Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Medyk 300

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Medyk 300 »

KESTER

Ja nie chlam !
Mikolai
Posty: 337
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 10:35

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Mikolai »

Mógłby mi ktoś wskazać błędy i ewentualnie wytłumaczyć dlaczego jest źle?

Rożak cz. 1, strona 84

34. Do której grupy należy pierwiastek, jeżeli tworzy:
d)tylko kwas H2EO3 - 14
e)kwasy H2EO3 i H2EO4 - 16

35. Czy podane reakcje mogą zachodzić:
2KCL + F22KF + Cl2 TAK
2KI + Br22KBr + I2 TAK
2KF + I22KI + F2 NIE

36. Uzupełnić poprawnie zdania
a) (Litowce i berylowce/fluorowce i tlenowce) są silnymi reduktorami.
b) (Litowce i berylowce/fluorowce i tlenowce) są silnymi utleniaczami.
c) Potas jest (silniejszym/słabszym) reduktorem niż sód i (silniejszym/słabszym) reduktorem niż wapń
d) Brom jest silniejszym utleniaczem niż (chlor/jod) i słabszym utleniaczem niż (chlor/jod)
e) Rozpuszczalność wodorotlenków litowców i berylowców w wodzie oraz ich moc (rośnie/maleje) wraz ze wzrostem liczby atomowej pierwiastka
f) Moc kwasów beztlenowych fluorowców i tlenowców (rośnie/maleje) ze wzrostem liczby atomowej pierwiastka
g) Charakter kwasowy tlenków pierwiastków bloku d (rośnie/maleje) wraz ze wzrostem stopnia utlenienia pierwiastka
Mikolai
Posty: 337
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 10:35

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Mikolai »

Nie wiem dlaczego nie mogę edytować, ale 36f wiem, że zrobiłem źle.
max_m
Posty: 1074
Rejestracja: 3 gru 2010, o 21:40

Re: Problematyczne zadania

Post autor: max_m »

36 oprocz e,g calkowicie zle
Mikolai
Posty: 337
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 10:35

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Mikolai »

W podpowiedzi do tego zadania było podane, że utlenianie to proces oddawania elektronów, redukcja to proces przyjmowania. Błędnie zrozumiałem, że reduktor podlega redukcji, a utleniacz utlenianiu, podczas gdy jest odwrotnie. Wielkie dzięki, że odpowiedziałeś, bo nie wiem czy sam bym zwrócił na to uwagę.

F wiem, że mam źle i chyba wiem dlaczego. Moc kwasów beztlenowych rośnie wraz ze spadkiem wartości elektroujemności, podobnie wodorotlenków, a kwasów tlenowych wraz ze wzrostem elektroujemności atomu pierwiastka związanego z tlenem?

Oprócz tego jest coś źle? Jeszcze raz dzięki.
max_m
Posty: 1074
Rejestracja: 3 gru 2010, o 21:40

Re: Problematyczne zadania

Post autor: max_m »

nie no reszta jest dobrze. moc kwasow beztlenowych rosnie wraz ze spadkiem wartosci elektroujemnosci, ale imho to nie ma nic wspolnego z ta moca. wraz ze wzrostem liczby atomowej rosnie promien atomu danego fluorowca, czyli wydluza sie wiazanie wodor-fluorowiec, a im jest ono dluzsze tym latwiej je rozerwac i tym mocniejszy kwas(dysocjacja). co do wodorotlenkow-moc zalezy od reaktywnosci metalu. z kwasami tez nie do konca. np porownaj moc HClO i HClO4 zastanow sie dlaczego, bo nie mozna miec wszystkiego podanego na tacy.
Mikolai
Posty: 337
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 10:35

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Mikolai »

W grupie elektroujemność maleje a promień rośnie wraz ze wzrostem numeru okresu, więc tak sobie to powiązałem. Ta zależność jest prawdziwa dla kwasów beztlenowych pierwiastków tlenowców? Siarkowodór i selenowodór są słabe, ale czy H2S jest słabszy od H2Se?

W HClO4 grupa ClO3 silniej przyciąga tlen z grupy OH (można w ogóle mówić o grupie OH w kwasach czy to błąd? we wzorze strukturalnym HClO4 występuje niby wiązanie między wodorem a tlenem) niż dzieje się to w HCLO czy HClO2 i dlatego kationy wodoru są łatwiej uwalniane.

Wybacz, jeśli gadam jakieś bzdury, ale dopiero zabieram się za chemię po dwuletniej przerwie.
max_m
Posty: 1074
Rejestracja: 3 gru 2010, o 21:40

Re: Problematyczne zadania

Post autor: max_m »

tak. h2s jest duzo slabszy niz h2se.
co do kwasow to masz racje. to delikatnie mowiac kompletna bzdura. przypomnij sobie budowe kwasow i wtedy zobaczysz, ze nie mozna w nich mowic o zadnej grupie -oh
Mikolai
Posty: 337
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 10:35

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Mikolai »

Wiem, że grupa hydroksylowa z kwasami nie ma nic wspólnego. Po prostu nie wiedziałem jak odróżnić wiązanie H-O od ClO3. Jeszcze raz dzięki.
max_m
Posty: 1074
Rejestracja: 3 gru 2010, o 21:40

Re: Problematyczne zadania

Post autor: max_m »

ostatnia kwestia. ale w jakim celu to chcesz robic? HClO4H+ i ClO4- i tylko o takich mozemy mowic w tym wypadku. moc kwasu tlenowego okreslamy za pomoca roznicy w ilosci at tlenu i wodoru z tym warunkiem, ze mamy taki sam atom centralny.
Mikolai
Posty: 337
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 10:35

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Mikolai »

No tylko na potrzeby opisu, że ClO3 łatwiej odciąga tlen od wodoru niż dzieje się to w chociażby HClO.
Mikolai
Posty: 337
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 10:35

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Mikolai »

Jak wygląda wiązanie w cząsteczce sześciofluorku siarki i chlorku fosforu (V)? Atomy siarki i fosforu uzyskują oktet?
Awatar użytkownika
arapaima
Posty: 858
Rejestracja: 13 mar 2011, o 11:17

Re: Problematyczne zadania

Post autor: arapaima »

Mikolai pisze:Jak wygląda wiązanie w cząsteczce sześciofluorku siarki i chlorku fosforu (V)? Atomy siarki i fosforu uzyskują oktet?
Z tego co wiem to są to odstępstwa od reguły oktetu. Czasteczka sześciofluorku siarki ma kształt oktaedru.
A chlorek fosforu V zawiera 3 wiązania kowalencyjne pomiędzy atomami fosforu i chloru P-Cl w płaszczyźnie dolnej (ekwatorialnej) oraz jedno liniowe wiązanie chlor-fosfor-chlor, gdzie atomy chloru należą do płaszczynzy aksjonalnej (górnej).* ( skopiowane z jakiejś strony)
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości