Specjalizacje - gdzie?

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
tyziek
Posty: 4
Rejestracja: 25 lut 2007, o 17:29

Specjalizacje - gdzie?

Post autor: tyziek »

Mam pytanie. Naczytałem sie duzo tutaj na forum o tych specjalizacjach ile lat co i jak. A moze mi ktos powiedziec gdzie sie robi specjalizacje? Na akademiach medycznych czy jak?
Awatar użytkownika
Anex
Posty: 679
Rejestracja: 25 paź 2006, o 18:24

Re: Specjalizacje - gdzie?

Post autor: Anex »

Specjalizacje odbywa się w szpitalu, podpisujesz umowe np na 4 lata oni mają gwarancje, że nie wyjedziesz przez te 4 lata, Ty masz gwarancje stałych dochodów 1300zł i staż specjalizacyjny, tam zdajesz egzaminy jakieś, jesteś pod czyjąś opieką
tyziek
Posty: 4
Rejestracja: 25 lut 2007, o 17:29

Re: Specjalizacje - gdzie?

Post autor: tyziek »

aha a czy to są jakies super elitarne szpitale np. kilka na województwo czy mozliwe to jest w większosci szpitali
damian552
Posty: 127
Rejestracja: 8 lut 2007, o 19:09

Re: Specjalizacje - gdzie?

Post autor: damian552 »

a czy można odbywać specjalizacje w prywatnym szpitalu
Awatar użytkownika
Anex
Posty: 679
Rejestracja: 25 paź 2006, o 18:24

Re: Specjalizacje - gdzie?

Post autor: Anex »

Słuchajcie na stronach internetowych są zestawienia szpitali ilości miejsc i specjalizacji. Jeżeli w szpitalu jest miejsce to robisz tam specjalizacje i tyle. Trudno jest sie dostać, bo zależy to od wyniku LEPu, bo raczej jest mało miejsc. Teraz rząd wymyślił, kontraktowe specjalizacje, żeby zatrzymać specjalistów. Co do prywatnych to nie jestem pewna, ale jak robisz specjalizacje i to ma być ważne publicznie to wątpie, a zresztą to byłyby koszta dla danej kliniki.
arek(z)
Posty: 136
Rejestracja: 30 lis 2006, o 16:07

Re: Specjalizacje - gdzie?

Post autor: arek(z) »

Ogólnie to jest tak, że każdego roku Ministerstwo Zdrowia przyznaje fundusze na pensje dla określonej ilości miejsc dla danej specjalizacji. Przykładowo w danym roku daja kasę na wynagrodzenie dla 60 chirurgów ogólnych, 80 pediatrów itd. I te miejsca są rozdzielane między szpitale. W każdym roku liczba miejsc jest inna.
Wydaje mi się, że w prywatnym szpitalu to mało prawdopodobne robić specjalizację. Nie dość, że prywatna osoba musi płacić Tobie, to jeszcze po przeszkoleniu robisz im konkurencję. Nieopłacalny biznes wg mnie, ale być może są prywatne kliniki które prowadza szkolenia specjalizacyjne
amelka15
Posty: 10
Rejestracja: 12 mar 2007, o 08:15

Re: Specjalizacje - gdzie?

Post autor: amelka15 »

Zależnie z jakiego etatu
Jesli z rezydenckiego (specjalny etat płatny przez Ministerstwo na czas robienia specjalizacji to Cię skieruja do jednostki posiadającej uprawnienia (Lista Ministra Zdrowia jednostek organizacyjnych prowadzących specjalizacje i staże kierunkowe) i tam pracujesz 4-6 lat, zależnie od specjalizacji (większość 5 lat, zabiegowe zwykle 6 lat, 4 lata rzadko).
Możesz też dostać zwykły etat szpitalny (coraz częściej to jest możliwe bo specjaliści zwiewają za granicę) i z tego etatu robic specjalizację. Jeśli ten Oddział nie jest na liście jednostek prowadzących specjalizację to po prostu masz kierownika w innej jednostce a pracujesz swoim szpitalu (ten układ wymaga zgody kierownika specjalizacji i ordynatora w miejscu pracy ale zwykle nie robią problemu.
poza tym można jeszcze robić specjalizację np. z etatu doktoranckiego ( wtedy np AM albo Instytut) ale to już totalny hardcore bo stypendium doktorancie to naprawdę grosze.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości