Proste doświadczenie.

Przepisy na proste doświadczenia z biologii. Pomoc w zrozumieniu podstaw biologii i zachodzących zjawisk biologicznych.
Akinimod
Posty: 2
Rejestracja: 24 lut 2010, o 19:48

Proste doświadczenie.

Post autor: Akinimod »

Witam. Wiem, że w temacie mam dziesiątki doświadczeń, ale one są zbytniohmm zaawansowane. Znacie może jakieś proste, bardzo proste doświadczenie by moja siostra mogła wykonać je na lekcji? Mnie osobiście nic innego do głowy nie wpada jak wykrywanie skrobi w ziemniaku, ale że moja siostra nawet mikroskopu nie potrafi używać to z góry skazuje je na niepowodzenie.
Więc coś się znajdzie?
DrZation
Posty: 219
Rejestracja: 9 wrz 2011, o 17:49

Re: Proste doświadczenie.

Post autor: DrZation »

Wykrywanie skrobi w produktach spożywczych za pomocą płynu Lugola.

Doświadczenie banalne + tanie składniki = Super fajne doświadczenieltFuck Yeah !
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Proste doświadczenie.

Post autor: AnnaWP »

Fototroizm. Wysiewasz ziarno i mocujesz doniczkę w kartonie, w kartonie wycinasz otwór. W miarę możliwości możesz w trakcie doświadczenia co kilka dni wkładać dodatkowe przegrody, tak, że światło dociera raz z prawej, raz z lewej strony, wychodzi siewka o kształcie zygzaka.
DrZation
Posty: 219
Rejestracja: 9 wrz 2011, o 17:49

Re: Proste doświadczenie.

Post autor: DrZation »

AnnaW_UO, Twoje doświadczenie traci na prostocie ^^ ze względu na czas jaki potrzeba zainwestować w to doświadczenie.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Proste doświadczenie.

Post autor: malgosi35 »

A może pokaże jak wyląda gluten
Awatar użytkownika
Lektom
Posty: 1073
Rejestracja: 26 lis 2009, o 15:33

Re: Proste doświadczenie.

Post autor: Lektom »

albo wsadzić liscia do alkoholou i zobaczyc jak wybarwia chlorofil.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Proste doświadczenie.

Post autor: malgosi35 »

Zrobić zdjęcie na liściu.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Proste doświadczenie.

Post autor: AnnaWP »

Jeśli nie potrafi posłużyć się mikroskopem, to większość ciekawych i prostych doświadczeń odpada. To jest proste, bo wystarczy wysiać i podlewać siewki w kartonie - widziałam prezentację tego doświadczenia wykonaną przez dzieciaki 8-letnie, więc nie jest trudne.

Przypominam, że napisano, że dziewczyna nie potrafi posługiwać się mikroskopem, więc propozycje mikroskopowe raczej odpadają.

Można zasłonić fragment liścia np. naklejką nieprzepuszczającą światła i po kilku dniach zobaczyć, jak wyblaknie.
DrZation
Posty: 219
Rejestracja: 9 wrz 2011, o 17:49

Re: Proste doświadczenie.

Post autor: DrZation »

Jest tyle doświadczeń, że pewnie ma problem teraz co wybrać. ^^
Obierając ziemniaki wpadłem na pomysł, że może też obrać na środku sali Jabłko i będą mogli wszyscy patrzeć jak owy owoc ciemnieje

Ciekawe jaka by była mina klasy. ^^
Przykre to jest, że w szkołach nie uczą używania prostego mikroskopu optycznego. To jest sama frajda na lekcjach coś pooglądać innego".
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Proste doświadczenie.

Post autor: AnnaWP »

Ano nie uczą. Wiem, bo pracuję ze studentami po maturze i w 99% przypadków nie potrafią patrzeć, a co dopiero mówić o ustawieniu.

Można spróbować pokazać, że pomidor to owoc - w środku są nasiona a kształt tej mięsistej części odpowiada budowie słupka. Do porównania można przekroić słupek takiego tulipana, różni się głównie tym, że tulipan ma 3 owocolistki, a pomidor 4 (zwykle, zdarzają się wyjątki). Wystarczy nóż i jakieś może zdjęcia lub rysunki budowy słupka.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości