Pół milimetrowe bakterie.

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
Bufflo Soldier
Posty: 58
Rejestracja: 26 sty 2007, o 12:52

Pół milimetrowe bakterie.

Post autor: Bufflo Soldier »

Witam, dowiedziałem się ostatnio że są podobno bakterie, któe można zobaczyć gołym okiem, powiem szczerze, na google nie szukałem bo nie miałem bladego pojęcia, co wpisać w wyszukiwarke, szukam nazwy takiej bakterii (łacińska czy też polska, lub angielksa, nie robi mi to różnicy ,]).

Sorki jeżeli powtarzam temat -]
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Pół milimetrowe bakterie.

Post autor: Savok »

Thiomargarita namibiensis
Tahyon
Posty: 61
Rejestracja: 21 sie 2006, o 14:50

Re: Pół milimetrowe bakterie.

Post autor: Tahyon »

Nie jestem pewien czy o to ci chodzi, ale największą znaną bakterią jest Thiomargarita namibiensis. Jej rozmiary wachają się od 0,3 do 1 mm, ale średnio rozmiar oscyluje wokół 0,75 mm (więc z całą pewnością można ją oglądać gołym okiem). Przez Google można znaleźć nieco więcej informacji oraz fotek.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Pół milimetrowe bakterie.

Post autor: Savok »

Po dluzszym zastanowieniu, moze tobie chodzilo o Epulopiscium fishelsoni, ktora ma wlasnie 0,5mm długości.

Thiomargarita ma srednio srednice 750um, wiec jest troche wieksza.
Bufflo Soldier
Posty: 58
Rejestracja: 26 sty 2007, o 12:52

Re: Pół milimetrowe bakterie.

Post autor: Bufflo Soldier »

Nie, nie, chodziło mi o te koliste, bardzo fajne stworzonka, teraz jak mam nazwe łacińską moge wkońcu poszukać więcej informacji, dzięki chłopaki.

PS: Dałbym punkt ale nie wiem któremu ,]
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Pół milimetrowe bakterie.

Post autor: MiRACiDiUM »

Bufflo Soldier pisze:PS: Dałbym punkt ale nie wiem któremu
Możesz obu.
Dinobryon
Posty: 174
Rejestracja: 11 gru 2006, o 16:33

Re: Pół milimetrowe bakterie.

Post autor: Dinobryon »

A jaką funkcje w życiu codziennym pełni ta bakteria (Thiomargarita namibiensis) bo nie ma o tym informacji w necie?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Pół milimetrowe bakterie.

Post autor: Savok »

Informacje sa i to calkiem rozbudowane. Tylko nikomu sie tego nie chcialo przetlumaczyc na polski.

Jest to bakteria siarkowa zyjaca w osadach dennych na szelfie kontynentalnym u wybrzezy Nambii i w Zatoce Meksykanskiej, co moze wskazywac na szerokie jej wystepowanie, ale nie jest to jeszcze potwierdzone.
Podstawowa funkcja tej bakterii jest przezycie, tak jak wiekszosci bakterii P
Nie kazda bakteria ma jakasfunkcje", to raczej my znajdujemy zastosowania dla ich wlasciwosci, no chyba ze mowimy o symbiontach.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Pół milimetrowe bakterie.

Post autor: Jakusz »

A jak tak duża bakteria radzi sobie zniedogodnościami bycia prokariontem? Z tego co mi wiadomo, to wielkość komórek bakteryjnych zawsze jest ograniczona do tegominimum właśnie ze względu na budowę i brak niektórych organelli jak retikulum endoplazmatyczne, czy też wakuola. Ciekawi mnie biologia tej dużej bakterii.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Pół milimetrowe bakterie.

Post autor: Savok »

Baktar jest doscmlody", opisano go dopiero w 1999 roku, wiec wiele o nim nie wiadomo. W moim najnowszym podreczniku do mikrobow (maj 2006) jest napisane tyle, ze istnieje.
Wiem, ze jest tak duza ze wzgledu an wakuole, w ktorych magazynuje olbrzymie ilosci azotu, ktorego uzywa jako akceptora elektronow w lancuchu oddechowym. Sama cytoplazma taka duza objetosciowo nie jest.
Bakterie sa typowymi minimalistami i z tej tez filozofii odpowiada im maly rozmiar, ktory wymaga nie wiele bialek, lipidow, nie wymaga rozbudowanego cytoszkieletu, ani duzych nakladow energetycznych. Jak widac Thiomargarita radzi sobie bardzo dobrze ze swoimi rozmiarami, chociaz z tego rodzaju znamy tylko dwa gatunki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości