Osmoza

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
Mucha
Posty: 2
Rejestracja: 24 sty 2007, o 11:03

Osmoza

Post autor: Mucha »

Mam do was wszystkich prośbe. Mógłby mi ktoś napisać gdzie można dostrzec zjawisko osmozy w życiu roślin? Pomóżcie znękanej uczennicy
Ostatnio zmieniony 4 sie 2008, o 22:06 przez Mucha, łącznie zmieniany 1 raz.
Chodar
Posty: 26
Rejestracja: 30 gru 2006, o 14:28

Re: Osmoza

Post autor: Chodar »

jest dyfuzja cząsteczek rozpuszczalnika, np. wody przez membranę półprzepuszczalną, np. błonę komórkową oddzielającą dwa roztwory różniące się potencjałami chemicznymi. Czyli wszędzie tam gdzie jest różnica stężeń, i przenika z roztworu o stężeniu mniejszym do roztworu o stężeniu większym.
Mucha
Posty: 2
Rejestracja: 24 sty 2007, o 11:03

Re: Osmoza

Post autor: Mucha »

.yhym. dzięki
RastaEko
Posty: 17
Rejestracja: 23 sty 2007, o 21:41

Re: Osmoza

Post autor: RastaEko »

Np u roslin wodnych
Arkadio
Posty: 3
Rejestracja: 29 sty 2007, o 18:16

Re: Osmoza

Post autor: Arkadio »

Według mnie warto zwrócić uwagę na przyczynę tego, dlaczego rośliny giną pod wpływem soli.

W normalnych warunkach roślina może pobierać rozpuszczone w wodzie składniki pokarmowe, bo roztwór hipertoniczny znajduje się wewnątrz organizmu, a na zewnątrz mamy do czynienia z roztworem hipotonicznym (czyli słabszym). Woda o dużym stężeniu soli staje się roztworem hipertonicznym w stosunku do roztworu w organizmie rośliny. Występuje zjawisko suszy fizjologicznej. Na zasadzie osmozy roślina traci wodę, bo przenika ona z roztworu hipotonicznego do hipertonicznego.
Ten przykład prezentuje osmozę jako drogę pobierania przez rośliny składników pokarmowych oraz ciekawostkę dotyczącą suszy fizjologicznej wywołanej przez zbyt wysokie stężenie soli w glebie, co niekorzystnie wpływa na rośliny.
Dlatego nie powinno się posypywać dróg solą.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości