układ pokarmowy

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
luizus
Posty: 13
Rejestracja: 23 sty 2007, o 11:52

układ pokarmowy

Post autor: luizus »

Siemka Chciałam porozmawiac z wami na pare teatów dotyczących układu pokarmowego Np Rola układu wrotnego Chodzi tutaj o wątrobę i żyłę wrotna i to trzeba podac role wątroby
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: układ pokarmowy

Post autor: Astacus »

A jeśli chodzi o funkcje wątroby to magazynowanie glukozy w postaci glikogenu czyli głównej substancji zapasowej zwierząt, pod wpływem działania adrenaliny wysyłana jest do krwi. Magazynuje również niektóre witaminy. Bierze udział w cyklu mocznikowym dezaminując aminokwasy. Odtruwa także organizm z różnych toksyn neutralizując je np. alkohol, stąd u alkoholików problemy z wątrobą. Nie przekazałem Ci moze jakiejś arcywiedzy ale więcej sobie mozesz po prostu sprawdzić.
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: układ pokarmowy

Post autor: beba »

Wątroba wydziela produkowane przez siebie substancje zarówno do przewodu pokarmowego (jako składniki żółci), jak i do krwi w postaci różnych jej składników.

Bierze między innymi udział w produkcji i magazynowaniu glikogenu (zapasowy wielocukier), utrzymywaniu prawidłowego stężenia glukozy we krwi (tzw. buforowanie),

syntezie, czyli produkcji cholesterolu i lipoprotein (kompleksów tłuszczów i białek),

konwersja białek i tłuszczy w glukozę odbywa się głównie w wątrobie.

zamianie cukrów i białek na tłuszcze oraz spalaniu kwasów tłuszczowych

produkcja różnych substancji białkowych, takich jak niektóre czynniki krzepnięcia krwi.

Albuminy, główne białka krwi, również są tu produkowane

tworzeniu i przemianach niektórych aminokwasów (podstawowa jednostkabudulcowa białka

tworzeniu mocznika z amoniaku produkowanego w trakcie przekształcania aminokwasów w ketokwasy

Wątroba jest także olbrzymim magazynem ustroju. Poza wspomnianym już glikogenem, czyli zapasowym cukrem zapobiegającym niedocukrzeniu w okresach międzyposiłkowych, gromadzi niektóre witaminy (A, D, B12), a także znaczne ilości żelaza. Zapasy witaminy A wystarczają na okres ok. 2 lat, a witaminy D i B12 nie zabraknie nam dzięki wątrobie przez cały rok.

Wątroba jest również głównym narządem odtruwającym organizm z trucizn zarówno dostarczanych z zewnątrz, jak i produkowanych na miejscu. Z tą czynnością wiąże się także inaktywacja (czyli pozbawienie zasadniczych właściwości) hormonów, które w przeciwnym razie nieustannie stymulowałyby różne narządy, używek np. alkoholu oraz innych toksyn (detoksykacja).

Kolejną funkcją wątroby jest magazynowanie znacznych ilości krwi, która w odpowiedniej chwili, np. podczas krwawienia, może być uwolniona do krwiobiegu.
· W życiu płodowym wątroba ma funkcję narządu krwiotwórczego, spełniając czynność, którą potem przejmuje szpik kostny.

Wątroba jest miejscem powstawania żółci. Żółć zawiera sole żółciowe, kwasy tłuszczowe, cholesterol, bilirubinę itp. Komponenty żółci są syntetyzowane i modyfikowane w komórkach wątrobowych ( hepatocytach ). Następnie wydzielane są do małych przewodów żółciowych, które łączą się tworząc sieć dużych przewodów i ostatecznie formują przewód żółciowy wspólny który uchodzi do dwunastnicy. Bilirubina jest żółtym barwnikiem pochodzącym z rozpadu krwinek czerwonych. Jest ona wychwytywana przez hepatocyty z krwi przepływającej przez wątrobę , modyfikowana do form rozpuszczalnych w wodzie i wydalana do żółci

Produkuje ciepło
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości