Bilans elektronowy

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
margharetka
Posty: 79
Rejestracja: 29 sty 2011, o 17:59

Bilans elektronowy

Post autor: margharetka »

Witajcie, znowu mam pytanie, tym razem z matury 2009 Tlenek żelaza(III) reaguje w obecności mocnych zasad z silnymi utleniaczami, np. z chlorem,
według następującego schematu:
Fe2O3 + Cl2 + OH − → FeO4^2- + Cl- + H2O
trzeba uzupełnić współczynniki stechiometryczne metodą bilansu elektronowego
robiłam to w taki sposób, że Fe na 3 stopniu utlenienia oddaje 3e- itd.powstaje Fe na 6 st utlenienia (rozpatrywałam w równaniach połówkowych tylko żelazo i chlor), natomiast w odp jest

Bilans elektronowy:
Fe2O3 + 10 OH− → 2FeO4^2- + 5H2O + 6e–
Cl2 + 2e– → 2Cl − / (· 3), dlaczego?
york
Posty: 1902
Rejestracja: 27 gru 2007, o 22:05

Re: Bilans elektronowy

Post autor: york »

co dlaczego, bilans jest zrobiony i co dlaczego
Awatar użytkownika
orsime
Posty: 133
Rejestracja: 26 lut 2010, o 23:28

Re: Bilans elektronowy

Post autor: orsime »

nie ma samego Fe na +VI stopniu utlenienia. Tu trzeba bylo uwzglednic tez jony.
Piszesz sobie na początku tak
Fe2O3 2FeO4^2- + 6e
jest to srodowisko zasadowe wiec ładunki uzgadniasz jonami OH-. Liczysz ładunek po prawej stronie i wychodzi -10, wiec po lewej stronie musisz napisac 10 OH-. Teraz patrzysz sobie dalej i widzisz ze trzeba uzupelnic wodor i tlen po prawej stronie, wiec piszesz wodę, a ze po lewej masz 10 OH- to po prawej musisz wpisac 5H2O. Teraz wszystko sie zgadza. pozniej dodajesz oba rownania polowkowe mnoząc oczywiscie rownanie z chlorem razy 3.
Awatar użytkownika
margharetka
Posty: 79
Rejestracja: 29 sty 2011, o 17:59

Re: Bilans elektronowy

Post autor: margharetka »

Dziękuję, zastanawiam się tylko bo w szkole nigdy nie robiliśmy podobnych przykładów/podobnych rozwiązań zawsze wyciągaliśmy"tylko jon pierwiastka, czyli tak ja tutaj tylko Fe, bez OH- i wody
york
Posty: 1902
Rejestracja: 27 gru 2007, o 22:05

Re: Bilans elektronowy

Post autor: york »

w kompleksach Fe może występować na VI
Awatar użytkownika
orsime
Posty: 133
Rejestracja: 26 lut 2010, o 23:28

Re: Bilans elektronowy

Post autor: orsime »

no tak, chodzilo mi o to ze nie napiszesz Fe^6+ .

a odnosnie bilansow elektronowych to moze byc jeszcze w srodowisku kwasowym, wtedy masz do dyspozycji jony wodorowe H+ ale to juz troche w inny sposob sie uzgadnia. Ostatnio wlasnie na maturze zaczeli wracac do tego sposobu uzgadniania.
adner
Posty: 96
Rejestracja: 19 lut 2010, o 13:28

Re: Bilans elektronowy

Post autor: adner »

I bardzo dobrze, bo jest to o wiele bardziej czytelne Wystarczy tylko pomnożyć by uzgodnić liczbę elektronów, dodać do siebie stronami i współczynniki mamy (prawie) gotowe.
Awatar użytkownika
margharetka
Posty: 79
Rejestracja: 29 sty 2011, o 17:59

Re: Bilans elektronowy

Post autor: margharetka »

Czyli nie jest błędem uzgadniając w ten sposób?
york
Posty: 1902
Rejestracja: 27 gru 2007, o 22:05

Re: Bilans elektronowy

Post autor: york »

nie jest bładem, ale nie zawsze da się uzgodnić za pomocą sposobu jonowego i trzeba oprzeć się na bilansie
Lili13
Posty: 41
Rejestracja: 27 gru 2010, o 18:23

Re: Bilans elektronowy

Post autor: Lili13 »

Wracając do zadania powyżej: skąd mam wiedzieć kiedy mogę wyciągnąć sam jon a kiedy muszę cały związek (np.FeO4^2)? Z takim zapisem spotkałam się pierwszy raz na 3 miesiące przed maturą i niestety nie mam zielonego pojęcia od czego to zależy
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Bilans elektronowy

Post autor: Giardia Lamblia »

Zapis atomowo-elektronowy:

Fe(III) = Fe(VI) + 3e-

Zapis jonowo-elektronowy:

Fe2O3 + 10 OH = 2FeO42- + 5H2O + 6e

Kwestia o który zapis się pytają. Jeżeli ogólnie o zapis równania utleniania/redukcji to obydwa powyższe są poprawne (tak jak napisałem). Jeżeli o jonowo-elektronowy, to tylko ten będzie akceptowany. Zapisów nie mieszamy, nie tworzymy hybryd (np. Cl2 zamiast 2Cl w zapisie atomo-elektronowym, zapis ten ma uwzględniać tylko same atomy, nie całe cząsteczki) używamy konsekwentnie tego rodzaju który wybraliśmy.
Awatar użytkownika
Jocisko
Posty: 783
Rejestracja: 24 cze 2009, o 19:25

Re: Bilans elektronowy

Post autor: Jocisko »

Czyli pisanie Cl2 w bilansie elektronowym jest błędem?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Bilans elektronowy

Post autor: Giardia Lamblia »

Uczą tak w szkołach czasem, ale nie powinno się tak pisać. Jest to częściowe mieszanie bilansu atomowo-elektronowego z jonowo-elektronowym. Albo jeden, albo drugi

Atomowo-elektronowy:

2Cl(-I) = 2Cl(0) + 2e-

Jonowo-elektronowy:

2Cl- = Cl2 + 2e-
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2013, o 13:29 przez Giardia Lamblia, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość