Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
Lektom
Posty: 1073
Rejestracja: 26 lis 2009, o 15:33

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Lektom »

a czy to nie będą owady?

Pytanie:
Podaj źródło i skutki niedoboru kwasu foliowego.
HansKrebs
Posty: 6
Rejestracja: 4 lut 2011, o 11:47

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: HansKrebs »

Kwas foliowy - (witamina B11)

skutki niedoboru
- zakłócenie procesu krwiotwórczego, prowadzace do anemii
- u kobiet w ciazy zwiekszenie ryzyka wad ukłądu nerwowego płodu.

źródła
Nieoczyszczone ziarna zbóż, jaja, wątroba.

Bazofile, Neutrofile i eozynofile. Cechy i funkcje kazdego z leukocytow.
Awatar użytkownika
paulina_47
Posty: 1092
Rejestracja: 1 lut 2009, o 14:52

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: paulina_47 »

neutrofile- leukocyty obojetnochłonne, funkcja- obrona przed infekcjami.
eozynofile- leukocyty kwasochłonne, niszczenie obcych białek, np. alergennych
bazofile- zasadochłonne, nie pamiętam

A i wszystkie są okrągłe i posiadają organelle.

Wyjaśnij na czym polega osmoza, a na czym dyfuzja?
total90
Posty: 4
Rejestracja: 12 sty 2010, o 08:20

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: total90 »

paulina_47 pisze:neutrofile- leukocyty obojetnochłonne, funkcja- obrona przed infekcjami.
eozynofile- leukocyty kwasochłonne, niszczenie obcych białek, np. alergennych
bazofile- zasadochłonne, nie pamiętam

A i wszystkie są okrągłe i posiadają organelle.

Wyjaśnij na czym polega osmoza, a na czym dyfuzja?
Osmoza jest to transport wody w kierunku o mniejszym stężeniu substancji osmotycznie czynnych do substancji o wiekszym stęzeniu substancji osmotycznie czynnych
Dyfuzja jest to transport substancji przez błonę plazmatyczną zgodnie z gradientem stężeń


Pytanie
Dlaczego mitochondria i chloroplasty nazywane są organellami PÓŁAUTONOMICZNYMI a nie autonomicznymi.
gercio

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: gercio »

paulina_47 pisze: bazofile- zasadochłonne, nie pamiętam
Zawierają heparynę, która zapobiega krzepnięciu krwi.
Awatar użytkownika
maninblack
Posty: 415
Rejestracja: 2 maja 2010, o 11:15

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: maninblack »

total90 pisze:
Pytanie
Dlaczego mitochondria i chloroplasty nazywane są organellami PÓŁAUTONOMICZNYMI a nie autonomicznymi.
Ponieważ większość ich białek zakodowana jest w jądrowym DNA.

Zadanie genetyczne

Skrzyżowano rośliny różniące się dwiema cechami (determinowanymi przez geny leżące na tym samym chromosomie) o genotypach:

Uzyskano następujące wyniki:

a)Wyjaśnij o czym świadczy takie zróżnicowanie potomstwa.
b)Podaj genotypy roślin, które są rekombinantami.
c)Oblicz odległość między genami C i D.
Awatar użytkownika
delicja
Posty: 81
Rejestracja: 3 lis 2009, o 09:12

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: delicja »

Messjaszz pisze:Dwuwarstwowce: gąbki, parzydełkowce
Trójwarstwowce: płazińce, nicienie, pierścienice
DOKTOREK pisze:a czy to nie będą owady?
Będą. Owady, bo u nich układ krwionośny nie uczesniczy w transporcie gazow oddechowych do tkanek ciała. Gąbki, parzydełkowce, płazińce, nicienie i pierścienice odpadają, bo u nich nie ma układu oddechowego, a pytanie wyraźnie dotyczyło związku układu oddechowego i krwionośnego"
Awatar użytkownika
Tomq
Posty: 738
Rejestracja: 11 maja 2010, o 17:50

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Tomq »

derchampion pisze:
total90 pisze:
Pytanie
Dlaczego mitochondria i chloroplasty nazywane są organellami PÓŁAUTONOMICZNYMI a nie autonomicznymi.
Ponieważ większość ich białek zakodowana jest w jądrowym DNA.
Mi się zdaje czy odpowiedź powinna być odwrotną? Dlatego są półautonomiczne, bo jakaś tam część ich białek jest kodowana przez ich własne dna znajdujące się w matrix(mtch) albo stromie(chrpl). Tzn chcę żebyście zwrócili uwagę, żeby odpowiadać na pytanie, które jest zadane. To tak jak pamiętam kiedyś było takie pytanie gdzie zachodzi bardziej intensywne trawienie tłuszczów bodaj - w żołądku czy w dwunastnicy i Ci którzy napisali, że w mniej intensywne jest w żołądku, bo nie ma żółci, nie dostawali punktu, gdyż pytanie było o to gdzie coś jest i jak wpływa a nie gdzie czegoś nie ma. Chyba, że w odpowiedzi zawrze się obydwie opcje - tzn tu jest tak więc gorzej, a tu jest tak więc lepiej, wtedy się nie czepią. Chciałem tylko żebyście dostrzegli różnice, bo to głupi punkt od którego może zależeć czy się dostaniecie czy nie. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
maninblack
Posty: 415
Rejestracja: 2 maja 2010, o 11:15

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: maninblack »

Tomq pisze:
derchampion pisze:
total90 pisze:
Pytanie
Dlaczego mitochondria i chloroplasty nazywane są organellami PÓŁAUTONOMICZNYMI a nie autonomicznymi.
Ponieważ większość ich białek zakodowana jest w jądrowym DNA.
Mi się zdaje czy odpowiedź powinna być odwrotną? Dlatego są półautonomiczne, bo jakaś tam część ich białek jest kodowana przez ich własne dna znajdujące się w matrix(mtch) albo stromie(chrpl). Tzn chcę żebyście zwrócili uwagę, żeby odpowiadać na pytanie, które jest zadane. To tak jak pamiętam kiedyś było takie pytanie gdzie zachodzi bardziej intensywne trawienie tłuszczów bodaj - w żołądku czy w dwunastnicy i Ci którzy napisali, że w mniej intensywne jest w żołądku, bo nie ma żółci, nie dostawali punktu, gdyż pytanie było o to gdzie coś jest i jak wpływa a nie gdzie czegoś nie ma. Chyba, że w odpowiedzi zawrze się obydwie opcje - tzn tu jest tak więc gorzej, a tu jest tak więc lepiej, wtedy się nie czepią. Chciałem tylko żebyście dostrzegli różnice, bo to głupi punkt od którego może zależeć czy się dostaniecie czy nie. Pozdrawiam.
Autonomiczny oznacza, że działa niezależnie, a jest półautonomiczny bo jest też w części uzależniony od jądra? /takie jest moje myślenie, być może błędne- późna godzina /

W sumie odpowiedź jest dosyć ogólna, fakt, że napisałem większość co daje do myślenia, że nie wszystkie, ale dobrze wiemy jak to wygląda z perspektywy egzaminatora, więc najlepiej byłoby chyba napisać, że część kodowana jest przez ich własne DNA (mtch, chlpl), a część białek zakodowana jest w jądrowym DNA.

Dzięki za uwagę i radę, przyda się.

btw. moje zadanie coś nie wyszło (obrazki się nie wyświetlają )
Awatar użytkownika
milkaaa
Posty: 32
Rejestracja: 15 lip 2010, o 14:41

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: milkaaa »

w takim wypadku zeby nie było przestoju ja napisze kolejne zadanie:

W jakiej części przewodu pokarmowego może jednocześnie odbywać się trawienie skrobi, białka i tłuszczów?
HansKrebs
Posty: 6
Rejestracja: 4 lut 2011, o 11:47

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: HansKrebs »

milk pisze:w takim wypadku zeby nie było przestoju ja napisze kolejne zadanie:

W jakiej części przewodu pokarmowego może jednocześnie odbywać się trawienie skrobi, białka i tłuszczów?
jelito cienkie?

opisz proces pobierania i transportu wody przez rośliny.
Awatar użytkownika
Tomq
Posty: 738
Rejestracja: 11 maja 2010, o 17:50

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Tomq »

derchampion pisze:najlepiej byłoby chyba napisać, że część kodowana jest przez ich własne DNA (mtch, chlpl), a część białek zakodowana jest w jądrowym DNA.
Tak właśnie napisałem, to najlepsza opcja. Jeśli coś porównujecie to opiszcie to z dwóch stron, wtedy nie ma się czego czepić.
Messjaszz
Posty: 64
Rejestracja: 25 kwie 2010, o 17:17

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Messjaszz »

opisz proces pobierania i transportu wody przez rośliny:
Woda przenika z roztworu glebowego poprzez włośniki i ryzodermę dzięki zjawisku osmozy, jest transportowana w poprzek korzenia drogą apoplastyczną lub symplastyczną do walca osiowego, przez miękisz i dalej komórki przepustowe śródskórni do perycyklu, wnika do światła ksylemu który przewodzi wodę w górę rośliny. Dzięki potencjałowi wodnemu biernie, lub czynnie z wydatkowaniem atp-przez parcie korzeniowe woda jest transportowana do nadziemnych części rośliny

Dlaczego średnio 1/625 murzynów w afryce nie może się zarazić malarią, jakie zjawisko powoduje że ta mutacja utrzymuje się w populacji?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości