najdroższe grzyby-trufle!

Grzyby, grzybki w naszych lasach, ale także szeroko pojęta mikologia - nauka o grzybach, ich systematyce, budowie, fizjologii, a także znaczeniu dla człowieka
Monika T3
Posty: 12
Rejestracja: 26 lut 2008, o 08:23

najdroższe grzyby-trufle!

Post autor: Monika T3 »

Kiedyś ze znajomymi przypadkowo znaleźliśmy niedaleko Rymanowa trufle. Nie interesowałam się tym wtedy, ale teraz wiem, że jest to jak znaleźć igłę w stogu siana.
a może to był tylko piestrak jadalny?
czy mogą u mnie występować trufle?
michicho
Posty: 131
Rejestracja: 26 gru 2007, o 15:13

Re: najdroższe grzyby-trufle!

Post autor: michicho »

Myslę, że możliwe, ponieważ słyszałem nie dawno w radiu o tym jak pewien koleś odnalazł pole pełne trufli i zajęli się tym jacyś ludzie z instytutu, oszacowali, że były warte brdzo dużo kasy.

Już nie pamiętam dokładnie, ale jakoś tak było.

Pozdrawiam
Michał
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: najdroższe grzyby-trufle!

Post autor: Iwus »

Dwa lata temu na pograniczu łąki i lasu na Roztoczu znalazłam zakpoanego grzyba,pierwsza myśl która przeszła mi przez głowę to to,że znalazłam truflę.Była to taka czarna pofałdowana kulka.W ubiegłym roku w tym samym miejscu też znalałam coś podobnego,rozcięłam ale nie miało intensywnego zapachu,chociaż miąższ przypominał truflę.
Może w tym roku uda mi sie także znaleźć coś podobnego wówczas zrobie zdjęcie
botanik :-)
Posty: 99
Rejestracja: 22 maja 2008, o 14:13

Re: najdroższe grzyby-trufle!

Post autor: botanik :-) »

trufle występują w Polsce bardzo rzadko, gdyż jest u nas zbyt zimno. z reguły mieszkają 10-15 cm pod ziemią i wyglądają jak brązowe węgielki. trufle są bardzo drogie, ich cena waha się w granicach 6.000 - 7.000 zł/kg. w środku trufle wyglądają tak: . te grzyby są bardzo unikatowe, ponieważ ich niezwykły aromatyczny smak zależy od rodzaju drzewa, przy którym rosną.wielu ludzi myśli że znalazło trufla, a to najczęściej jest tylko piestrak jadalny (Choiromyces meandriformis). należy także uważać na grzyba podobnego do trufli, mowa tu o tęgoskórze pospolitym (Scleroderma vulgare), który jest trujący dla człowieka.wydaje mi się, że żaden znawca grzybów nie pomyli go z oryginalną truflą, ponieważ wyraźnie się od niej różni budową zewnętrzną, wewnętrzną z resztą też
Bogusia
Posty: 1
Rejestracja: 12 cze 2009, o 22:13

Re: najdroższe grzyby-trufle!

Post autor: Bogusia »

przyniesiono mi cos, co wyglada na trufle lub melanogaster cariegatus.
Gdzie moge sprawdzic co to jest ?
rmarduk
Posty: 1
Rejestracja: 8 cze 2011, o 08:54

Re: najdroższe grzyby-trufle!

Post autor: rmarduk »

Super by było znaleźć taką truflę. A jak bym znalazł to mogę od razu sprzedać ? Nie przyczepi się do mnie nasze państwo ? Oczywiście podatek od wzbogacenia pewnie należało by zapłacić. Ale załóżmy że znalazłem kilka trufli wystawiam na allegro. Mogę ?
Awatar użytkownika
blazibboy
Posty: 21
Rejestracja: 18 cze 2010, o 11:35

Re: najdroższe grzyby-trufle!

Post autor: blazibboy »

Eee tam trufle. łysica lancetowata łąkowa to dopiero grzyb! Wzbogacenie ducha cenniejsze niż wzbogacenie kieszeni . Z tym, że tu się państwo już bardzo czepia .
wiosenka26
Posty: 8
Rejestracja: 14 mar 2011, o 13:42

Re: najdroższe grzyby-trufle!

Post autor: wiosenka26 »

Ojej. 6.000 - 7.000 zł/kg ?!?!?! No wiedziałam, że trufle są drogie - ale nie miałam świadomości, że aż TAK drogie !
ногомас

Re: najdroższe grzyby-trufle!

Post autor: ногомас »

blazibboy pisze:Eee tam trufle. łysica lancetowata łąkowa to dopiero grzyb! Wzbogacenie ducha cenniejsze niż wzbogacenie kieszeni . Z tym, że tu się państwo już bardzo czepia .
Łysiczek w moich terenach na łąkach rośnie tyle, że można z kosą chodzić.

A co do trufli - kiedyś znajomy się chwalił że znalazł truflę, okazało się, że to smardz Trufli jeszcze nigdy nie znalazłem, natomiast smardze są smaczne (no ale to inna pora rokui (no i smaczne to nie wiem skąd, bo u nas nie wolno zbierać))
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości