Linia czysta.

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Awatar użytkownika
adgj
Posty: 261
Rejestracja: 6 maja 2011, o 15:46

Linia czysta.

Post autor: adgj »

Witam.

Muszę przez wakację przerobić pożądnie genetykę i zaczynając od podstaw mam już kilka pytań. Proszę i dziękuję za wyrozumiałość.

".organizmy rodzicielskie pochodzące z linii czystych (genetycznie identycznych) to cytat z Salomona. o co chodzi z tym wtrąceniem w nawias, bo nie kapuje. przecież nie muszą identyczne lta może?

"Pokolenia z linii czystych są zawsze podobne do jednego z rodziców jak to ma się do alleli danej cechy? Czy to o to chodzi, że jeden organizm musi mieć np. AA i drugi BB lub AA bb lub aa bb lub aa BB ?
Bo nie może być tak, że jeden ma nieidentyczne allele prawda?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Linia czysta.

Post autor: malgosi35 »

Masz prawo do wątpliwości. Pojęcie linii czystej i jej potomstwa są bardziej związane z hodowlą, niż czystą teorią genetyczną.

Linia czysta to popprostu osobnik homozygotyczny a odnosząc się do twoich cytatów chodzi o to że powstały w procesie samozapłodnienia.
Osobniki w obrębie linii czystej są genetycznie identyczne (jest to potomstwo jedenj rośliny powstałe w wyniku samozapłodnienia)

Drugie zdanie odnosi się prawdopodobnie do krzyżowania linii czystych o cechach przeciwstawnych.
Np:

AA*aa
potomstwo Aa
Awatar użytkownika
adgj
Posty: 261
Rejestracja: 6 maja 2011, o 15:46

Re: Linia czysta.

Post autor: adgj »

No ok już rozumiem., thx.

A jeżeli moge zapytać o geny sprzeżone - to są one wspólnie dziedziczone, a geny zrekombinowane powstają na drodzę crossing-over . Wiem jednak, że zachodzi to tylko w pewnych miejscach zwanych chiazmami, więc czy prawie wszystkie geny są sprzężone, bo wydaje mi się to dziwne?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Linia czysta.

Post autor: malgosi35 »

Wszystkie geny są z czymś (innym genem/mi) sprzężone.

Geny leżące na jednym chromosomie są sprzężone, ale są niezależne od genów leżących na innych chromoomach.

Crossing-over to dodatkowe źródło zmienności dające rozerwanie sprzężeń genów sprzężonych.

Geny które ulegają crossing-over to też są geny sprzężone.
Zresztą większość genów sprzężonych ulega c-o, a sprzężenia absolutne są stosunkowo rzadkie.
Awatar użytkownika
adgj
Posty: 261
Rejestracja: 6 maja 2011, o 15:46

Re: Linia czysta.

Post autor: adgj »

Jakie są przykłady sprzężeń absolutnych?
Czyli rozumiem, że geny leżące na jednym chromosomie blisko siebie są sprzężone i istenieje małe prawdopodobieństwo, że zostaną oddzielone w czasie c.o bo im dalej tym większe, biorąc na logikę.

Jeszcze raz wieelkie dzięki za odp. Chcę startować w OB, ale chyba w tym roku finalista to byłby cud. W trzeciej klasie trzeba dac z siebie wszystko. A Ty byłaś laureatem/finalistą?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Linia czysta.

Post autor: malgosi35 »

Czyli rozumiem, że geny leżące na jednym chromosomie blisko siebie są sprzężone i istenieje małe prawdopodobieństwo, że zostaną oddzielone w czasie c.o bo im dalej tym większe, biorąc na logikę.
Wydaje mi się że mylisz pewne zagadnienia.
To zdanie powinno moim zdaniem być takie:

Czyli rozumiem, że geny leżące na jednym chromosomie są sprzężone.
Jeżeli odległość między tymi genami jest mała to istenieje małe prawdopodobieństwo, że zostaną oddzielone w czasie c.o bo im dalej tym większe, biorąc na logikę.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Linia czysta.

Post autor: AnnaWP »

Małgosi35 ma rację.
Geny sprzężone leżą na jednym chromosomie, a o częstości CO między nimi decyduje głównie odległość (chociaż nie tylko, bo odległości mapowe w centymorganach, czyli właśnie procent CO nie oddają rzeczywistych odległości na chromosomie, co oznacza, że są regiony uprzywilejowane albo zachowawcze) czyli geny silnie sprzężone są blisko siebie i CO zachodzi bardzo rzadko między nimi, a geny dalej rozmieszczone są częściej rozdzielane.

Jeśli są na osobnych chromosomach, to nie są sprzężone (chyba, że to wiesiołek taki, to inna para kaloszy).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość