c) AA i aa d) Aa i aa .
meduza
Posty: 195
Rejestracja: 9 gru 2008, o 18:58

Re: Prawa Mendla

Post autor: meduza »

1) BB-25% Bb 50% bb 25%
2) szara barwa to cecha recesywna chyba, żółta która jest letalna (w układzie homozygotycznym) jest dominująca, a czarna jest jaka
3) P: SSbb x ssBB
F1: SsBb
F2: zrób krzyżówkę pokolenia F1 i wyjdzie trochę za długo wypisywać
4) d
brucelolscot
Posty: 183
Rejestracja: 4 gru 2008, o 14:52

Re: Prawa Mendla

Post autor: brucelolscot »

meduza pisze:2) szara barwa to cecha recesywna chyba, żółta która jest letalna (w układzie homozygotycznym) jest dominująca, a czarna jest jaka
Nie ma tu mowy o plejotropizmie :p w zadaniu
a po za tym jak by byl plejotropiz to by byl stosunek 2:1.
Prawidłowa odpowiedz to ze rodzice byli heterozygotami.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Prawa Mendla

Post autor: malgosi35 »

brucelolscot pisze:Nie ma tu mowy o plejotropizmie :p w zadaniu
meduzie chodziło nie o plejotropizm tylko o geny letalne.
Rozszczepienie 3:1 więc nie ma mowy o letalności, a tym bardziej o plejotropi.
mikebarca
Posty: 2
Rejestracja: 16 gru 2008, o 14:02

Re: Prawa Mendla

Post autor: mikebarca »

Załamka. jednak co do rozwiązań się myliłem. może ktoś mi wypisać rozwiązania całe z wytłumaczeniem. Umiem teorie i te proste zadania ale togo już nie. Proszę pomóżcie
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Prawa Mendla

Post autor: malgosi35 »

mikebarca pisze:1) Jakie możliwe genotypy otrzymamy w pokoleniu F1 krzyżując ze sobą dwa osobniki o genotypie Bb. Podaj stosunek procentowy tych genotypów.
mikebarca pisze:Umiem teorie i te proste zadania ale togo już nie.
To jest najprostze zadanie z możliwych:
Aa*Aa
meduza
Posty: 195
Rejestracja: 9 gru 2008, o 18:58

Re: Prawa Mendla

Post autor: meduza »

brucelolscot pisze:Nie ma tu mowy o plejotropizmie :p
tak, nie chodziło mi o plejotropizm
poprostu zapytałam jak będzie z tymi genami na barwę szarą i czarną, bo miałam podobne zadanie z barwą żółtą, która jest dominująca i w układzie homozygotycznym jest letalna. W moim zadaniu barwa szara była recesywną, stąd pytanie, jak jest to ujęte w tym zadaniu. Tak dla wyjaśnienia
Załamka. jednak co do rozwiązań się myliłem. może ktoś mi wypisać rozwiązania całe z wytłumaczeniem. Umiem teorie i te proste zadania ale togo już nie. Proszę pomóżcie
Pierwsze jak napisała malgosi35, jest banalne i wystarczy skrzyżować osobniki o podanym genotypie. Zadanie 4, jeżeli masz z tym problem to zrób każdy punkt po kolei i eliminują błędne
co do zadania 3: łaciaty i brązowy króli musi mieć fenotyp SSbb, ponieważ, aby ujawniła się brązowa barwa muszą być dwa alle recesywne. Drugi królik jest jednolity i czarny. Dlaczego ssBB? ponieważ allel warunkujący brak łat również jest recesywny i muszą być dwa te allele w genotypie królika. A teraz dlaczego u pierwszego są dwa allele dominujące na łaty, a u drugiego na kolor czarny? Ponieważ pokolenie F1 jest czarne i łaciate, a więc allel recesywny na kolor brązowy, musi zostaćprzykry przez allel warunkujący czarną sierść, aby się nie ujawnił tak samo jest z łatami
Mam nadzieję, że nie nakręciłam jeszcze bardziej i cokolwiek lepiej zrozumiesz
Pozdrawiam
brucelolscot
Posty: 183
Rejestracja: 4 gru 2008, o 14:52

Re: Prawa Mendla

Post autor: brucelolscot »

meduza pisze: tak, nie chodziło mi o plejotropizm
poprostu zapytałam jak będzie z tymi genami na barwę szarą i czarną, bo miałam podobne zadanie z barwą żółtą, która jest dominująca i w układzie homozygotycznym jest letalna. W moim zadaniu barwa szara była recesywną, stąd pytanie, jak jest to ujęte w tym zadaniu. Tak dla wyjaśnienia
Właśnie tez miałem podobne zadanie ze żółta barwa to dominująca i w układzie homozygotycznym powodowała śmierć. W tym zadaniu chodziło o plejotropizm, i wywnioskowałem ze pewnie tez miałaś to zadanie
sorry za zamieszanie
pozdrawiam
klauduska
Posty: 2
Rejestracja: 6 gru 2010, o 16:59

Re: Prawa Mendla

Post autor: klauduska »

ja tego nie kapcze.
meduza
Posty: 195
Rejestracja: 9 gru 2008, o 18:58

Re: Prawa Mendla

Post autor: meduza »

klauduska pisze: ja tego nie kapcze.
zacznij od najprostszych przykładów i sukcesywnie przechodź do trudniejszych a wszystko się rozjaśni
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość