Jak to jest z dziedziczeniem dziurki w podbródku?

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
winaticy
Posty: 1
Rejestracja: 20 gru 2010, o 13:24

Jak to jest z dziedziczeniem dziurki w podbródku?

Post autor: winaticy »

Witam forumowiczów. Jestem tu nowa, dlatego proszę o wyrozumiałość, gdy popełnię jakieś poux pas.

Od pewnego czasu nurtuje mnie pewna rzecz, a mianowicie dziedziczenie dziurki w podbródku. Jakiś czas temu usłyszałam przypadkiem, że jeśli dziecko ma takową dziurkę, a jego rodzice nie mają, to na 100 % nie są to jego biologiczni rodzice. Zaciekawiło mnie to, ale wkrótce zapomniałam o tym fakcie. Aż do zeszłej soboty, gdy poznałam rodziców mojej przyjaciółki.

Oboje mają dziurkę w podbródku. Moja przyjaciółka dziurki nie posiada. Zatkało mnie i czym prędzej z tamtąd zwiałam, zanim czegokolwiek się domyśliła. Przez cały tydzień przekopywałam Internet, ale nie znalazłam nic na ten temat. Wujek Google milczy, więc nie odsyłajcie mnie do niego. Chciałabym tylko z czystej ciekawości dowiedzieć się, jak to jest z tymi podbródkami?

Bardzo proszę o wyczerpującą odpowiedź. W jaki sposób dziedziczona jest ta cecha? Czy jest sprzężona z płcią? Autosomalna czy dominująca? Nie daje mi to spokoju.

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

Pozdrawiam, winaticy.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Jak to jest z dziedziczeniem dziurki w podbródku?

Post autor: malgosi35 »

A -dołek
a-brak dołka

Rodzice: Aa*Aa (z dołkami)
dzieci: AA,Aa,aa - to ostatnie bez dołka.
Poza tym cecha ma różną ekspresję i penetrację. U mojej soistry dołek pojawił się jak przekroczyła 30-stkę.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość