Co to jest inżynieria materiałowa???

Studia na kierunku chemia i biochemia. Pytania dotyczące rekrutacji oraz punktacji przy wyborze chemii na studia. Wykaz książek do nauki chemii.
Awatar użytkownika
norbi92
Posty: 1565
Rejestracja: 7 sie 2010, o 11:47

Co to jest inżynieria materiałowa???

Post autor: norbi92 »

Ostatnio rozmawiałem ze znajomymi i paru z nich wybiera się na ten kierunek. Na moje oko jest to kierunek typowo chemiczny (przynajmniej na PWr), ale mogę się mylić. Czy ktoś kto to studiuje mógłby się tu wypowiedzieć, jak wyglądają takie studia, gdzie można po takich studiach pracować i czy w ogóle łatwo o znalezienie pracy (bo o innych chemicznych typu chemia czy technologia chemiczna zbyt dobrych opinii jeżeli chodzi o perspektywy zatrudnienia nie słyszałem)? Z góry dziękuję za odpowiedź
zetsu
Posty: 190
Rejestracja: 22 maja 2009, o 12:49

Re: Co to jest inżynieria materiałowa???

Post autor: zetsu »

A więc tak, inżynieria materiałowa to bardzo ciekawy i przyszłościowy kierunek ] Tak na prawdę wszystko co nas otacza jest wykonane z jakiegoś materiału i wymaga odpowiednich badań i projektów zanim wyjdzie na rynek. Prowadzona jest zazwyczaj przez wydziały chemiczne lub mechaniczne. Jest to kierunek bardzo techniczny, oprócz chemii i fizyki znajdziesz też tam mechanikę i wytrzymałość materiałów, termodynamikę, reologię, polimery, krystalografię itp. Ja akurat jestem na specjalności biomateriały", czyli prace po tym znajdziesz przy badaniu i projektowaniu np. implantów kostnych, sztucznych zastawek, materiałów stomatologicznych itp.
Są z resztą różne specjalności np. elektrochemia i korozja metali, inżynieria powierzchni, materiały kompozytowe, polimerowe itp. Wszystko zależy od uczelni i wydziału która oferuje ten kierunek
Awatar użytkownika
norbi92
Posty: 1565
Rejestracja: 7 sie 2010, o 11:47

Re: Co to jest inżynieria materiałowa???

Post autor: norbi92 »

a łatwo o pracę? absolwenci nie kończą na bezrobociu
zetsu
Posty: 190
Rejestracja: 22 maja 2009, o 12:49

Re: Co to jest inżynieria materiałowa???

Post autor: zetsu »

Z pracą w Polsce jak po większości kierunków technicznych zapotrzebowanie na inżynierów jest, więc nie powinno być problemów.
Jeżeli chodzi o pracę w zawodzie to można się ubiegać o stanowisko we wszelakich laboratoriach przemysłowych, biurach projektowych, kontroli jakości, szkolnictwie etc.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Co to jest inżynieria materiałowa???

Post autor: tin »

Zimny prysznic.
Jeśli wiążesz przyszłość z opracowywaniem materiałów to licz się z wyjazdem za granice. W Polsce w większość mamy rynek odtwórczy, co znaczy tyle, że rozwija się technike produkcji a nie materiały.
Kolejna rzecz to musisz być dobry w tym co robisz, ale w praktyce. Czeka Cię dużo fizyki, a z chemii to co się przydaje to synteza. Większość potrzebnych procesów chemicznych można opisać przy pomocy mechaniki i chemii kwantowej - zwłaszcza, że schodzi się ze skalą podzespołów. Znam krakowski zespół od hydroxyalpatytu i ich poziom wiedzy mnie nie zachwyca.
Można zostać na uczelni po tym kierunku ale większe granty dostają na ASP na badanie tynków zabytkowych kościołów.
zetsu
Posty: 190
Rejestracja: 22 maja 2009, o 12:49

Re: Co to jest inżynieria materiałowa???

Post autor: zetsu »

tin pisze:Zimny prysznic.
Jeśli wiążesz przyszłość z opracowywaniem materiałów to licz się z wyjazdem za granice. W Polsce w większość mamy rynek odtwórczy, co znaczy tyle, że rozwija się technike produkcji a nie materiały.
Kolejna rzecz to musisz być dobry w tym co robisz, ale w praktyce. Czeka Cię dużo fizyki, a z chemii to co się przydaje to synteza. Większość potrzebnych procesów chemicznych można opisać przy pomocy mechaniki i chemii kwantowej - zwłaszcza, że schodzi się ze skalą podzespołów. Znam krakowski zespół od hydroxyalpatytu i ich poziom wiedzy mnie nie zachwyca.
Można zostać na uczelni po tym kierunku ale większe granty dostają na ASP na badanie tynków zabytkowych kościołów.
Tyle że do opracowywania nowych materiałów potrzebna jest już bardziej zaawansowana wiedza doktorska. Ja podałem najbardziej prawdopodobne zajęcia dla zwykłego inżyniera czy magistra.
Krakowski zespół od hydroksyapatytu, masz na myśli Towarzystwo Biomateriałów ? Skądinąd wiem, że biomateriały w Polsce bardzo szybko się rozwijają i mamy w tym spore osiągnięcia.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Co to jest inżynieria materiałowa???

Post autor: tin »

Ale co będzie badał zwykły inżynier w implantach kostnych, czy zastawkach? Przedstawicielem sprzedaży może być ew.
Zauważ, że ten super-hiper rozwój polskich biomateriałów zawdzięczamy uczelniom, a nie firmom je produkującym. Do tego mało jest materiałów stricte polskich, bo zawsze jest współudział zagranicznych uczelni.
Poza tym jeśli chce się ktoś bawić w bio to bardziej przygotuje inżynieria biomedyczna, czy biofizyka, albo biotechnologia. Inżynieria materiałowa jest/powinna być nastawiona na strukturę molekularną.
zetsu
Posty: 190
Rejestracja: 22 maja 2009, o 12:49

Re: Co to jest inżynieria materiałowa???

Post autor: zetsu »

Myślę że takiego inżyniera czy tam magistra inżyniera jako laboranta, czy projektanta by przyjęli. Choć do poważniejszej funkcji to już tylko z tytułem doktorskim.
A co do firm prywatnych to faktycznie w Polsce jest ich nie wiele, ale de facto to dobra wiadomość dla tych którzy sami myślą o otworzeniu działalności zajmującej się takim przemysłem ]

Osobiście uważam że zarówno absolwenci inżynierii biomedycznej jak i inżynierii materiałowej o specjalności biomateriały są po prostu w dychę trafieni jeżeli chodzi o implanty itp. Chociaż wiadomo materiałowiec - zawód bardziej uniwersalny w technologii materiałowej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość