Matura z j.polskiego - ustna

Pomoc w przygotowaniu do matury ze wszystkich przedmiotów i zakresów. Najnowsze arkusze i klucze do matur. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
Anielica88
Posty: 247
Rejestracja: 20 maja 2006, o 18:42

Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: Anielica88 »

Jak wiemy matura przed nami- maturzystami, idzie wielkimi krokami.
Chcialam zapytac o wasze tematy jakie wybraliscie na mature usta z j.polskiego, czy zaczeliscie juz cos tworzyc ? Jakie ksiazki zamierzacie ujac w swoich pracach?
A i najwazniejsze czy referujecie wg porzadku alfabetycznego, tak jak Bibliografii?:d



Moj temat to : Samotnosc jako wyzwanie. Przedstaw problem ,odwołujac sie do wybranych utworów literackich

Utwory : Cierpienia młodego Wertera ,Latarnik ,Mały Książe , Legenda o sw. Aleksym , kilak fragmentow z Pisma Swietgo typu: smierc na krzyzu, czy modlitwa w Ogrojcu
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: badger »

ja wybralemSny, duchy, zjawy, wizje. Funkcje w wybranych utworach różnych epok."
Jakoś nie chce mi się do tego zabierac ale postanowilem ze od poczatku marca zaczynam sie przygotowywac Z utworow wybralem:Makbet",Hamlet",Dziady",Nie-Boska Komedia",Dies Irae",Wesele",Apokalipsa św. Jana
Awatar użytkownika
malwka
Posty: 536
Rejestracja: 30 lip 2006, o 13:16

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: malwka »

o to ja mam całkiem podobny:Duchy, zjawy i wapiry. Ich rola i funkcja w literaturze i filmie"

jeszcze sie nie zastanawilam nad ksiazkami ani filmami za bardzo, no ale na pewno będzie Wesele, Makbet, Dziady no i oczywiscieDracula"
arek(z)
Posty: 136
Rejestracja: 30 lis 2006, o 16:07

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: arek(z) »

Też miałem wziąć duchy zjawy i upiory. Ale u mnie w szkole jest tak, że jeden temat może przypaść tylko na jedną osobę z danej klasy, a ja się spóźniłem i temat był już zaklepany dla kogoś innego.
Pozostał mi więc : Opisz bohaterów ukrywających swoją tożsamość. W swoich rozważaniach oprzyj się na literaturze XIX wieku i uwzględnij przyczyny takiego postępowania bohaterów.
Może brzmieć inaczej, ale chodzi o sens
Książki : Pan Tadeusz, Grażyna, Konrad Wallenrod i Potop.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: badger »

arek(z) pisze:Ale u mnie w szkole jest tak, że jeden temat może przypaść tylko na jedną osobę z danej klasy
a czy takie cos jest zgodne z prawem pierwszy raz sie spotykam z czyms takim
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: tin »

Nie-nie jest zgodne z prawem. Możesz wybrac dowolny temat zaakceptowany przez OKE i CKE(jesli OKE ma watpliwości). Mało tego, że możesz wybrać temat-możesz sam go zaproponować(tylko teraz to juz zapóźno).
Jesli szkoła tak Cie potraktowała możesz sie odwołać od decyzji.

Ja zadawałem w zeszłym roku
Temat: motywy antyczne w literaturze.
Troche przesadziłem z ilościa dzieł i ledwo się wyrobiłem.
ewka888-88
Posty: 18
Rejestracja: 14 sie 2006, o 22:38

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: ewka888-88 »

aniołek, mam podobny temat!

„Samotność, cóż po ludziach.” Czy samotność poznanych bohaterów to ich świadomy wybór, czy konieczność historyczna, życiowa? Omów ten problem w kontekście wybranych dzieł literackich.

Moje lektury to Legenda o św. Aleksym, Lalka, Dziady, Ludzie bezdomni i Kordian

Praca już napisana teraz tylko myślę nad posterem. Ma może ktoś ciekawe pomysły na wykonanie go
kasiula

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: kasiula »

a ja mamStół odzwierciedleniem tradycji". Biorę Kronikę Galla Anonima, O zachowaniu się przy stole, Pamiętniki Chryzostoma Paska, Pana Tadeusza i Chlopow.

Chociaz kiepawo mi to idzie:/
Gosiaczek
Posty: 351
Rejestracja: 29 sty 2006, o 15:57

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: Gosiaczek »

Temat: Kara jako konsekwencja zbrodni. Rozważ zagadnienie, odwołując się do wybranych przykładów z literatury polskiej i obcej.

1. Fiodor Dostojewski, „Zbrodnia i kara”,
2. William Szekspir, “Makbet”
3. Juliusz Słowacki. „Balladyna”,
4. Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”
Awatar użytkownika
Anielica88
Posty: 247
Rejestracja: 20 maja 2006, o 18:42

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: Anielica88 »

Widze ze wiekszosc lektur sie powtrza i mozna w nim znalezc wiele motywow:p
A jesce takie pytanie czy wasze wybrane tematy wiaza sie jakos z waszymi upodobaniami, wasza natura czy poporstu wybraliscie go bo cos musieliscie wybrac:p
przyznam osobiscie ze temat samotnosci bardzo mnie pociaga moze nie z wlasnego doswiadczenia ale mozna miec tu szerokie pole do popisu:p
tin pisze:Nie-nie jest zgodne z prawem. Możesz wybrac dowolny temat zaakceptowany przez OKE i CKE(jesli OKE ma watpliwości). Mało tego, że możesz wybrać temat-możesz sam go zaproponować(tylko teraz to juz zapóźno).
Jesli szkoła tak Cie potraktowała możesz sie odwołać od decyzji.
Tin ma racje:) Kazdy moze wybrac temat taki jaki mu sie zywinie podoba:p
ewka888-88
Posty: 18
Rejestracja: 14 sie 2006, o 22:38

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: ewka888-88 »

anio&#x142ek pisze:A jesce takie pytanie czy wasze wybrane tematy wiaza sie jakos z waszymi upodobaniami, wasza natura czy poporstu wybraliscie go bo cos musieliscie wybrac:p
Wybrałam lektury, które w miarę mi sie podobały no i będę mogła o nich coś powiedzieć komisji!
klosu

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: klosu »

aniołek, będę bardzo wdzięczny za opracowanielatarnika pod kątem samotności. Mam temat: Omów funkcjonowanie motywu samotnośći na wybranych przykładach literackich Będe bardzo wdzięczny.
Awatar użytkownika
Anielica88
Posty: 247
Rejestracja: 20 maja 2006, o 18:42

Re: Matura z j.polskiego - ustna

Post autor: Anielica88 »

klosu pisze:będę bardzo wdzięczny za opracowanielatarnika pod kątem samotności.
wiadomosci o Latarniku czerpalam z Leksykona postaci literackich czy tez Leksykona bohaterow literackich". Myśle ze na pewno cos tam znajdziesz co bedzie ci odpowidac, po przeczytaniu powinie tej lektury sam jesce cos dodasz od siebie:)
powodzenia, ja juz napisalam swoja prace w całosci, teraz moge tylko odpoczywac i zajmowac sie innymi sprawami:)
pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości